Αξιζει εντελει το straight razor;

stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Ειμαι μαγειρας παιδια, 18 χρονια και η σχεση πια με τα μαχαιρια ειναι σχεση λατρειας (εχω ραψει το αριστερο μου χερι μεχρι να γινω μαστερ εξι φορες). Ασε που πρεπει να ειμαι καθημερινα ξυρισμενος.

Kαποια στιγμη ομως σιχαθηκα και νευριασα να δινω τα λεφτα μου στα Fusion και Mach3 που ξυριζουν εξι μηνες αλλα στα δικα μου γενια δεν εβγαζαν ουτε 4 ξυρισματα. Ετσι αποφασισα να πάρω μια ηλεκτρικη μηχανη braun 150 ευρω, πρωτο λαθος. Με αφηνε αξυριστο και καμενο και αναγκαζομουν να βαζω για τελειωμα και ξυραφι. Πεταμενα λεφτα και χαλας και το δερμα, ετσι αποφασισα να κοιταξω προς το παρελθον των ανθρωπων. Αφου ψαχνομουν για δυο μηνες σχετικα με την φαλτσετα και δεν αφησα γωνια για γωνια σε καθε site εμαθα τα παντα σε επιπεδο θεωριας [παντα μου αρεσε σε βαθμο κομπεξ η τελειοτητα].

Ετσι κατεβαινω σε ενα μαγαζι με ειδη κουρειου και περνω μια σαβετα με ανταλακτικα τα μακρια ξυραφια (εγραφαν μονο soligen καμια μαρκα) που τα σπας στη μεση, ενα πινελο pure badger (κινεζικο) και σαπουνι Ρroraso (hondos 2,80e το πρασινο εξαιρετικο)συνολο 35ευρω.

Το βραδυ μετα το μπανιο και αφου εχω πιει μισο μπουκαλι κρασι (ειμαι βλεπετε λατρης και συλεκτης κρασιων) με μεγαλη αδημονη τραβω την ωραιοτερη ξουρα μεχρι τοτε στη ζωη μου.το ξυρισμα με το μαχαιρι ειναι αντρικιο παιδια θελει χαλαρωση, ψυχραιμια, σταθεροτητα, γνωσεις, σωστη προετοιμασια (πιο υδαρη αφρο), καθαρο μυαλο και πανω απο ολα πολυ κοφτερο ξυραφι. Παρεπιπτοντως το ξυραφακι ηταν οτι πιο κοφτερο εχω δει γιατι στο δευτερο ξυρισμα πηγα με τη μαγκια του παλιου και με πληρωσε με δυο κορυφαια κοψιματα απο κει και περα το ξυραφι εγινε η προεκταση του χεριου μου ετσι αποφασισα να ανεβω επιπεδο.

Τα κορυφαια ξυραφια του κοσμου ηταν τα σουηδικα με το ατσαλι esklistuna (υπαρχουν ορισμενα σε διαφορα site και στου τσομπαρη και αναφερονται σαν new old stock) και καποια αλλα puma,filarmonica,dovo παλαιας κοπης. Εγω με πολυ ψαξιμο παιρνω εντελει το dovo berchiser lowe esklistuna steel και κορυφαιο της dovo με το ρωσικο δερμα του κορυφαιο και αυτο, ολα απο τη Rockwell του Ποριχη, συνολο 300 ευρω. Με το που το ανοιγω, διαπιστωνω οτι εχω αγορασει ενα κοσμημα πανεμορφο, αλλα στη πραξη, οχι μονο δεν ξυριζει αλλα ειναι επικινδυνο να με κοψει ασχημα.
Ετσι ξεκιναει η περιπετεια, για να βρεθει μεσω της sunbird μια βελγικη κιτρινη coticule πετρα 15x5 ονομασιας la viennete περιπου 48εκ. Τιμη 130 ευρω μαζι με μια πιο μικρη για να φτιαξεις slury strop.

