Πρώτο ξύρισμα με Dovo 6/8

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Φιλε slur .
Eγω το ειχα δωσει για τροχισμα και μου επιστραφηκε σχεδον οπως το ειχα δωσει , οταν ασχοληθηκα
επισταμενως με την βοηθεια καποιου εμπειρου το μαχαιρι μεταμορφωθηκε.
Παω στοιχημα οτι ο Αποστολος στον τελευταιο κυριο που πηγε θα του ειπε οτι δεν μπορει να ασχοληθει 1 μερα για του φτιαξει το μαχαιρι .Ενα μαχαιρι δεν το βαζουν 5-10 λεπτα στο τροχειο και αυτο ειναι .Εαν ηταν ετσι θα το καναν και στην εταιρια . Τα μεταλλα στην σημερινη εποχη ειναι δυσκολα .
Εαν μιλησετε με καποιον παλαιοτερα θα σας πει οτι οι τροχιστες για μαχαιρια κουζινας και ξυραφια
εαν θελαν να ειχαν αριστο αποτελεσμα δεν τα περνουσαν μονο απο τον τροχο .
Ειδικα τα ξυραφια εαν θυμαστε οσοι ειστε μεγαλυτεροι σε ηλικια οταν περναγε ο τροχιστης ελεγε
Ακονιζω μαχαιρια ψαλιδια δεν ειχα ακουσει κανενεναν να λεει ακονιζω ξυραφια .

Ελπιζω ο Αποστολος να βρει τι φταιει , ισως εαν δοκιμαζε με καποιο αλλο ξυραφι να εβλεπε εαν ειναι θεμα τεχνικης του η ξυραφιου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τα ξυράφια δεν περνάνε καθόλου από τροχό, δεν τροχίζονται.
Περνάνε μόνο από πέτρα, δηλαδή ακονίζονται.

Το μαχαίρι του Απόστολου είναι άπταιστα ακονισμένο και πραγματικά shave ready από την εταιρία που κατασκευάζεται. Το λέω επειδή μου το έχουν πει ειδικοί και το έχω διαβάσει να το λένε πολλοί άλλοι, και επειδή αγόρασα ίδιας μάρκας μαχαίρι από το ίδιο κατάστημα και εγώ, και ήταν πραγματικά ακονισμένο.

Το θέμα το έχουμε συζητήσει πάρα πολύ. Κανένας μας δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι φταίει, εγώ πιστεύω ότι το μαχαίρι είναι πολύ καλά ακονισμένο και χρειάζεται εκπαίδευση του χρήστη στο καινούργειο του ξυριστικό εργαλείο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Να βαλουμε κατω τον Αποστολο και να τον ξυρισουμε , ειστε μεσα ? :dance5
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα


Να ήξερες πόσες φορές το έχω σκεφτεί ...
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

:th_Laie_67-1 :th_Laie_67-1
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και εγένετο φως!

Να ευχαριστήσω δημόσια τον Νίκο (hero) ο οποίος ανέλαβε την λεπίδα μου, και αφιέρωσε πάνω από 4 ώρες συνεχούς εργασίας. Ναι τόσο χρειάστηκε για να γίνει Shave Ready. Οπότε μετά μην απορούμε γιατί δεν ασχολούνται τα καταστήματα και οι ίδιες οι εταιρείες παραγωγής.
Βέβαια για να μην υπάρχει παρεξήγηση, ανάλογα με το δέρμα του καθενός (κάποιο έχουν λιγότερες ευαισθησίες) , τις προσωπικές προτιμήσεις (κάποιοι το θέλουν λιγότερο κοφτερό), την αξία του straight (άλλο ένα dovo των € 60 και άλλο ένα boker των € 300) την μάρκα, την εποχή κατασκευής, υπάρχει περίπτωση μια λεπίδα να γίνει shave ready με ελάχιστη δουλειά ή ακόμη και από το εργοστάσιο. Στην δική μας περίπτωση υπήρχε σοβαρό θέμα αφού η μία πλευρά ήταν πιο κοφτερή από την άλλη. Περισσότερα τεχνικά εγώ δεν γνωρίζω, αφού την δουλειά την έκανε ο Νίκος.

