Νέο ξυραφι Dovo 6/8

Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Καλησπερα
Οπως κουβεντιασαμε και αλλου επιτέλους αποφασισα και αγορασα ενα ωραιοτατο entry level ξυραφι.
Εκανα υπομονη αγορασα ενα λουρι απο uk με δερμα και κανβα.
Και αμέσως μετα πηρα και μια coticule για μετά... (αυτα ως εισαγωγη για να μην χανομαστε) :)

Χθες λοιπον πέρασα το ξυραφι απο 10 φορες σε κανβα και δερμα οπως μου ειπε η κοπελια απο την dovo, κατόπιν ξυρίστικα μετα τυμπανοκρουσιων κλπ.

Εχω δυο παρατηρήσεις:
α. το ξυραφι τραβαγε ελαφρως...αλλα θα μπορουσε να εχει να κάνει με το χέρι μου, που δεν εχει.
β.εχω την αισθηση οτι δεν περνα το HHT.

Υπολογίζω να κάνω ενα καλο πέτρασμα στο λουρι και θα το ξαναπαω...

Αν δεν;

ΥΓ. εχει πολυ ωραια αισθηση στο χερι, μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλώς όρισες στον μαγικό κόσμο των φαλτσέτων! Μην ανησυχείς για το ΗΗΤ, έχω ξυράφι που δεν περνάει το τεστ αλλά κόβει σαν διάολος.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Οποτε το περναω λουρί (καμια 30φορες) και ξαναδοκιμαζω..
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αν δεν κόβει, δεν θα αλλάξει κάτι, ακόμη και αν το περάσεις 1000 φορές στο λουρί.

Γιατί τραβάει; Φταίει η τεχνική σου; Ή μήπως δεν είναι ακονισμενο σωστά; Αν υποθέσουμε ότι φταίει η τεχνική, τότε θα πάψει να τραβάει μετά από μερικά ξυρίσματα και αφού μάθεις τις γωνιές. Αν υποθέσουμε ότι φταίει το μαχαίρι, τότε θα συνεχίσει να τραβάει μέχρι να ακονιστεί σωστά.

Όσο αφορά το στροπάρισμα, 10-30 περάσματα είναι λίγα. Ρίξε μια ματιά στην ενότητα για το στροπάρισμα, αν θυμάμαι καλά το προτεινόμενο είναι 20 περάσματα στο ύφασμα και 50 στο δέρμα. Για αρχή προτείνω να στροπάρεις επάνω σε μια ίσια επιφάνεια, πχ στην άκρη ενός τραπεζιού από τζάμι (ακολουθεί βίντεο). Έτσι, μειώνετε το ρίσκο 1) να χαλάσεις την κόψη από κακή τεχνική, ειδικά όταν δεν είναι καλά τεντωμένο το δέρμα και 2) να κόψεις το δέρμα με το μαχαίρι. Εγώ δεν έχω ύφασμα και στροπάρω μόνο σε δέρμα 100+ περασιές (πάνω-κάτω είναι ένα πέρασμα).

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Ψιλοπιανοντας απο την αρχή έχω να πω
Ξυριζομαι με feathet ss και με σαβετα bluebeards μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα 1 1/2 χρονο.
Τώρα απο εκεί και ΜΕΤΑ έχω δει μερικά βίντεο και στροπαρω Χ. ΜΑΛΛΟΝ χωρίς πρόβλημα, τώρα άλλο δεν έχω να πω...
Υποτίθεται η dovo λέει ,shave ready. (Υποτίθεται)
Χάος. Κύριοι....
stergios

Απ τη στιγμη που σε ξυρισε, ειναι shave ready! ;) Αφου εχεις κ coticule μη στενοχωριεσαι!
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Καλιο αργα παρα αργότερα.

Δεν στεναχωριεμαι απλα σκεφτομαι την περιπτωση που θα κανω καμια βλακεία.

Οσο αφορα το σημερινο ξυρισμα με το ωραιότατο dovo μου.
Το περασα καμια 50αρια φορες στο λουρι και ξυρίστηκα..
Μαλλον το προσπάθησα, στο μαγουλο την παλεύει αλλα στα δύσκολα δεν παει με τίποτα.
Εχοντας εμπειρια με την feather ss θα ελεγα οτι θελει honing...
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Υπαρχει καποιος διαθεσιμος που ξερει να μου δειξει (μηπως δεν χρειαστει να ανακαλυψω ξανα τον τροχο) honing με coticule?

:helt
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Μετα απο πολυ καιρο που ξεκουράστηκε στην γερμανια (εσπασε το scale) και στο ντουλαπι μου και αφου ειχα τελειώσει καποιες υποχρεώσεις μου αποφάσισα να δω τι θα κανω με το ξυραφι μου.
Μιλησα με ενα συμφορουμιτη (σε ευχαριστω πολυ) μου εστειλε κάποια πολυ καλα βιντεο και συμβουλές οποτε ξεκινησα την διαδικασία του honing.

Εκανα τον πρωτο κυκλο στροπαρα και... δεν πέρναγε το HHT με τίποτα.

Την επομενη μερα παμε μια απο τα ιδια (αλλα λιγο προσεκτικοτερα) και...περναγε το HHT μονο στο μεσα μερος της λάμας.

Την μεθεπόμενη παμε παλι πιο προσεκτικα και... περναει το ΗΗΤ σε ολο το μηκος της λαμας (με λιιιιιγη δυσκολία).

Κατοπιν λοιπον ξυρίστηκα (ουσιαστικα το δευτερο ξυρισμα με straight), οκ κοβει αλλα και τραβαει δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.

Το θεμα λοιπον ειναι: αυτο ηταν το ξυραφι κόβει αρα θελει να το συνηθίσω; ή πρεπει να του γινει καλυτερο honing kai ολα θα πανε καλύτερα...?

ΥΓ Τον τελευταιο χρονο ξυριζομαι με μια σαβετα feather ss μόνο.

Αυτα τα ολίγα
Ευχαριστω
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

.....;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”