Eν τελει, μετα απο εικοσι μερες αναμονης και μελετης περι ακονισματος (το site της coticule ειναι πανεπιστιμιο ακονισματος) η πετρα ηρθε και καθε προσπαθεια ακονισματος οσο τελεια και αν γινοταν η κοψη, χειροτερευε. Αναγκαστηκα να την σπασω 3-4 φορες στο ποτηρι αυτο σε διαρκεια αρκετων ημερων μεχρι που στο τελος δημιουργησα κοιλια, ετσι λοιπον εψαξα και εστειλα το μαχαιρι στον κυρ Τσομπαρη Μαρνης 47 εξαιρετικο τροχιστη γνωστη απο μικρο παιδι με πολλες γνωσεις σχετικα με το ξυρισμα. Αφου παραγγειλα εν τελει και μια δευτερη φαλτσετα για να αλλαζω σε καθε ξυρισμα (dovo prima clank 130e) ακονισμενες πλεον και οι δυο απο τον κυρ στρατο τις δοκιμαζω και παλι απογοητευση. Ναι μεν ξυριζαν, αλλα οχι σαν την Rotbart με αστορ ξυραφακι του πατερα μου. Kατα τις τελικες μου προσπαθειες τις ακονισα πανω στη coticule με λαδι και οχι νερο κατοπιν προτροπης του κυρ τσομπαρη και τις εφτασα στο επιπεδο 4-5 δηλαδη επερνα την πιο λεπτη τριχα του κεφαλιου και μολις ακουμπουσα στην κοψη η τριχα κοβονταν σε ολο το μηκος της κοψης που αυτο σημαινε οτι ηταν super shave ready αλλα στο ξυρισμα δυστυχως δεν ηταν αυτο της σαβετα και ασ εκανα και 4 περασματα ναι μεν λιγοτερο επικυνδινο αλλα εμεναν γενια που κανονικα επρεπε να φαινονταν μετα απο 8 ωρες.

Στο τελος στεναχωρηθηκα που πεταξα τοσα λεφτα και ενα βραδυ νευριασα την ωρα που ξυριζομουν με το αγριο ξυρισμα που μου εκανε (η bergisher) και τραβαω μια κοψια που αφησε ουλη για 5 βδομαδες τωρα, αυτο ηταν και το τελος. Πιστευω και μετα απο συζητηση με το τσομπαρη οτι οι φαλτσετες δεν ειναι οπως οι παλιες καλες μυθοι φαλτσετες εγω κουραστηκα και μην μου πει κανενας οτι δεν ακονισα η δεν ξυριστικα με σωστη κλιση τα εκανα ολα και με τον πιο ενδεδειγμενο τροπο. Πριν λιγες μερες αγορασα μια merkur 23c και εδωσα τα μαχαιρια με ολο τον εξοπλισμο και βρηκα το ωραιοτερο και ασφαλεστερο ξυρισμα. Καθαρα και υποκειμενικα, πεταξα τοσα λεφτα για να βρω το τελειο, ενω με τα μισα λεφτα θα επερνα ενα σετακι της Mühle με safety razor, πινελο silvertip, μπωλ ανοξειδωτο και βαση ολα πολυτελειας. Επειδη κουραστηκα να γραφω θα τα ξαναπουμε πιο μετα.



EDIT: Φιλε Σταυρο! Δωσε σε παρακαλω βαση στη δομη της προτασης! Δεν ειχες σε ολο το κειμενο ΜΙΑ τελεια (εκτος απο το τελος!)! Ουτε παραγραφους, ουτε κομματα, ουτε κενα αναμεσα σε λεξεις, ηταν ενα μονοκοματο κατεβατο. Για καποιον που εχει ορεξη να το διαβασει του προκαλει οχι ομορφα συναισθηματα! Το αλλαξα και το εκανα πιο εμφανισιμο, αλλα θα σε παρακαλουσα να δινεις μεγαλυτερη προσοχη στα σημεια στιξης, δομη και παρουσιαση του κειμενου. Για να μπορουμε ολοι να χαιρομαστε οταν διαβαζουμε! - Φιλικα Στεφος!
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτά που λες.

Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν κάνουν όλα τα ξυράφια για όλα τα δέρματα και όλα τα γένια.
Δεν μπορεί κάποιοι να ξυρίζονται τέλεια και γρήγορα σε βιντεάκια, και άλλοι πάλι να μην μπορούν να ξυριστούν. Δεν μπορεί να είναι πάντα θέμα τεχνικής ή υλικών, θα είναι σίγουρα και δέρματος και τρίχας.

