Δεν μπορώ να ξυριστώ με το dovo

Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 59 times
Been thanked: 185 times

Re: Δεν μπορώ να ξυριστώ με το dovo

Δημοσίευση από Αλέξης » πριν από 1 χρόνο

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Αντιγράφω μία προηγούμενη ανάρτηση μου στο ίδιο thread πριν λίγο καιρό, υπογραμμίζοντας τα βασικά στοιχεία που απαντάνε και στους δύο φίλους που δεν μπορούν να ξυριστούν με φαλτσέτα:
Δεν είμαι ειδικός, αλλά εδώ και κάμποσο καιρό έχω επικεντρωθεί αποκλειστικά στο ξύρισμα με φαλτσέτα.

Δύο παρατηρήσεις :

1) Έχω δει με τα μάτια μου στον Τσομπάρη, να βάζουν τη φαλτσέτα μου σε τροχο με ταινιολειαντήρα, λες κι ήταν κανένα φτηνό μαχαίρι κουζίνας, να σπάει στην άκρη (chip) και να μου ζητάνε 14 Ε :naughty: , εν έτει 2012-2013 .

2) Για να μην μπερδευόμαστε, άλλο τρόχισμα -grinding (σε τροχο που γυρνάει και έχει κάποιο abrasive υλικό βάζω το μαχαίρι-φαλτσέτα να αφαιρεθεί πολύ μεγάλη ποσότητα μετάλλου και να δημιουργήσω μία βασική κόψη λεπίδας) και άλλο ακόνισμα-honing (σε πέτρα ακονίσματος δημιουργώ κόψη λεπίδας και την ρεφινάρω, δηλαδή αφαιρώ τις μικροατέλειες, τις μικρο-ασυνέχειες και το περισσευούμενο μέταλλο ώστε να έχω ένα εργαλείο υψηλής ακρίβειας, όπως το ξυράφι).

Το τρόχισμα κάνει για μπαλταδάκια και βασικά κουζινομάχαιρα αλλά σε καμια περίπτωση δεν κάνει για φαλτσέτες, επαγγελματικά μαχαίρια (πχ φιλεταρίσματος) και εργαλεία υψηλής ακρίβειας.

3) Εγώ αντίθετα με τον φίλο vsmirinio, o οποίος έχει βρει άνετο ξύρισμα με συνθετικές, εγώ εμπιστεύομαι τις φυσικές πέτρες coticule σαν αυτή που μάλλον έχει ο bill. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τι σου κάθεται καλύτερα ως τεχνική και ως ξύρισμα. Σημειωτέον στα πρώτα μου ξυρίσματα με καλοακονισμένη φαλτσέτα, κι εγώ ένιωθα ότι με ερεθίζει. Δεν έφταιγε η φαλτσέτα αλλά η απειρία μου στην τεχνική ξυρίσματος με φαλτσέτα και στο ακόνισμα και το ότι δεν ήταν εξοικειωμένο το δέρμα.

4) Το ακόνισμα υψηλού επιπέδου είναι πραγματικά τέχνη. Το να ακονίσει κάποιος όμως τη φαλτσέτα του και να ξυριστεί με αυτήν δεν απαιτεί διδακτορικο. Απαιτεί θέληση, λίγο διάβασμα και υπομονή.. Εγώ την πρώτη μου φαλτσέτα που ακόνισα σε coticule και ξυρίστηκα ικανοποιητικά με αυτήν, το καταφέρα βλέποντας και εφαρμόζοντας τις οδηγίες από αυτό το βίντεο.

Απλές οδηγίες για να ξυριστεις λοιπόν σωστά φίλε :

1) Αφήνεις στην άκρη τη σκέψη για τροχείο. Μπορείς μόνος σου να κάνεις shave ready τη φαλτσέτα σου.
2) Σε ένα γυαλινο ποτήρι, ακουμπάς και "χαράσσεις" ελαφρά την κόψη της φαλτσέτας για να της κάνεις "reset"
3) Βλέπεις το βίντεο του Lynn Abrams και διαβάζεις εδώ
4) Παίρνεις την coticule σου και εφαρμόζεις ήρεμα όσα έμαθες
5)Στροπάρεις καλά και σωστά (αφού έχεις δει αντίστοιχα βιντεάκια) τη φαλτσέτα σου, τουλάχιστον 200 φορές για αρχή
6) Επιχειρείς να ξυριστεις
7) Έρχεσαι στο φόρουμ και μας ευχαριστείς καταθέτεις τη γνώμη σου

Εναλλακτικά στέλνεις το ξυράφι σου σε κάποιο από τα μέλη του φόρουμ που έχουν εμπειρία στο ακόνισμα ή σε κάποιον honemeister του εξωτερικού, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ίσως χρειάζεται μία φορά κάθε εξι μήνες να το ξαναστέλνεις

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι στο ΠΞ και ειδικά στο ξύρισμα με φαλτσέτα, τεράστια σημασία παίζει και η τεχνική του χρήστη, η οποία δεν θα αποκτηθεί με το πρώτο, ούτε το δεύτερο ούτε καν τα πρώτα 10 ξυρίσματα. Μετά από 50-100 ξυρίσματα (χοντρικά μισό χρόνο καθημερινών ξυρισμάτων 5 φορές την εβδομάδα με φαλτσέτα) μπορεί να πει κάποιος ότι πλέον δεν είναι αρχάριος και να αρχίσει να έχει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα που θα οφείλονται και στην βελτίωση της τεχνικής του.

thanos9999
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 369 times
Been thanked: 1136 times

Δημοσίευση από thanos9999 » πριν από 1 χρόνο

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έχετε πει απλά σαν άπειρος και επειδή δεν έχω πάρει ακόμα πετρες και γενικα επειδή θέλω να δω αν θα με βολέψει παραγγειλα μια φαλτσετα της πλάκας από το ebay η οποια ηθελε ακόνισμα την πηγα σε τροχειο στο ηρακλειο και απλα είπα δεν το έχουν καθόλου (ηταν ετσι κι αλλιως για πεταμα) ...δεν εχω παραγγείλει dovo μια gold dollar 300 περιμενω για να δω πως θα τα καταφέρω και εάν θα συνεχίσω να την δουλεύω, αν δω οτι με βολεύει και ότι τα καταφέρνω και μόνος μου με τα ακονίσματα και τα σχετικα κανένα πρόβλημα μετά να πάω σε αγορά μια καλης φαλτσετας οπως dovo που αναφέρατε... Απλα στην φάση τη δικη μου πιστευω οτι με εναν εμπειρο διπλα σου μπορεις να εξοικειωθείς πολυ πιο ευκολα... Διαβασα πολλα παντως εδω μεσα και με βοηθησαν αρκετα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”