Πρώτο ξύρισμα με Dovo 6/8

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως έγινε αντιληπτό το ότι η μια πλευρά ήταν πιο κοφτερή...

ΥΓ. Ακυρο, τώρα είδα το post...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δειτε αυτο το βιντεο και θα καταλαβεται πως ενω νομιζουμε οτι ειναι ακονισμενο τι πραγματι συμβαινει .

" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το μαχαιρι του Αποστολου δεν εγινε ακομη απως αυτο που θα δειτε , ομως σιγα - σιγα μολις εξοπλιστω
ετσι θα γινει . Εαν ενα ξυραφι δεν ειναι ετσι δυσκολα θα ικανοποιησει τον χρηστη του.

[youtube][/youtube]
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

hero έγραψε:Εαν το δειτε θα καταλαβεται με την πρωτη ματια πως ξεχωριζει ο αιθερας απο το σωμα της λαμας .
Αιθέρας είναι το κοφτερό σημείο του μαχαιριού;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

ναί είναι η κόψη, με μια πιο προσεκτική ματιά σε ένα ξυράφι βλέπει κανείς ότι ξεχωρίζει...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σήμερα είναι από τις πιο σημαντικές μου ξυριστικές στιγμές. :dance5 :dance5 :dance5

Εφάμιλλη με εκείνη, του πρώτου πετυχημένου (αποδεκτού) ξυρίσματος με DE ένα μήνα αφού είχα αρχίσει.

Σήμερα έχουμε το πρώτο πετυχημένο (αποδεκτό) ξύρισμα με straight. Χάρη στο Νίκο (hero) είχα στα χέρια μου ένα μαχαίρι που πραγματικά έκοβε πολύ καλά. Στον αέρα άνετα τρίχα γουρούνας και υπο όρους (όταν βρει αντίσταση) και τρίχα μαλλιών).

Έκανα καμιά 200αριά περάσματα στο λουρί (ερχόταν από την πέτρα) αργά και ήρεμα χωρίς μαγκιές. Πολύ καλή προετοιμασία, μαλάκωμα κ.λπ. και πάμε το κυρίως γεύμα. Ξύρισμα αργό, τέντωμα πολύ καλό και συνεχές, επαναλαμβανόμενα περάσματα, διάφορες γωνίες στην λάμα (42-45 οι καλύτερες για εμένα – παράξενο όταν όλοι μιλάνε για 30), διάφορες γωνίες κοπής των τριχών, κοφτές κινήσεις, χωρίς πίεση αλλά αποφασιστικά. Δύο περάσματα ήταν αρκετά, ένα από πάνω προς τα κάτω και ένα από αυτιά προς μύτη. Στο ίδιο πέρασμα όμως μπορεί να ένα και κάποιο σημείο με την φορά και καπάκι 90 μοίρες.

Μεγάλη επιστήμη και οι λαβές. Από την αρχή μέχρι το τέλος το ξύρισμα δεν βγαίνει με τις ίδιες λαβές, θέλει πολύ ψάξιμο. Αλλάζεις λαβή αλλάζει και το αποτέλεσμα – αυτό δεν κατάλαβα γιατί.
Τέλος το χέρι πρέπει να είναι σταθερό, ακουμπάς την λεπίδα (χωρίς πίεση) και προχωράς χωρίς φόβο και δισταγμό. Κοφτά και σταθερά. (παλιά συμβουλή από Slur). Βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η λεπίδα σου κόβει καλά.

Από όλη την διαδικασία δύο πράγματα μου έμειναν.
1. Το straight κόβει πολύ εύκολα με το παραμικρό λάθος αλλά δεν ερεθίζει όσα λάθη και να κάνεις. Και αυτό για εμένα είναι σημαντικό.
2. Εκτός ότι δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το Safety κάποιοι κανόνες είναι και τελείως αντίθετοι. Και αν στο safety o καθένας έχει τις δίκες του ιδιαιτερότητες στο μαχαίρι αυτό συμβαίνει στο εκατονταπλάσιο

Πάντως είναι φοβερή εμπειρία, αλλά για να την απόλαυση πρέπει να δουλέψεις πολύ δεν είναι εύκολο. Και ακόμη είμαι στην αρχή, με ένα πολύ μέτριο μαχαίρι, το οποίο θα το ήθελα ακόμη πιο κοφτερό, αλλά μην έιμαστε και πλεονέκτες. :megagrin

Ο προϋπολογισμός για ένα Boker 300 € μπήκε ήδη μπροστά :megagrin

Συγνώμη για την φλυαρία, αλλά η σημερινή μέρα είναι κομβική. :dance5 :dance5 :dance5 :dance3 :dance3 :dance :dance
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μπράβο ρε Απόστολε! Άντε και στα δικά μας οι ελευ....εεεεεε οι αμαχαίρωτοι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μπράβο Απόστολε, δίνεις κουράγιο και σε εμάς τους... καθυστερημένους :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Απόστολε μόλις απογειώθηκες. Καλό ταξίδι ...
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Χαίρομαι που τα κατάφερες σχετικά γρήγορα να πάρεις ευχαρίστηση από την όλη προσπάθεια με το μαχαίρι. :clap1
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”