Ίσως τα Straignt razors να μην ξυρίζουν όλους το ίδιο καλά, αλλά να είναι πιο αποτελεσματικά σε συγκεκριμένους τύπους δέρματος/τριχώματος.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Slur αυτοι που βλεπεις να ξυριζονται σε χρονους dt στο youtube ή το κανουν χρονια το αθλημα, ή κανουν "μαμουνια". Αυτο που παιζει ρολο δεν ειναι ενα. Δεν ειναι μονο το "καλο ξυραφι" Εχω γνωστο που για την πλακα του πηρε μια straight razor "gold dollar" (ή καπως ετσι) απο την Κινα, 2€ συν εξοδα αποστολης που ηταν πιο πολλα απο την αξια του μαχαιριου. Του λειτουργει μια χαρα!!
Ειναι η προετοιμασια, ειναι η διαθεση που εχεις εκεινη τη στιγμη, ειναι τα υλικα που χρησιμοποιεις, ειναι η ωρα που διαθετεις. Το ξυρισμα με φαλτσετα δεν ειναι ο,τι πιο απλο, ειδικα για εναν αρχαριο. Σε αντιθεση με το safety razor χρειαζεσαι πιο πολλη υπομονη, επιμονη, μια μεγαλυτερη διαδικασια σε γενικες γραμμες, για να πεις οτι δεν εισαι "αρχαριος" και οτι τα ξυρισματα σου ειναι αποδεκτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φίλε Σταύρο πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου!
Καταρχήν συμφωνώ με τις απόψεις που ακούστηκαν πιο πάνω.
Εγώ θα αρκεστώ να πω ότι όλα τα πράγματα δεν είναι για όλους. Η ηλεκτρική ξυριστική μηχανή, που για εσένα λειτούργησε άσχημα(όπως και για εμένα κάποτε), λειτουργεί τέλεια για κάποιους ανθρώπους.
Για αυτό στο ξύρισμα και ιδιαιτέρα στο παραδοσιακό ξύρισμα, εμείς πιστεύουμε (και είναι κάτι που το λέμε συνέχεια σε αυτό το forum) ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός* και για αυτό πρέπει να ψάχνει τι είναι καλύτερο για εκείνον. Το οικονομικό είναι αναπόφευκτο κόστος σε όλα τα πράγματα στην ζωή όταν θέλεις να δοκιμάσεις καινούρια πράγματα.
*τύπος δέρματος, τρόπος που φυτρώνουν οι τρίχες, ψυχοσύνθεση, διάθεση την δεδομένη στιγμή όπως ανέφερε και ο Στέφος, τεχνική, σταθερότητα χεριού, και πολλά άλλα συνθέτουν αυτή τη διαφορετικότητα.
:offtopic

Το επάγγελμα σου ήταν κρυφός πόθος για εμένα, το κατάλαβα αργά. Όταν έχεις χρόνο βάλε τίποτα καλό εδώ
:btt2
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Εγω νομιζω ο φιλος μας παρασυρθηκε, το μετανιωσε και εμαθε. Καλο ειναι να υπαρχει ενα μετρο που και που.

Ακομη δε πιασατε το νοημα. Ο ανθρωπος δεν εγραψε για να μας πει οτι δεν κανει για το δερμα του ενα straight razor, αλλα για να μας πει οτι φερθηκε ματαιοδοξα. Στη τελικη για ενα ξυρισμα μιλαμε. Τι τυπους δερματος κτλ λετε? Σε λιγο να χρησιμοποιυμε και μεταξενια χαρτια υγειας για να ευχαριστιομαστε καλυτερα το ....

