J.A. Henckels Friodur 70 1/2

Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Εχθές απόκτησα το πρώτο μου straight razor. Η χαρά μου μεγάλη όπως πριν ένα χρόνο όταν κρατούσα στα χέρια μου την πρώτη μου DE μηχανή.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και από εδώ τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα... Τι κάνουμε εκτός από το να κοιταζόμαστε;
Ερωτήσεις πολλές... Είναι άραγε shave ready; Εγώ πάντως σίγουρα δεν είμαι. :D
Έχω 5 μόλις ικανοποιητικά ξυρίσματα με την feather artist ss με proguard, και το μαχαίρι είναι αλλιώς... άλλος ο σεβασμός όταν το κρατάς και το γκλινγκ ντινγκ του ατσαλιού όπου ακουμπά δέος, ήχος βγαλμένος από άλλες εποχές ( ξίφη, Χαϊλάντερ κλπ :D )
Βιασύνη δεν υπάρχει... έχω δει βίντεο, έχω διαβάσει και σιγά σιγά εν καιρώ θα μάθουμε μπάλα παίζοντας στο γήπεδο.
Ερωτήσεις φίλοι (αν επιτρέπετε) συνξυριστές μαχαιράδες :) :
-Πως καταλαβαίνω αν είναι shave ready;
Ο Ιάπωνας πωλητής στο λιμάνι μιλούσε μόνο για NOS. Το τεστ της τρίχας το περνάει. Έχω ξυρίσει από τις δοκιμές όλο το αριστερό μου αντιβράχιο (πάλι καλά που στη δουλειά φοράμε ακόμα μακριά πουκάμισα :D ) αλλά δεν θα έλεγα πως κόβει με άνεση...
Σίγουρα υστερώ και στο στοπάρισμα. Το περνάω από το paddle που πήρα από τον Μιχαηλίδη και από φόβο μη κόψω το δέρμα, μη χαλάσω τη κόψη μάλλον στοπάρω περισσότερο τη ράχη παρά τη κόψη.
-Από τη φωτογραφία, το χαμόγελο που κάνει η λεπίδα είναι εκ κατασκευής ή από κακό τρόχισμα; οπότε ο Ιάπων ψεύδεται πως είναι ΝΟΣ... επίσης είναι half ή full hollow;
Εικόνα
Συνεχίζεται... :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 21 Απρ 2016, 04:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία, ούτε στον τίτλο. Φιλικά, Αντώνης.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Κικο, ακομα και αν ηταν shaveready, ακουμπωντας το με την κοψη πανω σε σκληρες επιφανειες, μειωνεις τις πιθανοτητες να σε ξυρισει σωστα. Παντως μην το φοβασαι περισσοτερο απο οτι χρειαζεται, στροπαρε το οπως εχεις δει και κανε ενα δοκιμαστικο ξυρισμα (με σεβασμο παντα) και θα καταλαβεις τι παιζει ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ακόμα να το δοκιμασεις;
Μην το φοβασαι! Αφου ξυριζεσαι με το Feather SS που ειναι πολύ πιο κοφτερό στα 7-8 αρχικα ξυρισματα, δεν θα έχεις κανενα απολύτως προβλημα, πιό ευκολο θα σου φανει!
Είναι ελαφρα καμπύλη εκ κατασκευής η λεπίδα του. (εγω προτιμω ακόμα πιο καμπύλες όπως πχ το ξυραφι που είναι πανω πανω στη σελίδα του φορουμ, κι ας είναι πιό «δυσκολα» στο ακόνισμα)
Ετσι που το βλεπω Full hollow ειναι ( περίπου VII στην κλιμακα της henckels)* Εξ άλλου απ ότι βλεπω έχει χαμηλά η λεπίδα, το νευρο σταθεροποίησης που έχουν τα Extra Hollow (singing)
Εικόνα
Υπολόγισε χονδρικα: Ι wedge, II 1/2 1/4, IV 1/2 1/2 και από VII και πάνω full hollow.

Φροντισε την γωνια ώστε να δημιουργει κενό περίπου μιαμισυ το πολύ ραχη μεταξυ ραχης και δέρματος για το ξύρισμα προς τη φορα της τριχας και περίπου μιση ράχη για την κόντρα.

