J.A. Henckels Friodur 70 1/2

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Δεν ειναι ευκολο να περιγραφει γραπτως αλλα θα κανω μια προσπαθεια
Το μουστακι ξυρίζεται από πανω προς τα κάτω (με μια αρχικη καπως περιστροφική κινηση στην αρχη), σπρωχνοντας την μυτη προς τα πάνω με το άλλο χέρι(ή τεντωνοντας το πανω χειλος χωρις βοηθεια του χεριού) όταν ξυριζουμε το κεντρο του.
Επίσης απ το πλαι προς το κεντρο (Ελαφρα διαγωνια απο κατω προς τα πάνω) Στην δευτερη περιπτωση το χέρι που τεντωνει σπρωχνει το δερμα στο πλαι της μυτης προς το μαγουλο.
Στην περίπτωση της πλευρας της αντιθετης απ το χέρι, η μυτη του μαχαιριού κοιταει προς τα πάνω και ειναι σχετικα ευκολη κινηση, ενω αντιθετως στην πλευρα του χεριού που κραταει το μαχαιρι η μυτη του μαχαιριού κοιταει προς τα κάτω (αυτη η κινηση θελει προσοχή από καποιον που πρωτοξεκιναει μην κοψει καμμια μύτη)
Μπορει να γινει και ξυρισμα απ το κεντρο προς το πλαι ως εξης.
Απ την πλευρα του χεριού η μυτη του μαχαιριου κοιταει προς τα πάνω, ενω στην αντιθετη πλευρα αναλόγως πως βολευει τον καθενα ή προς τα πάνω ή προς τα κατω (με το τη μυτη προς τα πάνω να είναι το ποιο συνηθισμένο)
Ολα αυτα που περιγραφω γινονται χωρις να αλλαξει η αρχικη λαβη στο μαχαιρι.

Added in 21 minutes 53 seconds:
Ολα τα παραπανω ισχυουν και για το πανω μερος του σαγωνιού μεχρι την ακμή του, με επιπροθετα να γινει και ξυρισμα από κατω προς τα πάνω.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ηλίας έγραψε: γράφεις " απο κέντρο προς τα έξω " άρα κάθετα δε το κράταγες και έκοβες πλαγίως ;
Το μαχαίρι ήταν οριζόντιο, κίνηση από πάνω προς τα κάτω, με μικρά βήματα από κέντρο προς τα έξω.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

Όμορφο ξυράφι καλορίζικο και καλά ξυρισματα αν και γενικά προτιμώ τα γαλλικά ξυράφια αυτά τα friodur είναι πανέμορφα και πολύ καλά στο ξύρισμα κατά την γνώμη μου .Εχω στην κατοχή μου ένα friodur 17 και σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα τις ίδιας εταιρείας
και αυτό που μου αρέσει ακόμα περισσότερο με αυτά είναι ότι λόγω του μετάλλου τους θα το έχουν και τα δισέγγονα μου με λίγη προσοχή. .. :)
Όσον αφορά το άκονισμα τους δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τα μη ανωξιδοτα απλά θέλει λίγα περάσματα παραπάνω .
Και πάλι καλορίζικο :)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω παντως στο μουστακι κανω ενα πρωτο περασμα απο πανω προς τα κατω (μαχαιρι οριζοντιο) με ελαφρια πορεια δεξια η αριστερα και δευτερο περασμα προ τα πανω η μυτη μαχαιριου απο εξω προς το κεντρο με το αντιθετο χερι σε καθε μερια και με το αλλο χερι τεντωνω. Μενει ενα μικρο σημειο κατω απο την μυτη οπου απλα το περναω ξανα με οριζοντιο μαχαιρι καθετα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Προσθέτω κι εδώ φωτογραφίες απ' το νέο μου απόκτημα και μετά την πρώτη δοκιμή θα γράψω τις εντυπώσεις από το πρώτο μου ξύριμα ever με μαχαίρι.
Εικόνα

Δημήτρη μια κι εσύ πήρες το ίδιο μαχαίρι καινούργιο μπορείς να επιβεβαιώσεις αν είναι shave ready και χρειάζεται μόνο στροπάρισμα πρίν το πρώτο ξύρισμα;
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Μόνο το μάγουλό σου και η τεχνική σου μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Το μπράτσο το ξυρίζει χαλάρά Βασίλη έτσι υποθέτω ότι θα ξυρίσει και το μάγουλο, κάτσε να πάρω strop leather και θα δούμε τι μπορεί να κάνει.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

bono έγραψε:Προσθέτω κι εδώ φωτογραφίες απ' το νέο μου απόκτημα και μετά την πρώτη δοκιμή θα γράψω τις εντυπώσεις από το πρώτο μου ξύριμα ever με μαχαίρι.
Εικόνα

Δημήτρη μια κι εσύ πήρες το ίδιο μαχαίρι καινούργιο μπορείς να επιβεβαιώσεις αν είναι shave ready και χρειάζεται μόνο στροπάρισμα πρίν το πρώτο ξύρισμα;
Πολύ όμορφο! Καλοριζικο!

Αν το μαχαιρι όταν το περνας απ το χερι ή το ποδι, σε απόσταση απ το δερμα, «θερίζει» τις τριχες, τότε ναι ειναι έτοιμο για ξύρισμα, αν όχι θελει ακόνισμα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

bono έγραψε:Το μπράτσο το ξυρίζει χαλάρά Βασίλη έτσι υποθέτω ότι θα ξυρίσει και το μάγουλο, κάτσε να πάρω strop leather και θα δούμε τι μπορεί να κάνει.
Αν δεν έχεις δέρμα μπορείς άνετα να στροπάρεις στο τζιν ή ακόμα και με εφημερίδα κανένα πρόβλημα έχω δοκιμάσει και τα δύο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Καλή ιδέα, μπορώ να κόψω κομμάτι από τζίν και να το πιάσω με πινέζες τεντωμένο σ' ένα αλφαδιασμένο κομμάτι ξύλο :)
Γιάννης :auto-sportbike:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”