Πρώτο ξύρισμα με Dovo 6/8

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η στιγμή που πέταξα το fusion για να το αντικαταστήσω με την Merkur 34c ήταν σίγουρα κομβική. Το ξύρισμα δεν ήταν βαθύ, μάλλον επιφανειακό θα έλεγα, προκειμένου να αποφύγω κοψίματα. Είχε διαρκέσει 55 λεπτά, ενώ η καρδιά μου χτύπαγε κόκκινα να μην φιλετιαστώ. Από τότε πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι, τα ξυρίσματα έγιναν βαθιά, και πλέον θεωρώ την ΗD μου ένα ακίνδυνο εργαλείο. Την εξόπλισα μάλιστα με Feather γιατί δεν ήταν ικανοποιητικά επιθετική.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται και έτσι βρέθηκα σήμερα να βιώνω τα ίδια συναισθήματα με το νέο μου απόκτημα, μία Dovo Best Quality Νο 101 6/8 μαζί με ένα απλό λουρί filarmonica.

Η αγορά έγινε από τον Τσόμπαρη (μέσω email καθώς δεν υπάρχει χρόνος να κατέβω κέντρο αυτή την εποχή). Η επιλογή της μάρκας και της σειράς ήταν δική μου, ο κύριος Τσόμπαρης πρότεινε την διάσταση, και συμφώνησα καθώς το straight razor place την προτείνει ως ιδανική για αρχάριους αφού είναι η μεσαία διάσταση των λεπίδων. Στο θέμα της τιμής φαίνεται (μετά και από την αγορά του Slur) ότι το εν λόγω κατάστημα στα straight έχει καλές τιμές, αφού δεν βρήκα καλύτερη τιμή (σε On line καταστήματα, ebay δεν έψαξα). Βεβαίως το βασικό μου κίνητρο ήταν να έχω έναν ‘άνθρωπο στο θέμα ακόνισμα/ τρόχισμα καθώς η έλλειψη αναλώσιμής λεπίδας(όπως στα DE) κάνουν τα straight πολύπλοκη υπόθεση. Στο θέμα του λουριού πήρα ότι πιο απλό καθώς δεν βρήκα ούτε μια άποψη που να μην παραδέχεται ότι ο αρχάριος θα καταστρέψει σύντομα το λουρί. Ο κος Τσόμπαρης μου πρότεινε με λαβή και τον εμπιστεύτηκα καθώς είναι ποιο εύκολο να έχεις το σωστό τέντωμα.

Το ξύρισμα δεν έιχε καμία σχέση με ότι φανταζόμουν. Όπως πολλά πράγματα στην ζωή αυτό που φοβάσαι δεν γίνεται και αυτό για το οποίο είσαι σίγουρος γίνεται το πρόβλημα.
Έτσι το ξυράφι είναι πολύ μαλακό και φιλικό με το δέρμα (το είχε αναφέρει και ο Slur) ενώ ο κίνδυνος να κοπείς δείχνει μακρινός. Βέβαια θέλει προσοχή, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν κόπηκα. Από την άλλη ήμουν φοβισμένος και το ξύρισμα δεν ήταν βαθύ. Η λεπίδα κόβει μεν, αλλά δεν περνάει το τεστ της τρίχας, άποψη του κου Τσόμπαρη (και παλί επικαλούμαι τον Slur Που το είχε αναφέρει). Αν έχεις σωστές γωνίες και σωστό τέντωμα είσαι ΟΚ. Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Χωρίς safety bar όλα είναι στο χέρι σου. Ξεκινάς καλά, αλλά στην πορεία χάνεις την γωνία ή το τέντωμα και πάλι από την αρχή. Και κάτι σημαντικό που δεν το είχα διαβάσει πουθενά. Πρέπει να έχεις το νου σου, καθώς όλο το ξυράφι κόβει. Π.χ αν περιποιείσαι την φαβορίτα με την μέσα άκρη η έξω μπορεί να σου κόψει το αυτί!

Σε γενικές γραμμές πήγαμε καλά αλλά βέβαια έχουμε μέλλον και για αυτό θα κρατήσω ζωντανό το post και ως ημερολόγιο straight razor shaving όταν ανακαλύπτω νέα κόλπα.
Παρακάτω μερικές φωτογραφίες. Είναι γνωστό ότι η φωτογραφία δεν είναι το φόρτε μου, οπότε την κατανόηση σας.
Συγνώμη αν σας κούρασα, όσοι με ξέρουν καιρό ξέρουν ότι δεν γράφω πολύ, αλλά σήμερα νομίζω άξιζε.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ειναι ευχαριστο να εχεις αγορασει κατι το οποιο σου προσφερει τοση ευχαριστηση.

Το quest της κατακτησης δειχνει μακρυ, αλλα εκει έγκειται και η ομορφια του :)

Ειμαι σιγουρος οτι σε μερικες βδομαδες θα το παιζεις στα δακτυλα :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Απόστολε, καλορίζικα και καλά ξυρίσματα :megagrin

Να μη σας πώ βέβαια ότι με βάλατε σε μπελάδες (γιατί θέλω ΚΙ ΕΓΩ :iirre :xp1 )
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με γειά Απόστολε και καλή συνέχεια :megagrin
Τιμές όμως δεν μας είπες... Εικόνα

ΥΓ. Συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή του καταστήματος, όχι τόσο για τις τιμές, όσο για την υποστήριξη που μπορείς να έχεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

vanm66 έγραψε: Να μη σας πώ βέβαια ότι με βάλατε σε μπελάδες (γιατί θέλω ΚΙ ΕΓΩ :iirre :xp1 )
Μόνο εσύ? :megagrin :megagrin :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Απόστολε συγχαρητήρια για την αγορά σου.
Μέχρι να του πάρεις τον αέρα θα υπάρχουν διακυμάνσεις.

Σήμερα όμως έκανες ένα βήμα που δεν έχει επιστροφή. Στην όλη σου τη ζωή από εδώ και πέρα θα ξυρίζεσαι με straight razor. Καλό ταξίδι ... :capito

Α, και κάτι ακόμα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, καιρός να ανοίξεις λογαριασμό και στο StraightRazorPlace, εγώ μαθαίνω πολλά και από εκεί.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

iogi έγραψε:Τιμές όμως δεν μας είπες... .
έχεις δίκιο Γιάννη, ξέχασα το σημαντικότερο: € 58 το ξυράφι και € 35 το λουρί.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

iogi έγραψε:
vanm66 έγραψε: Να μη σας πώ βέβαια ότι με βάλατε σε μπελάδες (γιατί θέλω ΚΙ ΕΓΩ :iirre :xp1 )
Μόνο εσύ? :megagrin :megagrin :megagrin
Μόνο εσείς? :iirre
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Και γιατί μόνο εσείς δηλάδή? :megagrin (Σαν ακούω τον Στέφο! τι θελετε και strait ζαγάρια!!!)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ παιδιά!
Slur έγραψε: Στην όλη σου τη ζωή από εδώ και πέρα θα ξυρίζεσαι με straight razor
Θα δείξει γιατί δεν θέλω να αφήσω και την 34C, την νιώθω σαν την νόμιμη σύζυγο. Το straight μάλλον είναι η ερωμένη :megagrin :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”