Άγνωστο ξυράφι

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Δεν ταιριάζει απόλυτα εδώ που το γράφω αλλά για να μην ανεβάζω ξανά τις παραπάνω φωτογραφίες του ξυραφιού, συνεχίζω από εδώ. Στο νήμα "Τι πήρα σήμερα" έγραψα για το σετ λείανσης που αγόρασα από τα Lidl. Με αυτό λοιπόν το σετ και την κρέμα γυαλίσματος της Glanol στο τέλος, δείτε τα αποτελέσματα παρακάτω.
Εικόνα
Εικόνα
(Σκιά που καθρεφτίστηκε είναι στη λαβή, όχι μαυρίλα :) )
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Το σετ από τα Lidl κάνει καταπληκτική δουλειά. Σκεφτόμουν γυαλόχαρτα ψιλά και χοντρά και σβουράκια και...... Μόνο με το σετ λείανσης και την κρέμα γυαλίσματος, το ξυράφι έλαμψε. Αν βρω στα Lidl, θα πάρω ακόμη ένα σετ λείανσης γιατί οι πάστες (είναι σκληρές σαν κερί) που έχει μέσα τελειώνουν γρήγορα και δεν ξέρω που θα βρω όταν τελειώσουν.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπράβο Βασίλη! Εξαιρετική δουλειά!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Έλαμψε το μαχαίρι ... άμα κρατάει και καλή κόψη θα το έχεις και για τα τρισέγγονα σου ...

Δεν χρειάζεται να πας στο Lidl για τα σαπούνια, έχει σε διάφορες ποιότητες σε μαγαζιά με είδη αργυροχρυσοχοΐας... ζητάς σαπούνι για μέταλλα 2 φάσεων (προετοιμασίας και τελικού περάσματος - αν και η glanol κάνει και για τελικό φινίρισμα) , όσο καλύτερη η ποιότητα θα κάνουν και καλύτερη δουλειά .

Θα ζητήσεις για ατσάλι , και όχι για αλουμίνιο ... άμα βρω καμιά διεύθυνση θα βάλω link

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Το link για τα σαπούνια εδώ
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ πολύ Άκη!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Ωραιο Βασιλη! Μπραβο κ Καλοξουριστο! :)
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλή δουλειά Βασίλη μπράβο !!!!!!!
Ordo ab chao
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν είδα το φυλλάδιο του lidl ωραια δουλειά έκανες καινούρια έγινε!
Επί τις ευκαιρίας αυτό στην λεπίδα της φώτο πως μπορώ να το φτιάξω? Με γυαλιστικο θα κάνω άραγε δουλειά? Εικόνα
stergios

Αν αναφερεσαι στις γρατζουνιες στη μεση, προς κοψη κ δεξια, πιθανον θα φυγουν με γυαλισμα.

Εγω θα καλυπτα με μονωτικη η χαρτοταινια την κοψη προσεκτικα κ θα δοκιμαζα πρωτα στο χερι κ μετα τριβεια κτλ. Μετα καθαρισε με οινοπνευμα την κοψη να φυγουν τυχον κολλες της ταινιας.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Ναι σε αυτες τις γρατζουνιες αναφερομαι... Για γυαλισμα στο χερι σκεφτηκα και εγω για αρχη με βαμβάκι τοπικα να βαλω γυαλιστικο brsasso ή glanol και βλεπουμε για αισθητικο λογο βεβαια ειναι καθαρα δεν ειναι βαθυ και δεν εχει πειραξει την κοψη και δεν εχω και τριβειο
Ευχαριστω για την βοηθεια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”