Παν μετρον αριστον.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν είναι έτσι Χρήστο.
Τα hobby και γενικά τα προσωπικά ενδιαφέροντα ή όπως αλλιώς το πεις, για κάποιους απαιτούν επένδυση χρόνου, χρήματος, ψυχικά αποθέματα κ.λπ. Δεν είναι ματαιοδοξία. To γέμισμα του ελευθέρου χρόνου με οτιδήποτε αρέσει στον καθένα είναι υγιές.
Τώρα βέβαια άλλος για ένα γραμματόσημο σκοτώνει άνθρωπο και άλλος το βλέπει στο δρόμο και το πατάει...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Sorry Στεφο καλα εκανες και το φτιαξες ,αλλωστε ποτε δεν ημουν καλος με την εκθεση,και ακομα χειροτερος με τα κομπιουτερ,μη με παρεξηγειτε αν βλεπετε κατι τετοια.φερθηκα ματαιοδοξα, οπως ειπατε με τις αγορες που εκανα,αλλα απο την αλλη δεν γινεται να αγοραζεις τετοιου βεληνεκους φαλτσετα(bergisher),και να μην λειτουργει,αφου ακονιστηκε απο ενα ανθρωπο που ξερει τη δουλεια απο μικρος ,και ειναι τροχιστης εμπειρος,και η προσπαθεια η δικια μου,που εχω εμπειρεια στο ακονισμα;Δεν μιλαμε οτι μου δημιουργουσε κοκκινιλες και ερεθισμους,αλλα οτι ξυριζε μεχρι ενα βαθος,απο κει και περα δε κατεβαινε με τιποτα.αυτο για μενα σημαινει κακη ποιοτητα υλικου και δεν θα προσπαθησω με κανενα τετοιο ξυραφι ξανα και ας λεγετε και boker damascus.οσο για το safety razor κανει απειρως πιστευω ανωτερο και πιο μαλακο ξυρισμα.οπως αναφερα ο πατερας μου(πρωην μεταναστης) εχει μια rotbart εικοσι χρονων,και εχω κανει τα πιο μαλακα ξυρισματα με αστορ παρακαλω λεπιδες,ενω με τη merkur αποψε μου φαγανε το λαιμο.αυτα κυριοι ευχαριστω παντως για τις καλοπροαιρετες απαντησεις σας .
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Διάβαζα αυτό και σε θυμήθηκα Σταύρο.

Τελικά πόσο χρόνο (όχι χρήμα) επένδυσες στο μαχαίρι ; Για πόσο καιρό προσπαθούσες να ξυριστείς με αυτό σε καθημερινή βάση ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Περιπου δυο μηνες και με καθημερινο ξυρισμα.Σας παρακολουθω τοσες μερες που λετε για τα μαχαιρια,και σας ζηλευω που κανετε το τελειο ξυρισμα,γιατι παρολες τις προσπαθειες μου εγω δεν το καταφερα.τα ξυραφια μου τα ειχε επιμελυθει ο κυρ Στρατος και μετα εγω πανω στην coticule,τη τριχα απο το κεφαλι μου(παρα πολυ λεπτη)την κοβανε στον αερα,αλλα τα γενια μου οχι.Ξυριζομουν βεβαια εξι μηνες πιο πριν με chavete,και ειχα αποκτησει εμπειρια,εχω βεβαια και το χερι του μπαρπερη.Απο μια συζητηση με τον μικρο Τσομπαρη,μου ειχε δωσει να καταλαβω οτι τα καινουργια μαχαιρια(dovo,boker,κτλ)δεν εχουν καμια σχεση με τα σουηδικα new old stock.Και για την ακριβεια μου ειχε πει,ΤΟΤΕ ΤΑ ΞΥΡΑΦΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΒΑΝΕ.Τωρα την εχω καταβρει με τη futur και δεν ξαναγυρνω πισω,παρολο που το ξυρισμα με τη φαλτσετα ειναι αντρικιο και μεγαλειωδες.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Το θέμα που άνοιξες Σταύρο είναι πολύ ενδιαφέρον, ελπίζω τα παιδιά που χρησιμοποιούν μαχαίρια να πουν την γνώμη τους και να βρεθεί το τί φταίει γιατί πιστευω ενδιαφέρει πολλούς! Ακόμα κι αν δεν ξυρίζεται κάποιος με μαχαίρι όλοι λίγο πολύ το έχουμε στο βάθος του μυαλού μας και θα θέλαμε κάποια στιγμή να δοκιμάσουμε! Οπότε ελπίζω να βγέι άκρη και να μάθουμε όλοι
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”