Μετά την αγορά, τι;

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχω ρίξει το διάβασμα της αρκούδας και πουθενά δεν έχω καταλήξει...
Αν υπάρχει ανάλογο θέμα και σχετικά καινούργιο, ας διαγραφεί αυτό (να μου το δείξετε μόνο πρώτα να το διαβάσω ε; ) :D

Άντε και πήραμε ένα straight razor...
Άντε και πήραμε και ένα strop.

Διαβάζοντας στο Internet μόνο να μπερδευτώ κατάφερα.

Stropping:
Βάζουμε κάποια κρέμα στο λινό;
Βάζουμε κάποια κρέμα στο δέρμα;
Χρειάζεται η κρέμα από την αρχή ή είναι κάτι που κάνεις εν καιρό για να μένει μαλακό το δέρμα;
Η βαζελίνη είναι καλή λύση;


Honning:
Ας ξεκινήσουμε από τα απλά, για συντήρηση της κόψης, όχι τη δημιουργία της.
Norton/Naniwa, Coticule, Barber stone, Lapping films της 3M ή κάτι άλλο;
4000, 8000, 12000 ή υψηλότερα;
Με τι θα μπορούσε να ξεκινήσει ένας αρχάριος και τελικά να ξυριστεί;
Και σε προσιτό κόστος, μιας και ένας αρχάριος δεν είναι 100% σίγουρος ότι θα συνεχίσει με τα straight.

Ευχαριστώ. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29039 times
Ηλικία: 64

Ωραία τα λες Μιχάλη, αλλά.....απ'όσο έχω διαβάσει θέλει πολύ δουλειά το straight.
Ξεκίνησα το ΠΞ γιά να περάσω άμεσα σε μαχαίρι.
Αφού διάβασα και διάβασα, αποφάσισα ότι η DE είναι μιά χαρά. ;)
Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και καλή συνέχεια. :D
Γιάννης
NavalArchitect

25-30 στο λινό + 40 στο δέρμα, αμέσως πριν το ξύρισμα.
Καμμιά δεκαριά στο δέρμα μόνο, μετά το ξύρισμα (για να στεγνώσει το edge).
Τίποτε άλλο, ούτε πάστες ούτε τίποτε.
Αυτά βέβαια για ξυράφι που είναι σε πολύ καλή ή άριστη κατάσταση, shave ready δηλαδή.

Σε ξυράφι που θέλει (α) ελάχιστο φρεσκάρισμα, (β) sharpening, ή (γ) honing, εκεί πάμε αλλού.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τα α, β και γ με αγχώνουν πιο πολύ! :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Για καλύτερα αποτελέσματα Μιχάλη, ένα απλό πράγμα χρειάζεσαι, έναν φίλο που να έχει ασχοληθεί με το άθλημα, ή αλλιώς μέντορα!

Εφόσον αυτό δεν είναι εφικτό, για αρχή και αφού πήρες το straight razor είναι καλύτερα να γνωρίζεις από τι μέταλλα έχει κατασκευαστεί, και το εάν αυτό είναι shave ready, και εδώ να τονίσουμε ότι, το shave ready είναι εντελώς υποκειμενικό, strop πήρες, όποτε μετά πάμε στο σημαντικό κεφάλαιο, τις πέτρες, φυσικές ή συνθετικές.

Στα υπ όψιν δε, αν υπάρχει κάποιο λάδι/κρέμα από πριν στην λεπίδα, θα χρειαστεί να καθαριστεί να απολυμανθεί και να το επανακονίσεις, και εφόσον κάνεις αυτά, ξεκινάς όπως έκανες και με την Feather, και μετά αν σου αρέσει προχωράς, αν όχι πάλι ok το βλέπω, γιατί το δοκίμασες και δεν σου άρεσε. :text-freedom:

Αν είναι σε άριστη κατάσταση και shave ready, όπως λέει και ο Κωνσταντίνος, μπορείς να το φρεσκάρεις πιό συχνά, όποτε δεν θα χρειαστείς και πολλές πέτρες, με 2 -3 πέτρες θα το συντηρείς να είναι shave ready όποτε νομίζεις πως αυτό χρειάζεται, και θα το καταλαβαίνεις όταν αρχίζει να τραβάει.

Μα που είναι και αυτοί οι μαχαιράδες μας όταν τους θέλουμε;
Με τα μαχαίρια βλέπω τα πας καλά, οπότε δεν σε φοβάμαι, αν δεν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει, μην μου στείλεις πμ :D έχουν μαζευτεί πολλά, απλά :text-callme:

