Πρώτο ξύρισμα με Dovo 6/8

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Slur, αν επιτρέπεται, και το δικό σου τόσο κόστισε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

καλα ξυρισματα.
...θελω και εγω. :cry
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

calmato έγραψε:Slur, αν επιτρέπεται, και το δικό σου τόσο κόστισε?

115 ευρώ το μαχαίρι (110 το άφησε) και 40 ευρώ το strop.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά!
Slur έγραψε: Στην όλη σου τη ζωή από εδώ και πέρα θα ξυρίζεσαι με straight razor
Θα δείξει γιατί δεν θέλω να αφήσω και την 34C, την νιώθω σαν την νόμιμη σύζυγο. Το straight μάλλον είναι η ερωμένη :megagrin :megagrin

Καλάάά .... Ας τα πούμε σε 6 μήνες από τώρα.

Τη σύζηγο θα την αφήσεις, και την ερωμένη θα την παντρευφτείς!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η δεύτερη φορά ήταν ακόμη πιο περίεργη από την πρώτη. Για ακόμη μια φορά δεν κόπηκα, μου κάνει μεγάλη εντύπωση, παρόλο που πολλές φορές το ξυράφι κόλλαγε.
Το πρόβλημα στο straight razor είναι ότι όταν κολλάει δεν μπορείς να ξέρεις πιο είναι το πρόβλημα. Η τεχνική μου (τέντωμα, γωνίες) ή ήθελε περισσότερο ακόνισμα στην πέτρα πρίν την αγορά? Αν ήθελε περισσότερο ακόνισμα λογικά θα κοβόμουν. Από την άλλη γιατί να κολλάει αφού είναι μόνο δύο ξυρισμάτων λάμα. Εννοείται ότι το λουρί το δουλεύω καλά.
Έκανα δύο περάσματα και τελείωσα με safety γιατί ήμουν και λίγο κουρασμένος. Λογικά αύριο θα μιλήσω με τον κο Τσόμπαρη να δώ τι θα μου πεί.
Συνεχίζουμε…

edit: να προσθέσω ότι δεν κολλάει παντού, απο τις φαβορίτες και κάτω είναι οκ, κολλαέι πολύ στο μάγουλο κοντά στο μουστάκι και στο μουστάκι και στο πηγούνι...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Περίεργο αυτό που περιγράφεις Απόστολε.
Εμένα δεν κολλάει ποτέ και πουθενά.
Αν δε τεντώσω καλά, θα κοπώ.
Αν δεν έχω σωστή γωνία, θα κοπώ.
Αν συναντήσει κάποιο εμπόδιο (σπυράκι), θα κοπεί.
Ποτέ δεν σταματάει όμως.

Ίσως να μην του έχεις πάρει ακόμα τον αέρα και να μην το περνάς με θάρρος.
Δηλαδή η κοψιά πρέπει να ξεκινήσει. Το ακουμπάς στο δέρμα στη σωστή γωνία, και σιγά αλλά σταθερά και χωρίς φόβο και τρεμοπαίγματα του χεριού συνεχίζεις. Αν δεν ξεκινήσεις σωστά το μαχαίρι πηδάει και σε κάποια στιγμή σε κόβει.

Πιστεύω ότι σε 10-15 ξυρίσματα θα του πάρεις τον αέρα. Θυμάμαι πως έτρεμα στην αρχή με τη σαβέτα.

Όπως και να 'χει είναι πολύ χρήσιμες οι πρώτες σου εμπειρίες με το μαχαίρι και κάνεις πολύ καλά και τις περιγράφεις.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur όπως τα περιγράφεις έπρεπε να είναι. Αλλά εμενα συμβάινει αυτό που περιγράφω. Για αυτό και προβληματίζομαι. Θα δούμε στην πορεία, αλλά νομίζω ότι μάλλον ήθελε και άλλο ακόνισμα στην πέτρα. Βασικά μου θυμίζει ανταλακτική λεπίδα που θέλει αλλαγή. Είναι παράξενο που δεν έχω κοπεί. Θα δούμε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μου φαίνεται ότι πρέπει να βρεις χρόνο και να κατεβείς στην πλατεία βάθυς.
Πρέπει να το δείξεις στον κυρ Γιάννη. Είναι επαγγελματίας τροχιστής και αν υπάρχει έστω και η υποψία ότι χρειάζεται ακόνισμα θα στο ακονίσει ευχαρίστως.

Αφού σου έχει μπει η ιδέα ότι μπορεί να μην είναι shave-ready τότε πρέπει να το πας να το δει, αλλιώς θα έχεις πάντα την αμφιβολία.

Και εγώ είχα όταν το έπερνα και του το έδειξα. Ο άνθρωπος το είδε και μου είπε ότι είναι έτοιμο για ξύρισμα.
Είχε δίκιο. Ξυρίζει τέλεια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μα εμένα μου το ετοίμασε ο ίδιος , άρα τουλάχιστον σύμφωνα με εκείνον είναι έτοιμο. Και επειδή ξέρω ότι είναι μια ιστορία στο τρόχισμα θεωρώ απίθανο να έχει κάνει λάθος.
Επίσης στο staight razor place έχω διαβάσει και κάποιον άλλον ο οποίος είχε μόνο κόλλημα λεπίδας. Όλοι του είπαν ότι για κάποιους νέους είναι φυσιολογικό. Άλλωστε γιατί δεν κολλάει κάτω από την φαβορίτα έως τον λαιμό? Μήπως γιατί εκεί το τέντωμα και το κράτημα είναι πιο εύκολο?

Εντάξει δεν αγχώνομαι, η ενασχόληση με το παραδοσιακό ξύρισμα, δεν έχει άγχη. Θυμάμαι όταν χρησιμοποίησα πρώτη φορά πινέλο, είπα δεν είναι για μένα αυτά. Και τώρα σε 2 λεπτά με κλειστά μάτια κάνω αφρό.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το τρίτο ξύρισμα πήγε πολύ καλύτερα, κανένα κόψιμο, κανένας ερεθισμός. Νομίζω ότι το carbon steel αλλά και η ανατομία της λεπίδας είναι πολύ φιλική στο δέρμα μου. Βελτιώνοντας την τεχνική διαπιστώνω ότι το ξυράφι κόβει μεν καλά, αλλά για τα δικά μου γούστα θα το ήθελα πιο κοφτερό. Άρα αρχίζω να πιστεύω ότι όπως σε όλα τα πράγματα στο παραδοσιακό ξύρισμα, έτσι και στο straight, τα πράγματα είναι πολύ προσωπικά. Άρα μελλοντικά θα πάρω μια πέτρα ώστε να φροντίζω μόνος μου τις λεπίδες μου. (ναι δεν θα σταματήσω σε μία).

Επίσης το αργό και προσεκτικό stropping βελτιώνει πολύ το αποτέλεσμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”