Δεν μπορώ να ξυριστώ με το dovo

Γιώργος 79

Γεια σας.Είμαι νέος στην σελίδα και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.
Είμαι από Ηράκλειο Κρήτης και πέρσι πήγα Αθήνα .Πήγα στου Τσομπάρη και αγόρασα ένα ξυράφι dovo (silver steel).
Το έχω πάει 3 φορές για τρόχισμα στο Ηράκλειο,έχω αγοράσει λουρί dovo και πέτρα Βελγίου 12,5 επί 4 ,αλλά και πάλι δεν μπορώ να ξυριστώ καθόλου.Τι μπορεί να φταίει ;Υπάρχει περίπτωση να φταίει το μέταλλο ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Κάποιες ερωτήσεις για να καταλάβουμε μερικά πράγματα.
Έχεις εμπειρία στις φαλτσέτες;
Εκεί που το πήγες για τρόχισμα είναι εξειδικευμένοι τροχιστές σε φαλτσέτες ή είναι γενικά τροχιά ;
Την πέτρα που αγόρασες ξέρεις να την χρησιμοποιείς ή την αγόρασες με τα από πρόταση κάποιου.
Το μόνο σίγουρο είναι, ότι δεν φταίει το ξυράφι, που δεν ξυρίζει.
Ordo ab chao
Γιώργος 79

Δυστυχως στην Κρητη ειναι δυσκολο να βρει καποιος τροχείο για φαλτσέτα.Μου είχαν πει κάποιοι κουρείς για κάποιον στο Ηράκλειο που έκανε αυτή τη δουλειά,αλλά και πάλι τίποτα.Έχω εμπειρία με φαλτσέτα,αλλά με ανταλλακτικό.Είναι το πρώτο ξυράφι που παίρνω και στην πέτρα ότι έχω μάθει ,είναι μόνο από διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Βασικά φίλε μου μάλλον θα πρέπει να την στείλεις σε άλλη πόλη ή άλλη χώρα μη σου πω.
Αλλιώς θα πρέπει να μάθεις να την ακονίζεις.Οπότε και θες πέτρες ακονίσματος και άλλα κόλπα+πολύ διάβασμα εδώ και στο youtube.

Εκτός από τον Τσομπάρη(η Τσομπάνη για ορισμένους)
Τροχεία καλά είναι του Πορίχη στην Αθήνα(+Ευβοια)
ή του Πόρικα στην Αθήνα(+στη Λάρισα).

Πάντως δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο studio design center που είναι στο Ηράκλειο.
Πουλάει ξυράφια και είδη κομμωτηρίου και μπορεί να σε συμβουλέψει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ρήτορα.
Η αρχή είναι εκεί που τελειώνει το μαχαίρι αρχίζει η φαλτσέτα. Άρα τροχεία μαχαιριών δεν παίζουν.
Όλοι οι γνώστες παγκοσμίως προτείνουν τρία πράγματα.
1. Μάθε να ξυρίζεσαι( αυτό το έχεις καλύψει με την σαβέτα).
2. Μάθε να γυαλίζεις στο λουρί( αυτό πρέπει να το ελέγξεις αν το έχεις καλύψει).
3. Και αφού έχεις καλύψει τα δύο παραπάνω ξεκίνα να μάθεις να τροχίζεις.
Τώρα θα σου πω την δική μου εμπειρία και κρίνε όπως θέλεις.
Εδώ και ένα χρόνο, τροχίζω τις δικές μου φαλτσέτες και έχω καταφέρει, να έχω ένα άνετο ξύρισμα. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη, έχω πάρα πολλά να μάθω ακόμη, τροχίζω μόνο σε συνθετικές. Οι βέλγικες είναι σχέση αγάπης μίσους. Δεν τολμώ να σκεφτώ ακόμα αγορά βέλγικης και δεν ξέρω αν θα το κάνω.
Βέβαια στον συγκεκριμένο χώρο υπάρχουν πολλοί πιο έμπειροι από ‘μένα και χρήστες της βέλγικης που μπορούν να σε διαφωτίσουν καλύτερα, αν θελήσεις να το τροχίσεις μόνο σου και όχι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό.
Προσωπική μου άποψη εξωτερικό, πιο φθηνή λύση Αγγλία.
Αν και βάρβαρο πιστεύω να βοήθησα λίγο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

rhtoras έγραψε: ή του Πόρικα στην Αθήνα(+στη Λάρισα).
Στη Λάρισα δεν τροχίζει. Πήγα ρώτησα και μου είπε ότι τα στέλνει στην Αθήνα στον Τσομπάρη.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δυστυχως το τροχισμα ψαλιδιων και μαχαιριων απεχει πολυ απο το ακονισμα ξυραφιων για ξυρισμα. Τα γνωστα ονοματα (Τσομπαρης, Ποριχης κλπ) με βαση πολλες εμπειριες συνξυριστων παιρνουν ερωτηματικο. Για μενα το ακονισμα ξυραφιου ειναι τελικα μια πολυ μοναχικη υποθεση - με πολυ διαβασμα και πολυ κοπο και αποτυχιες.