Στα περί ψυχολογίας του αθλήματος, θα το βάλω εδώ.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Μιχαλη το πρωτο μαχαιρι που ειχα παρει ηταν για να δω αν το εχω, αν με βολευει και τα σχετικα οποτε δεν ηθελα να δωσω πολλα λεφτα. Δυστυχώς πηρα ενα gold dollar, οχι την πιο φθηνη σειρα και ζητησα να μου το στειλουν ως shave ready. Δεν ηξερα αν ειναι shave ready διοτι δεν ειχα μετρο συγγρισης. Εννοείτε πως δεν ηταν. Ο βασιλης @vsmirnios καποια στιγμη μου ειχε πει οτι θα πρεπει να κοβει οπως το μαχαιρι το βούτυρο και οχι να σε ζοριζει. Σε καποια φαση που δοκιμασα να το ακονισω ειδα οτι ηταν και λιγο στραβο οποτε εκατσε στην ακρη ετσι για το θυμάμαι δεν παει για κανενα λογο εκει το χερι μου πλεον. Το δευτερο δεν το ακονισε αυτος που το εστειλε αλλα ηταν με ενα μικρο φρεσκαρισμα shave ready.τα υπολοιπα τα παρελαβα στο 0 και τα εκανα shave ready ξεκινωντας εξολοκλήρου ακονισνα με φιλμ της 3m (μετα απο ενα ποστ παλι τα βασιλη που ειχε κανει μια δοκιμη) απο εκει και περα ανα καμποσο καιρο που θελουν μια μικρη συντηρηση την κανω απλα σε balsa wood με chromium oxide σε μορφη παστας. Τοτε θυμαμαι με ειχε βοηθήσει ο ηλιας @captain_hx και μου ειχε εξηγησει πολλα. Και οι 2 τους βεβαια με ειχαν βοηθησει. Αλλα φαντάσου οτι στο ηρακλειο που ειμαι δεν ειχα κανενα να με βοηθησει φιλο - γνωστο και δεν υπαρχουν και μαγαζια (ουτε για ακονισμα πχ ουτε για πληροφορίες) απλα ενας που πουλαει straight razor και μεχρι εκει. Ξεκινα και δεις και ολα θα τα βρεις. Και αυτό που ειπαν πιο πανω σχετικα με το οτι θες αρκετα ξυρισματα για να παρεις καλο αποτελεσμα ισχυει και μετα το χερι παει μονο του στη σωστη γωνια. Απλα θελει να αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο κατα την διαρκεια του ξυρισματος ειδικα στην αρχη σε σχεση με DE διοτι λαθη και βιασυνες δεν συγχωρουντε. Α και φαντασου οτι στην περιπτωση μου δεν πηγα ποτε σε σαβετα αλλα κατευθείαν σε straight razor
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το filarmonica ξυρίζει, εγώ θα το ήθελα πιο κοφτερό.
Έχω και ένα δοκιμαστικά του Μπάμπη, σκέφτομαι και για κάποιο φτηνό να εξασκούμαι.
Με το ίδιο το ξύρισμα δεν έχω θέμα.
Με την συντήρηση έχω μπερδευτεί.
Τα lapping films τα σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί είναι φτηνά και αν δεν κάτσει τα χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Να σημειώσω ότι λόγω απειρίας πολλές φορές στο ξεκίνημα ενώ εχει γίνει κατα 80% καλή δουλειά στο ακόνισμα από λάθη στο στροπάρισμα ξαναχαλάει και δεν έχουμε την αναμενόμενη απόδοση-κόψη. Επίσης για διάφορους λόγους κάποια μαχαίρια ακονίζονται εύκολα και κάποια άλλα πιο δύσκολα. Επίσης με οξείδιο σιδήρου που έχω κάνει ανανέωση κόψης, βγάζει μια τραχύτητα που δεν τη βγάζει η πέτρα. Αυτά ισχύουν για εμένα και έχω και καιρό να ακονίσω γιατί θέλει χρόνο, ησυχία, αφοσίωση.
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Μια διαπίστωση μου μετά από σχετικές παρατηρήσεις αστοχιων είτε σε χάλια ξυρίσματα είτε σε χάλια ακονισματα/φρεσκαρίσματα/στροπαρισματα μαχαιριών είναι ότι ενώ το υλικό δηλαδή το σίδερο (με τη γενική έννοια του όρου) προδιαθέτει για σκληρή συμπεριφορά θα πρέπει με μια κουβέντα να έχει κανείς χέρι πούπουλο σε ότι και να κάνει. Η ηρεμία επίσης δίνει πάντα καλύτερα αποτελέσματα. Και κάτι τελευταίο, τα πολλά περάσματα στις πέτρες δε συνεπάγονται καλύτερο ακόνισμα, το αντίθετο θα έλεγα και επίσης follow the sound όπως μου έλεγε κάποιος φίλος όταν μάθαινα. Αυτά! Πάντα χωρίς άγχος!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αυτός είναι ο βασικός λόγος που δύσκολα θα βρεις καλό ακονιστή.
Οι περισσότεροι είναι συνηθισμένοι να ακονίζουν μαχαίρια stainless steel της πλάκας, κακομεταχειρισμένα που απευθύνονται σε ερασιτέχνες.
Μία φορά έκανα το λάθος και από τότε αγόρασα πέτρες και ακονίζω τα μαχαίρια μου.
Αλλά στα μαχαίρια δεν πας πάνω από 3000 και κάτω από 30 μοίρες για κανένα λόγο.
Εκτός αν θέλεις να τα ακονίζεις κάθε μέρα!
Εδώ τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”