* Στην εικόνα υπάρχει ένα λάθος: Το σχέδιο στο VII έπρεπε να είναι στο VI και αντίστροφα το σχεδιο στο VI να είναι στο VII
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το βράδυ θα γίνει δοκιμή :character-jason:
Δημήτρης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

επιπολαιο σε βρισκω.
Μην το κανεις μονος σου.
κανονισε πρωτα να ενημερωσεις μερικα συγγενικα σου προσωπα σχετικα το εγχειρημα σου
δες ποιο νοσοκομειο εφημερευει κοντα σου.
ΜΗΝ εχεις πιει μπυρες
μην κλειδωσεις την πορτα. εγω δεν το κανω ποτε αυτο.
μην την εχεις μισανοιχτη ειναι σχεδον βεβαιο οτι οποιος -α θελησει να μπει μεσα θα της δωσει μια, θα σε χτυπησει στον αγκωνα επι τω εργω με αποτελεσμα πολλα κλαματα.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ελπίζω να ειναι μόνο αποτυχημένη προσπάθεια για χιούμορ sperman, αν και το έχεις κάνει και σε άλλα θέματα για μαχαίρια.
Αν εσυ τρεμεις, δεν χρειάζεται να μεταδώσεις την φοβία σου σε άλλους (που σκεπτονται να ξεκινήσουν ή πρωτοξεκινάνε) για να γίνετε πολλοί, όσο κι αν σε παρηγορεί αυτό!
Γιάννης B.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

μόνο αποτυχημένη προσπάθεια για χιούμορ................
παντως αυτο με την πορτα ειναι σωστο
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

παντως αυτο με την πορτα ειναι σωστο
Σαφέστατα! Οπως και το ότι αν τύχει και σου γλυστρήσει απ τα χέρια ανοιχτο μαχαιρι, δεν προσπαθεις, επ ουδενι λόγω, να το πιάσεις!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Η σοβαρότητα και υπευθυνότητα που απαιτεί το ξύρισμα με μαχαίρι είναι δεδομένη. Το καλοπροαίρετο χιούμορ είναι δεκτό. Εξάλλου και το δικό μου πρώτο ποστ έχει τέτοια στοιχεία.
Το ποιο καλό το έχω διαβάσει στο SRT, που κάποιος στο πρώτο του ξύρισμα, είχε αφήσει το κινητό του τηλέφωνο στο πάτωμα, για την περίπτωση που πέσει και δεν μπορεί να ξανασηκωθεί... :D :D
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Θελω να ζητησω δημοσίως συγγνώμη απ τον sperman για την έντονη αντίδρασή μου.
Ειμαι λιγο ευαισθητος σε τετοιο ειδος χιούμορ, όπως και με ενοχλούν εκφρασεις συχνες εδω στο φόρουμ όπως «φιλέτιασμα» «σφάξιμο» κλπ.
Μπορει να φαινονται ανώδυνες αλλα κατα την γνώμη μου επιδρούν επιβαρυντικά στο αγχος καποιου νεοεισερχόμενου στο παραδοσιακό ξύρισμα. Μην ξεχναμε ότι ολοι προσπαθουν πλεον να ξυριστουν, όχι έχοντας ένα έμπειρο μάτι δίπλα τους, αλλα από βιντεάκια (τα οποία μπορει και να είναι λάθος) ή από διαδικτυακές συμβουλές.
Καμμια φορα κανεις κάτι, έχεις την αίσθηση ότι το κανεις σωστα, αλλα το κάνεις τελειως λάθος και δεν υπάρχει κάποιος να στο εντοπίσει ώστε να το διορθώσεις
Το μαχαίρι σαφώς θελει σεβασμό αλλά όχι δέος ή φοβο!
Μην ξεχνάμε ότι τα μαχαιρια για τους περισσότερους τώρα πλέον, είναι κατι καινούριο. Δεν τα έβλεπαν μονίμως χρησιμοποιούμενα ανώδυνα στο σπίτι τους όπως παλια, ώστε απλά να τα σεβονται αλλά όχι να νοιώθουν δέος και φοβο.

Θυμαμαι στο στρατο σε βολή, στρατιώτη που δεν είχε ποτε επαφή με όπλα, που του έτρεμε το χέρι κρατωντας απλώς τις σφαίρες.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”