Λεπιδοαποριας αξιο

Απάντηση
JOHNSOUZAS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010, 12:20
13

καλως σας βρηκα μαχαιροβγαλτες...!!!θελω να μου δωσετε τα φωτα σας για αγορα λεπιδας(πρωτη επαφη)καθως μου εχουν γεννηθει διαφορες απορειες του τυπου τι λεπιδα να παρω,τι τυπου δερμα,ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η λεπιδα και τελος αν πρεπει να καταναλωσω κανενα μπουκαλι αλκοολ πιο πριν για να μην καταλαβαινω τα παιδακια που θα κοβω.εψαχνα σχεδον 2 μηνες στην πολη μου να βρω η εστω καποιον να με διαφωτισει αλλα οπως καταλαβαινετε ματαια.ευχαριστω εκ των προτερων.........
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε Γιάννη (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) καλώς όρισες στην παρέα μας!
Για αρχή θα σου πρότεινα να μας γράψεις λίγα λόγια για σένα εδώ...
http://forum.mens-only.gr/viewforum.php?f=5

Από εκεί και πέρα, είμαι σίγουρος ότι θα λάβεις σύντομα τις απαντήσεις που ψάχνεις.

Από εμένα πάντως θα έλεγα για το...
JOHNSOUZAS έγραψε:...και τελος αν πρεπει να καταναλωσω κανενα μπουκαλι αλκοολ πιο πριν για να μην καταλαβαινω τα παιδακια που θα κοβω...
Θα σου πρότεινα να είσαι νηφάλιος για πολλούς και ευνόητους λόγους! :doener
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αλλος ενας Γιαννης!!!!!!.. Συλλογη τους κανουμε, στους 12 εχει μια θηκη δωρο για να τους βαλουμε! :megagrin

Καλως μας ηρθες πρωτα, φιλε μου.

Λοιπον.

Ας τα παρουμε με τη σειρα, οπως τα εχεις θεσει.

· Υπαρχουν 3 τυποι μαχαιριων οι οποιοι καθοριζονται απο το σχημα της λεπιδας. Τα πιο συνηθησμενα ειναι τα hollow ground. Kαλα και για αρχαριο και για επαγγελματια.
· To καλυτερο δερμα ειναι ρωσικου τυπου (στη Γερμανια το λενε Juchtenleder). Θα το χρειαστεις για να περνας το ξυραφι πριν απο καθε ξυρισμα. Θα παρεις ενα σκετο (οταν γινεις μαστορες με το μαχαιρι και θα μαθεις να το ακονιζεις μονος σου θα χρειαστεις και ενα με διπλη επικαλυψη, απο την μια χρωμοξιδειο και απο την αλλη διαμαντοσκονη.. Αστο για την ωρα)
· Το μεγεθος της λεπιδας ειναι θεμα γουστου αλλα και φινιρισματος. 5/8 ειναι το πιο διαδεδομενο σε hollow ground. Πιο μετα θα ανεβασω κατι καλο που θα βοηθησει και εσενα και τον καθενα να δει τι μεγεθος εχει το μαχαιρι που εχει ή θελει!
· Τελευταιο το πιο σημαντικο. Οχι μονο δεν πρεπει να εχει πιει κατι, αν γενικα δεν εχεις σταθερο χερι, μην πιασεις μαχαιρι! Ενα μαχαιρι ετοιμο για ξυρισμα ειναι πολυ πιο κοφτερο απο ενα καλοακονισμενο κουζινομαχαιρο! HANDS OFF! λοιπον!

Για ο,τι αποριες εχεις, εδω ειμαστε.. :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ Γιάννη σαν πρώτο μαχαίρι αγόρασα πρόσφατα ένα Dovo και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή για κάποιον αρχάριο.

Στο παρακάτω σάιτ θα δεις διάφορα μοντέλα Dovo με τις τιμές τους για να αρχίσεις να διαμορφώνεις άποψη.

http://www.dovorazors.com/stockrazors.html
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”