Στο φορουμ μας Γιωργο θα βρεις συμβουλες και εμπειριες οσων σημερα μπορουν να ακονισουν τα ξυραφια τους και θα καταλαβεις οτι το προβλημα δεν ειναι ποτέ του ιδιου του ξυραφιου ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Δεν είμαι ειδικός, αλλά εδώ και κάμποσο καιρό έχω επικεντρωθεί αποκλειστικά στο ξύρισμα με φαλτσέτα.

Δύο παρατηρήσεις :

1) Έχω δει με τα μάτια μου στον Τσομπάρη, να βάζουν τη φαλτσέτα μου σε τροχο με ταινιολειαντήρα, λες κι ήταν κανένα φτηνό μαχαίρι κουζίνας, να σπάει στην άκρη (chip) και να μου ζητάνε 14 Ε :naughty: , εν έτει 2012-2013 .

2)Για να μην μπερδευόμαστε, άλλο τρόχισμα -grinding (σε τροχο που γυρνάει και έχει κάποιο abrasive υλικό βάζω το μαχαίρι-φαλτσέτα να αφαιρεθεί πολύ μεγάλη ποσότητα μετάλλου και να δημιουργήσω μία βασική κόψη λεπίδας) και άλλο ακόνισμα-honing (σε πέτρα ακονίσματος δημιουργώ κόψη λεπίδας και την ρεφινάρω, δηλαδή αφαιρώ τις μικροατέλειες, τις μικρο-ασυνέχειες και το περισσευούμενο μέταλλο ώστε να έχω ένα εργαλείο υψηλής ακρίβειας, όπως το ξυράφι).

Το τρόχισμα κάνει για μπαλταδάκια και βασικά κουζινομάχαιρα αλλά σε καμια περίπτωση δεν κάνει για φαλτσέτες, επαγγελματικά μαχαίρια (πχ φιλεταρίσματος) και εργαλεία υψηλής ακρίβειας.

3) Εγώ αντίθετα με τον φίλο vsmirinio, o οποίος έχει βρει άνετο ξύρισμα με συνθετικές, εγώ εμπιστεύομαι τις φυσικές πέτρες coticule σαν αυτή που μάλλον έχει ο bill. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τι σου κάθεται καλύτερα ως τεχνική και ως ξύρισμα. Σημειωτέον στα πρώτα μου ξυρίσματα με καλοακονισμένη φαλτσέτα, κι εγώ ένιωθα ότι με ερεθίζει. Δεν έφταιγε η φαλτσέτα αλλά η απειρία μου στην τεχνική ξυρίσματος με φαλτσέτα και στο ακόνισμα και το ότι δεν ήταν εξοικειωμένο το δέρμα.

4) Το ακόνισμα υψηλού επιπέδου είναι πραγματικά τέχνη. Το να ακονίσει κάποιος όμως τη φαλτσέτα του και να ξυριστεί με αυτήν δεν απαιτεί διδακτορικο. Απαιτεί θέληση, λίγο διάβασμα και υπομονή. Εγώ την πρώτη μου φαλτσέτα που ακόνισα σε coticule και ξυρίστηκα ικανοποιητικά με αυτήν, το καταφέρα βλέποντας και εφαρμόζοντας τις οδηγίες από αυτό το βίντεο.

