Αξιζει εντελει το straight razor;

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για εμένα θα δείξει η πορεία. Πάντως θα πώ για ακόμη μια φορά, πώς όλα δεν είναι για όλους.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Απόστολε δεν έχεις την περιέργεια όμως να εξαντλήσεις την πιθανότητα να φταίει κάτι στο μαχαίρι σου? Εννοώ μήπως είναι αυτή η αιτία και τσάμπα τα παρατήσεις!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εννοείται πως δεν παρατάω τίποτα, τρέλος είσαι Χρήστο, πώς σου ήρθε αυτό?

Όπως είπα και αλλού αυτό είναι το Hobby μου. Βεβαίως και θα εξαντλήσω τα πάντα.
Όταν πρωτόβαλα στο 'κατεστραμένο' απο τα fusion και τα mach δέρμα μου την 34C κόπηκα σε 10 σημεία, και καιγόμουνα για μια ημέρα. Σήμερα και να θέλω να κοπώ δεν μπορώ.

αρα συνεχίζουμε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Το θεμα δεν ειναι οτι κοβομουνα η οτι ερεθιζοτανε το δερμα,αντιθετως η prima clanck κατεβαινε τραγουδιστα και πιο ακινδυνα απο τη chavete,εκανε πιο μαλακο ξυρισμα σε σχεση με τη berchisher αλλα και τα δυο αφηνανε γενια και ας κοβανε την τριχα στον αερα και ας εκανα και 4 περασματα.Αφου μετα το ακονισμα για να καταλαβετε δεν ειχα τριχες στο αριστερο μου χερι,απο τις πολλες δοκιμες, και την γουρουνοτριχα απο ενα παλιο πινελο την εκοβε με φοβερη ευκολια ,ενταση και κρυσταλινο ηχο.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Κι ας μην ξεχνάμε πως η εκμάθηση του safety razor είναι σχετικά εύκολη και δεν απαιτεί τον χρόνο. Με το straight τα πράγματα είναι πολύ πιο μπερδεμένα κατά την ταπεινή μου άποψη. Τελείως διαφορετική προσέγγιση και αρκετοί παράγοντες εξαιτίας των οποίων δεν είναι εύκολο για έναν αρχάριο να βρει τι φταίει (αν φταίει κάτι)...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Apostolos έγραψε:Εννοείται πως δεν παρατάω τίποτα, τρέλος είσαι Χρήστο, πώς σου ήρθε αυτό?
Οχι εννοείται πως δεν πρέπει να τα παρατήσεις! Απλά μου φάνηκες λίγο απογοητευμένος!
stavros έγραψε:αλλα και τα δυο αφηνανε γενια και ας κοβανε την τριχα στον αερα και ας εκανα και 4 περασματα.
Ωχ δηλάδή και μετά απο κόντρα πέρασμα Σταύρο δεν σε ξύριζε καλά? :dash
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Δεν γινεται με καποια χιλιοστα τριχας να ξεκινησεις κοντρα,θα παθω ζημια,ασε που εγω δεν παω ποτε κοντρα γιατι καιγεται το δερμα μου.Με τη chavete σε δυο περασματα το πρωσωπο μου εινα γυαλινο.
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Πιστευω - χωρις να ξερω οτι ειναι σωστο- οτι επειδη το straight ειναι βαρυ πυροβολικο (κοτζαμ μαχαιρι) βασικη προυποθεση ενος καλου ξυρισματος ΙΣΩΣ να ειναι (περα της τεχνικης)

1. Τα γενια να ειναι πυκνα κ πολλα
2. Τα γενια να ειναι χοντρα κ σκληρα

Αν καποιος εχει λιγα η λεπτα γενια λογικο δεν ειναι το μαχαιρι να του τσακισει (επι μακρον) την επιδερμιδα?
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για μενα ειναι οτι καλυτερο .
Θυμαμαι πως ετρεμα την πρωτη φορα που ξυριστικα , ξεκινισα σιγα απο το υψος της φαβοριτας ,δεν
πιεσα καθολου αλλα δεν ειχα και ακουμπησει καν το μαχαιρι :shocking ,τελικα μετα απο σαραντα πεντε
λεπτα ειχα τελειωσει το ξυρισμα με πολλους ερεθισμους και αξυριστο προσωπο .
Μετα λιγο λιγο καθε φορα βελτιωνομουν , σημερα με 3 περασματα ειμαι οκ .
Αν και μου αρεσει το τελευταιο περασμα το κανω με την 34c ή με την futur .
Eιναι αλλη αισθηση τα straight , αισθανεσαι διαφορετικος και κακα τα ψεματα εχεις και περισσοτερη
αυτοπεπιθηση στον εαυτο σου .
Συμβουλη σε οσους ειναι ετοιμοι να παρατησουν , βαλτε ενα οριο τα 20 ξυρισματα οχι απαραιτητα συνεχομενα καντε ενα ξυρισμα τη βδομαδας με straigt ,ενα περασμα μονο και οτι παρει (μαλακα και οχι κοντρα ) , επειτα τελειωστε το ξυρισμα με οποια safety εχετε . Θα με θυμηθητε με το αποτελεσμα και θα δειτε μεγαλη διαφορα . Επειτα απο μερικα ξυρισματα 6-7 μπορειτε να κανετε και δευτερο περασμα με το
straight ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΜΕ SAFETY .
Πονανε οι αντρες μωρε :megagrin
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

Καλημέρα σας κύριοι σε αυτό το θέμα οι εμπειρίες τού καθενός είναι διαφορετικές να καταθέσω και εγώ την δική μου .
Ξυρίζομαι με σαβετες 25 χρόνια από ανάγκη διότι το δέρμα μου δεν ανέχεται κανενός είδους άλλο ξυράφι έχω δοκιμάσει τα πάντα και ότι ιδούς κρέμα ξυρίσματος και μπαλσαμ μπορείτε να φανταστείτε . Προ 10 ετών αγωρασα το πρώτο μου s.r ξυράφι ένα πανέμορφο σουηδικό καινούργιο ή εμπειρία μου ήταν τραγική με αποτέλεσμα να ξαναπάω στις σαβετες μου και το ξυράφι χαμένο. .. Δεν γνωρίζα ότι άσχετα αν είναι καινούργιο μπορεί να θέλει ακονισμα.
Τελευταία βρίσκοντας το φόρουμ διάβασα και αποφάσισα να δοκιμάσω πάλι αγωρασα λοιπόν ένα T.I 69 n.o.s και πέτρες ακονισματος όταν ήρθε το ξυράφι δεν ήταν έτοιμο οπότε youtube και ιδα Πώς και το ακονισα σωστά ευτυχώς. ... το αποτέλεσμα μαγικό βαθύ. Απαλό ξύρισμα χωρίς τον παραμικρό ερεθισμο καλύτερο από οιαδήποτε σαβετες μου. Οπότε για μένα το ξυράφι είναι τόσο καλό όσο το ακονισμα του και σίγουρα αξίζει τον κόπο ! Συγγνώμη αν κούρασα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”