Πρώτο ξύρισμα με Dovo 6/8

Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Απόστολε να κάνω μια ερώτηση? Κάπου είχα διαβάσει (δεν μπορώ να το βρώ τώρα) για το αν αλλάζεις χέρι στο ξύρισμα. Δηλαδή αν κάνεις και τις 2 μεριες του προσώπου σου με το ίδιο χέρι ή αν αλλάζεις. Εσύ πώς το κάνεις? Η απορία μου είναι γι αυτούς που αλλάζουν, κάνουν τη δεξιά μεριά με το δεξί χέρι και την αριστερή με το αριστερό ή τα ανάποδα? (δεξιά μεριά με αριστερό χέρι και αριστερή με δεξί?).
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παρόλο που πίστευα ότι δεν θα μπορώ να αλλάξω χέρι, ήταν το πιο εύκολο μέρος της ιστορίας. Με το Safety δεν μπορώ να αλλάξω.
Δες και εδώ
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μετα το τελευταίο σφαγείο επανέρχομαι στο θέμα καθώς έχω νέα. Ήμουν σίγουρός ότι το Dovo μου θέλει ακόνισμα σε πέτρα, παρόλο που τα στοιχεία έδειχναν το αντίθετο.
Εχτές βρέθηκα κοντά στο Ερρικός Ντυνάν και σταμάτησα στο μαγαζάκι απέναντι, για το οποίο έχουμε ξανασυζητήσει παλαιότερα, δεν θυμάμαι πιο μέλος το είχε ανακαλύψει.
Ρεύμα ανόδου (προς Χολαργό, 20 μέτρα πριν το Ντυνάν, ταμπέλα μεγάλη Solingen)
Θεώρησα ότι θα είναι και τροχείο οπότε είχα μαζί μου και το straight για το γνωστό θέμα.
O άνθρωπος δεν είχε δουλειά οπότε και με εξυπηρέτησε πολύ καλά. Ο ίδιος δεν τροχίζει πλέον , αλλά όντας γιος παλιού τροχιστή και χρήστης straight και ο ίδιος γνωρίζει καλά το αντικείμενο. Του εξήγησα το πρόβλημα. Εξετάζοντας οπτικά την λεπίδα, κάνοντας το τεστ του αντίχειρα αλλά και του αιθέρα που ανέφερε πιο πάνω ο hero (καταλήγω ότι αυτό είναι και το πιο αξιόπιστο), το συμπέρασμα είναι ότι η λεπίδα μου δεν θέλει τρόχισμα! Άρα έχουμε και λέμε: Ο Τσόμπαρης λέει ΟΚ, ο κύριος αυτός λέει ΟΚ, to test αιθέρα από εμένα λέει ΟΚ ενώ στα διεθνή forums πολλοί λένε ότι δεν είναι απόλυτο ότι σε ένα ξυράφι που δεν ξυρίζει καλά φταίει το ακόνισμα. Τι φταίει ρε παιδιά; Η τεχνική μου σίγουρα θέλει βελτίωση, τις πρώτες φορές βελτιωνόμουν αλλά την τελευταία από τα νεύρα μου μάλλον πίεσα πολύ και έγινε ότι έγινε. Ο κύριος στο κατάστημα μου είπε ότι ρόλο σημαντικό παίζει και το λουρί, προτείνει αυτά με τον καμβά απο την μία, που εγώ η αλήθεια είναι δεν έχω δώσει πολύ σημασία. Όμως μου είπε και το άλλο. Ήμουν λίγο αξύριστος όταν πήγα, και μου είπε ότι κατατάσσει τα γένια μου στα πολύ πολύ σκληρά και πυκνά, και ότι χρειάζομαι πολύ καλύτερο μαλάκωμα (ενυδάτωση) σε σχέση με το straight.

Άρα η λεπίδα μας είναι ΟΚ, οπότε το ΣΚ επανερχόμαστε με straight τηρώντας τα παρακάτω:

Καλύτερη προετοιμασία από ότι με Safety
Αργό πέρασμα στο λουρί τουλάχιστον 50 φορές
Αργές και σταθερές κοφτές κινήσεις
Υπομονή

Προσθέστε και εσείς τις δικές σας συμβουλές, και την ενθάρρυνση σας! :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Η γνώμη που σχημάτισα εγώ Απόστολε από τη μικρή μου εμπειρία και από αυτά που διαβάζω να περιγράφεις για τα ξυρίσματά σου, αν μου επιτρέπεις να την πω, είναι η εξής:
Ούτε τα σκληρά γένια είναι το θέμα, ούτε η ενυδάτωσης, ούτε το λουρί, ούτε το ακόνισμα.
Είναι θέμα εξάσκησης και τεχνικής.
Στην αρχή με τη σαβέτα είχα 15-20 κοψίματα ανά ξύρισμα, τώρα προσπαθώ να κοπώ και δεν τα καταφέρνω.
Ξυρίζομαι σχεδόν μηχανικά, πολύ γρηγορότερα από πριν, και πάλι χωρίς να κόβομαι.

Πιστεύω ότι αν κάνεις καθημερινά ξυρίσματα επί τουλάχιστον ένα μήνα (ίσως και παραπάνω) μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

την περίμενα την γνώμη σου... :megagrin
Ναι το είχες πεί απο την αρχή, όμως όλη μου η απορία είναι το ότι δεν κοβομαι (όπως εσύ πχ όταν ξεκίνησες) αλλά απλά δεν ξυρίζομαι καλά, αλλά δεν κόβομαι....την τελευταία φορά κόπηκα απο τα νευρα μου..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Απόστολε δεν κόβεσαι επειδή ανέχεσαι να μένεις αξύριστος.
Εγώ αυτό δεν το ανεχόμουν, περνούσα και ξαναπερνούσα από το ίδιο μέρος, με διαφορετική γωνία, διαφορετική πίεση και φορά. Για αυτό και ξυριζόμουν, μόνο που μετά χρειαζόμουν μετάγγιση :dance3
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

:hystericalbs1 :hystericalbs1

Για να δούμε...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αποστολε εχεις δικιο τα μεταλλα στα καινουρια κοπης δεν ειναι οπως τα παλια .
Ο κυριος που μου εδειξε τα περι ακονισματος εχει ενα ξυραφι 50 ετων και απο οτι μου εχει πει
οταν το ειχε αγορασει ηταν της μεσαιας κατηγοριας . Ομως αυτο το ξυραφι ξυριζει καλυτερα και
απο το τροχισμενο απο τον ιδιο δικο μου ξυραφι .
Εαν το δειτε θα καταλαβεται με την πρωτη ματια πως ξεχωριζει ο αιθερας απο το σωμα της λαμας .

Αποστολε εαν θελεις μπορω να στο ακονισω εγω . Η μου το στελνεις η βρισκομαστε και μου το δινεις .
θα το χρειαστω περιπου 2 μερες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αποστολε εαν θελεις να δοκιμασεις για να δεις καλυτερα αποτελεσματα μπορεις να παρεις απο ενα καταστημα μοντελισμου ενα κοματι ξυλο μπαλσα να ακονισεις εκει πανω το μαχαιρι και να δεις εαν βελτιωθηκε σε συγκριση με πριν .
Το μειον στην ολη υποθεση ειναι οτι μετα απο λιγες χρησεις το μαχαιρι θα θελει κανονικο τροχισμα ,
Θα ξερεις ομως περιπου πως θα γινει το μαχαιρι σου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν είναι το ακόνισμα το ζήτημα. Το μαχαίρι είναι ακονισμένο. Το λένε όλοι.

Χρειάζεται εξάσκηση στη χρήση του.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”