Απλές οδηγίες για να ξυριστεις λοιπόν σωστά φίλε bill :

1) Αφήνεις στην άκρη τη σκέψη για τροχείο. Μπορείς μόνος σου να κάνεις shave ready τη φαλτσέτα σου.
2) Σε ένα γυαλινο ποτήρι, ακουμπάς και "χαράσσεις" ελαφρά την κόψη της φαλτσέτας για να της κάνεις "reset"
3) Βλέπεις το βίντεο του Lynn Abrams και διαβάζεις εδώ
4) Παίρνεις την coticule σου και εφαρμόζεις ήρεμα όσα έμαθες
5)Στροπάρεις καλά και σωστά (αφού ε΄χεις δει αντίστοιχα βιντεάκια) τη φαλτσέτα σου, τουλάχιστον 200 φορές για αρχή
6) Επιχειρείς να ξυριστεις
7) Έρχεσαι στο φόρουμ και μας ευχαριστείς καταθέτεις τη γνώμη σου
Γιώργος 79

rhtoras έγραψε:Βασικά φίλε μου μάλλον θα πρέπει να την στείλεις σε άλλη πόλη ή άλλη χώρα μη σου πω.
Αλλιώς θα πρέπει να μάθεις να την ακονίζεις.Οπότε και θες πέτρες ακονίσματος και άλλα κόλπα+πολύ διάβασμα εδώ και στο youtube.

Εκτός από τον Τσομπάρη(η Τσομπάνη για ορισμένους)
Τροχεία καλά είναι του Πορίχη στην Αθήνα(+Ευβοια)
ή του Πόρικα στην Αθήνα(+στη Λάρισα).

Πάντως δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο studio design center που είναι στο Ηράκλειο.
Πουλάει ξυράφια και είδη κομμωτηρίου και μπορεί να σε συμβουλέψει.
καλημέρα.Είχα ρωτήσει στο συγκεκριμένο μαγαζί και με είχαν στείλει σε κάποιον,αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα

Added in 3 hours 54 minutes 54 seconds:
rhtoras έγραψε:Βασικά φίλε μου μάλλον θα πρέπει να την στείλεις σε άλλη πόλη ή άλλη χώρα μη σου πω.
Αλλιώς θα πρέπει να μάθεις να την ακονίζεις.Οπότε και θες πέτρες ακονίσματος και άλλα κόλπα+πολύ διάβασμα εδώ και στο youtube.

Εκτός από τον Τσομπάρη(η Τσομπάνη για ορισμένους)
Τροχεία καλά είναι του Πορίχη στην Αθήνα(+Ευβοια)
ή του Πόρικα στην Αθήνα(+στη Λάρισα).

Πάντως δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο studio design center που είναι στο Ηράκλειο.
Πουλάει ξυράφια και είδη κομμωτηρίου και μπορεί να σε συμβουλέψει.
Όταν πήγα στο τροχιστή και είδε το ξυράφι μου μού λέει ότι είναι πλέον απαρχαιωμένο αυτό το ξύρισμα και ότι δεν υπάρχουν πια ξυράφια όπως τα παλιά και ούτε τεχνίτες.Όταν κάποιος ξυρίζεται με fusion ή mach 3 ή δεν ξυρίζεται καθόλου ,είναι λογικό η τέχνη σιγά σιγά να χάνεται. Ακόμα Και όταν το πήγα στους τροχιστές και έπαιρνα το ξυράφι ,πάλι το νιώθω σαν να μην κόβει. Πιστεύω ότι δεν ξέρουν να φτιάξουν σωστά ένα ξυράφι.Και στο Ρέθυμνο που πήγα το καλοκαίρι μου είχαν πει για έναν που τρόχιζε ξυράφια,αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Τότε φίλε μου οι επιλογές σου είναι 3.
1.Κάποιο μέλος από εδώ να προθυμοποιηθεί και να στο ακονίσει.Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δε θα μπορείς να το κάνεις πάντα αυτό.

2.Να το στείλεις σε κάποιον ειδικό στο εξωτερικό και να στο φτιάξει όπως πρέπει.Σε αυτή την περίπτωση θα χαραμίσεις πολλά λεφτά και χωρίς να είσαι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα.

3.Να αρχίσεις το διάβασμα και τα βίντεο στο youtube.Αφού μελετήσεις αρκετά θα πρέπει να πάρεις τις πέτρες σου τα ξυράφια σου και τα ακονιστήρια σου και να ξεκινήσεις δοκιμές.
Ναι στην αρχή δε θα είναι ρόδινα όλα αλλά τελικά θα τα κάνεις όλα όπως τα θές.

Ελπίζω να σε κάλυψα...


υ.γ. αν είχα μαγαζί με ξυριστικά θα προσπαθούσα να μάθω να ακονίζω ξυράφια για να προσφέρω και αυτήν την υπηρεσία!

υ.γ. Μόλις πόσταρα το σχόλιο άκουγα ράδιο αρμονία.Έπαιζε το "ενας άνθρωπος από το τζιμπουτι".Μ ε το που πατάω υποβολή πετάει στίχο:«Εγώ γλυκά του χάριζα και λάμες ξυραφιών»
Τυχαίο?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”