Νέο ξυραφι Dovo 6/8

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Αγησίλαος έγραψε: 09 Αύγ 2018, 23:34 Μετα απο πολυ καιρο που ξεκουράστηκε στην γερμανια (εσπασε το scale) και στο ντουλαπι μου και αφου ειχα τελειώσει καποιες υποχρεώσεις μου αποφάσισα να δω τι θα κανω με το ξυραφι μου.
Μιλησα με ενα συμφορουμιτη (σε ευχαριστω πολυ) μου εστειλε κάποια πολυ καλα βιντεο και συμβουλές οποτε ξεκινησα την διαδικασία του honing.

Εκανα τον πρωτο κυκλο στροπαρα και... δεν πέρναγε το HHT με τίποτα.

Την επομενη μερα παμε μια απο τα ιδια (αλλα λιγο προσεκτικοτερα) και...περναγε το HHT μονο στο μεσα μερος της λάμας.

Την μεθεπόμενη παμε παλι πιο προσεκτικα και... περναει το ΗΗΤ σε ολο το μηκος της λαμας (με λιιιιιγη δυσκολία).

Κατοπιν λοιπον ξυρίστηκα (ουσιαστικα το δευτερο ξυρισμα με straight), οκ κοβει αλλα και τραβαει δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.

Το θεμα λοιπον ειναι: αυτο ηταν το ξυραφι κόβει αρα θελει να το συνηθίσω; ή πρεπει να του γινει καλυτερο honing kai ολα θα πανε καλύτερα...?

ΥΓ Τον τελευταιο χρονο ξυριζομαι με μια σαβετα feather ss μόνο.


Φίλε Αγησίλαε καλημέρα.
Το ερώτημα σου είναι απλό αλλά συνάμα και πολυσύνθετο.
Το σίγουρο είναι ότι το ξυράφι μπορεί να κόψει πολύ καλύτερα.
Τα προβλήματα κατά την προσωπική μου άποψη είναι τα κάτωθι.
Ξυρίζεσαι πολύ καιρό με feather ss, πολύ δύσκολο να πιάσεις την κόψη της σαβέτας με φαλτσέτα.
Από ότι κατάλαβα ακονίζεις με Βελγική η οποία έχει ταβάνι περίπου στα 12Κ(πιο κάτω ναι πιο πάνω όχι), για να αρχίσει να θυμίζει το ξυράφι σου ss πρέπει να πας σε πέτρα από 16Κ και πάνω.
Τέλος η τεχνική σου στο ακόνισμα, διάλεξες μία από τις πιο δύσκολες πέτρες ακονίσματος.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”