Προβλήματα με καινούργια dovo

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα στην παρέα.
Διαβάζω σε ξένα φόρουμ το παραπάνω πρόβλημα και μου κάνει εντύπωση.
Στο TSR γράφουν τα χειρότερα για τα dovo, και τα συγκρίνουν και λένε ότι είναι πολύ χειρότερα, από τα gold dollar πια είναι η άποψή σας?? Το δικό μου μου, το κάνανε δώρο πριν 10 μήνες, και πέρα από λουρί δεν το έχει ακουμπήσει κάτι άλλο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για ποια Dovo γραφουν οτι εχουν προβλημα ? και τι ειδους προβλημα ειναι αυτο ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Δεν ειδικεύουν μοντέλο αλλά μιλάνε για ξυράφια από το εργοστάσιο not shave ready και για προβλήματα γεωμετρίας.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Τα dovο απ'οσο ξέρω δεν είναi shave ready.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Γιατί τόσα vintage βγαίναν ποτέ shave ready από το εργοστασιο?
Απλά λογικά υπήρχαν αρκετοί τεχνίτες σε καθε περιοχή που ακόνιζαν και φυσικά η γνώση του σπιτικού ακονίσματος που πήγαινε από πατέρα σε γιο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχω δύο DOVO. Πρόβλημα γεωμετρίας κανένα δεν είχε και κανέναν δεν έχω ακούσει να έχει. Προφανώς και δεν είναι σίγουρο ότι θα shave ready από το εργοστάσιο. Γι' αυτό το πρώτο ξυράφι προτείνεται να το αγοράζει κανείς από κάποιον που θα το ετοιμάσει (και δεν εννοώ στην Ελλάδα).

Είναι καλά ξυράφια, δεν μπορούν βέβαια να συγκριθούν με ένα παλιό ξυράφι από το Sheffield.
Χάρης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Έχω το Dovo Bergischer 5/8. Το είχα αγοράσει από Ebay 2ο χέρι περίπου αμεταχείριστο. Ήταν σε κατάσταση shave ready ,αλλά εγώ πάντα ψάχνω το κάτι παραπάνω, έτσι το πέρασα από την sigma select II 13K και έπειτα από την Nakayama κάτω από την βρύση με το νερό να τρέχει. Αυτά έγιναν πριν από 3,5 χρόνια περίπου και ενώ δεν χρειάσθηκε να ξαναπάει στην πέτρα εξακολουθώ να είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα ξυρίσματα που κάνει .
Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
vsmirnios έγραψε: 13 Οκτ 2016, 18:05 Καλησπέρα στην παρέα.
Διαβάζω σε ξένα φόρουμ το παραπάνω πρόβλημα και μου κάνει εντύπωση.
Στο TSR γράφουν τα χειρότερα για τα dovo, και τα συγκρίνουν και λένε ότι είναι πολύ χειρότερα, από τα gold dollar πια είναι η άποψή σας?? Το δικό μου μου, το κάνανε δώρο πριν 10 μήνες, και πέρα από λουρί δεν το έχει ακουμπήσει κάτι άλλο.
Το Dovo της φωτογραφίας ότι και να το έκανα εξακολουθεί να ξυρίζει "βαριά" σε αντίθεση με το πρώτο απόκτημά μου Gold Dollar 66 το οποίο ξυρίζει μια χαρά.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι διαφορετικά μέταλλα.
Ordo ab chao
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Και εγώ αυτό πιστεύω εκτός... εκτός και αν υπάρχουν πολύ μικρές οξειδώσεις επάνω στον αιθέρα και σχηματίζονται "δοντάκια ".Κάτι το οποίο δεν φαίνεται στο μικρής δυνατότητας μικροσκόπιο που διαθέτω. Και μιλάω για μικρούς ερεθισμούς στο ξύρισμα που εντοπίζονται στα ευαίσθητα σημεία που είναι κάτω από το στόμα και γύρω από το λαρύγγι. Το συγκεκριμένο Dovo είναι από το κατάστημα "Revisor" χαρακτηρισμένο ως "Extra Hollow " και "Carbon steel".Εν κατακλείδι το ξυράφι , όταν λέω " ξυρίζει βαριά " εννοώ ότι αν και ξυρίζει ωστόσο θέλει προσεκτικό και απαλό χέρι γιατί δημιουργεί ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλά και όμορφα τα Dovo αλλά έως εκεί, όπως λέει και ο Χάρης, δεν υπάρχει καμία σύγκριση με ένα παλιό καλό ξυράφι από το Sheffield (ymmv).

:!: Όταν όμως μας λές ξυρίζει "βαριά" δεν... και μπερδευόμαστε, δηλαδή το νιώθεις να μην κόβει; να σε τραβάει; ή απλά σου δημιουργεί ερεθισμούς;

Διότι εκτός από το διαφορετικό μέταλλο που πολύ σωστά αναφέρει ο Βασίλης, υπάρχουν και κάποια άλλα "Θεματάκια" που πρέπει να ελέγξεις.
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις με τους ανεπιθύμητους ερεθισμούς σε ευαίσθητα σημεία (λαιμός για εμένα) τα έλυσα όταν το ξανα-ακόνισα σωστά.

Να εξηγήσω, πως ενώ έκοβε σχετικά καλά, είχε πρόβλημα γεωμετρίας, με αποτέλεσμα να αυξάνω την γωνία κοπής όπου ο ευαίσθητος λαιμός μου δεν άντεχε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”