Αυτίο που μπορώ να πώς μετα απο όλα αυτά είναι πώς το shave ready δεν είναι απλή υπόθεση, (δεν μιλάμε για το ακόνισμα συντήρησης), και πως ο κάθε χρήστης straight πρέπει να μάθει να το κάνει μόνος του, ώστε να φέρνει την λαμα του εκει που θέλει αυτός. Θέλω να πώ πώς υπήρχε η πιθανότητα κάποιος άλλος να ξυριζόταν μια χαρά με την δική μου λάμα.

Εγώ, πρίν λίγο, έκανα ένα αξιοπρεπέστατο ξύρισμα, η λεπίδα γλίστραγε, κόπηκα και 3 φορές (καλό δείγμα για την δική μου περίπτωση) και παρόλο που ακόμη το δέρμα μου δεν έχει συνηθίσει το carbon steel δεν είχα παρά ελάχιστους ερεθισμούς. Σημειώστε ότι είχα και ελλείπει προετοιμασία καθώς είχα ανυπομονησία! :megagrin

Βέβαια ακόμη έχουμε πολύ δρόμο στην εκμάθηση, αλλά τώρα το ξυράφι κόβει άρα μπορώ να τον διαβώ. :dance5 :dance5
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ρε συ Απόστολε ανακουφίστηκα!

Πραγματικά χαίρομαι.
Ήταν τόσο άδικο να έχεις ολοκαίνουργιο μαχαίρι, να είσαι άρτια προετοιμασμένος θεωρητικά αλλά και πρακτικά στο κλασσικό ξύρισμα και να μην μπορείς να βγάλεις ένα ξύρισμα της προκοπής.

Λοιπόν, καλή αρχή και καλά ξυρίσματα!

Και σε λίγο καιρό που θα έχουν μόνιμο δεσμό το μαχαίρι και το δέρμα σου, γιατί προς το παρόν φλερτάρουν αραιά και που, τα κοψίματα θα είναι παρελθόν.

Είμαι σίγουρος ότι σε κάποιο μελλοντικό ποστ θα λες «και να προσπαθώ να κοπώ δεν κόβομαι».

Μπράβο hero!
Πραγματικά έδωσες τη λύση!
Όμως πες μας κάποια πράγματα περισσότερα για το ποιος το ακόνισε, πως, που δουλεύει και όλα αυτά. Μπορεί να τον χρειαστούμε στο μέλλον.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το μαχαιρι του Αποστολου ειχε 2 προβληματα .
1) δεν εκοβε με την μια τις τριχες του χεριου περναγε απο πανω και τις περισσοτερες τις αφηνε χωρις
να τις κοβει και εγδερνε το δερμα σαν σουγιας .
2) απο την μια πλευρα οταν περναγε πανω απο τις τριχες ηταν ποιο κοφτερο .

Με μια περισσοτερο προσεκτικη ματια οταν το ειδα στο σπιτι διαπιστωσα το εξης .
Στο τεστ που κανουν στα μαχαιρια παιρνοντας μια καρφιτσα και με φορα απο το σωμα της λαμας
προς τον αιθερα ακριβως στην ακρη του αιθερα σε πολλα σημεια εβρισκε (καποια στιγμη θα ανεβασω ενα link για το τεστ ) . Στη αλλη πλευρα δεν ειχε προβλημα .
Επισης το κοματι του αιθερα πρεπει να καθρεφτιζει και να εχει και καποιο μικρο πλατος ,δηλαδη να σβηνει
απο το σωμα ομοιομορφα και οχι αποτομα . Στο μαχαιρι του Αποστολου αυτο δεν συνεβαινε .

Το τροχισμα δεν ηταν επιπονο απλα ηθελε τον χρονο του για να κρυωνει το μαχαιρι και να ελεγεται
αρκετες φορες σε ολο το μηκος και απο τις δυο οψεις .

Δεν ειναι καμια επιστημη απλα θελει υπομονη και πετρες νερου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
Για εμένα είναι πολύ χρήσιμες.

Σκέφτομαι σε κανένα μήνα να αγοράσω κάποια πέτρα και να αρχίσω να μαθαίνω δειλά-δειλά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur , εγω το ακονισα .
Μου εχει δειξει καποια πραγματα ενα ηλικιωμενος κυριος ο οποιος στην ζωη του δεν εχει ξυριστει με τιποτε αλλο παρα μονο με straight και μαλιστα οχι ιδιαιτερα ακριβα .

Στη διαθεση οποιου μελλους χρειαστει κατι .

Εαν ειχα καλυτερο εξοπλισμο το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο . Θελω ακομα μια πετρα 10000 g.
η μια βελγικη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”