Αξιζει εντελει το straight razor;

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έτσι ακριβώς είναι με τα παραδοσιακά ξυράφια. Αν δεν είναι ακονισμένο σωστά είναι άδικος κόπος να προσπαθείς να ξυριστείς μαζί του. Θα χαρούμε να μοιραστείς και άλλες απόψεις μαζί μας και καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

Καλώς σας βρήκα παιδιά αν ενδιαφέρεται κάποιος η τεχνική που είδα στο YouTube και δούλεψε σε μένα είναι του Lynn abrams και θα την βρείτε στην αναζήτηση αν γράψετε. straight razor honing Norton 4k/8k cirkle . Με την διαφορά ότι του έκανα και 7 περάσματα απαλά σε μια 12 k πέτρα. Το γράφω αυτό σε αυτό το θέμα γιατί μπορεί να βοηθήσει κάποιους επίσης να πω ότι οι πέτρες μου συνολικά μου κόστισαν 20 ευρώ περίπου μια 3κ/8κ και άλλα τόσα μια 12κ από ebay + γύρω στα 70 ευρώ το ξυράφι το σαπούνι το έφτιαξα μόνος μου οπότε δε ξέρω κόστος και πιρα το καλητερο ξύρισμα τις ζωής μου και φυσικά χρόνο διαβάσματος γιατί αν δεν έβρισκα το φόρουμ αυτό θα πήγαινε και η γαλιδα μου (t.i)χαμένη όπως η σουηδεζα μου (eskilstuna) οπότε σάς ευχαριστώ όλους κύριοι
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

Καλησπέρα και από εμένα,επειδή έχω ασχοληθεί κάπως και με τα SR πιστεύω πως για όλα μετράει το ακόνισμα στην πέτρα και μετά στο λουρι πρίν το ξύρισμα,πιστεύω πως η τεχνική είναι πάνω κάτω σαν την shavette.
Τα έχω παρατήσει αλλά τον τελευταίο καιρό ξανασκέφτομαι να το αρχίσω το άθλημα γι΄αυτό ζαχαρώνω το set της Norton
Άβαταρ μέλους
Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Αύγ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Μετά από δυο μήνες μόνο με DE είπα να μπω στα straight. eBay gold dollar αλλά shave ready από κάποιον Billys.

Η αλήθεια είναι ότι για κάποιον λόγο δεν φοβήθηκα να το βάλω στο πρόσωπο μου και τελικά τελείωσα σε 20 λεπτά με ένα κοψηματακι μόνο και δέρμα βελούδο! Τύχη μάλλον! Ενώ με την futur έτρεμα ολόκληρος στο πρώτο ξύρισμα!!

Για μένα μέχρι στιγμής αξίζει και με το παραπάνω! Περιμένω και μια dovo mother of pearl μιας και μου αρέσει το σπορ!
Πετρής
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2018, 08:25
5
Been thanked: 4 times

stavros έγραψε: 31 Οκτ 2010, 16:14Στο τελος στεναχωρηθηκα που πεταξα τοσα λεφτα και ενα βραδυ νευριασα την ωρα που ξυριζομουν με το αγριο ξυρισμα που μου εκανε (η bergisher) και τραβαω μια κοψια που αφησε ουλη για 5 βδομαδες τωρα, αυτο ηταν και το τελος. Πιστευω και μετα απο συζητηση με το τσομπαρη οτι οι φαλτσετες δεν ειναι οπως οι παλιες καλες μυθοι φαλτσετες εγω κουραστηκα και μην μου πει κανενας οτι δεν ακονισα η δεν ξυριστικα με σωστη κλιση τα εκανα ολα και με τον πιο ενδεδειγμενο τροπο. Πριν λιγες μερες αγορασα μια merkur 23c και εδωσα τα μαχαιρια με ολο τον εξοπλισμο και βρηκα το ωραιοτερο και ασφαλεστερο ξυρισμα. Καθαρα και υποκειμενικα, πεταξα τοσα λεφτα για να βρω το τελειο, ενω με τα μισα λεφτα θα επερνα ενα σετακι της Mühle με safety razor, πινελο silvertip, μπωλ ανοξειδωτο και βαση ολα πολυτελειας. Επειδη κουραστηκα να γραφω θα τα ξαναπουμε πιο μετα.

Δοκίμασα να ξυριστώ με φαλτσέτα και δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο. Νομίζω πως το καλύτερο ξύρισμα το κανει ένα απλό ξυραφάκι της σειράς με δύο λεπίδες. Κάνω σαπουνάδα με πινέλο μεν, αλλά από εκεί και πέρα ξυρίζομαι με απλό ξυραφάκι. Δεν νομίζω πως θα ασχοληθώ ξανά με φαλτσέτα.
:)
stergios

Καλως ηρθες και καλη διασκεδαση Πετρη! Ο καθενας ξυριζεται μ οτι τον βολευει. Οπως ειπες, δοκιμασες. Το παραδοσιακο ξυραφι δεν ειναι σιγουρα κατι που χρησιμοποιεις μια η περισσοτερες φορες κ το μαθαινεις η βλεπεις τα ωφελη του.

Θελει χρονο, υπομονη κ επιμονη. Απαιτει καλη προετοιμασια προσωπου, ξυραφιου, σωστη σαπουναδα, τεχνικη κ σωστο ακονισμα. Ειδικα αν δοκιμασες με πρασινο σαπουνι οπως εγραψες σε αλλο νημα περι πινελου. Κ δε το λεω περιπαικτικα, μα για να πω, πως ισως ηταν κ ενας λογος που δε σου αρεσε. Με λιγα λογια, το οτι το δοκιμασαμε δε σημαινει απαραιτητα οτι καταφεραμε να ξυριστουμε σωστα. :) Δεν ειναι βεβαια καμια επιστημη, αλλα δεν ειναι και πολυλεπιδο.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πετρής έγραψε: 30 Ιούλ 2018, 08:41 Δοκίμασα να ξυριστώ με φαλτσέτα και δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο ...
Δεν μας είπες όμως, με τί ξυράφι; Καινούριο ή παλιό; Ακονισμένο (shave ready); Απο ποιόν; Είχες κάνει κάποια προετοιμασία σε λαβές, τραβήγματα κλπ;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Πετρής
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2018, 08:25
5
Been thanked: 4 times

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά :)

Ήταν ενός φίλου που το αγόρασε με πολύ μεράκι και σύντομα το άφησε στην άκρη. Μου το έδωσε να το κρατήσω. Το απολύμανα αλλά δεν θυμάμαι να το ακονίζω. Τέλος πάντων, ίσως δεν το χρησιμοποίησα σωστά. Αλλά ίσως αυτό είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα από τα απλά ξυραφάκια και δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάτι ξυρίζει καλύτερα κι ευκολότερα από αυτό.

:)
stergios

Δε θυμασαι αν το ακονισες η δε θυμασαι πως γινεται τ ακονισμα? Γιατι για το δευτερο υπαρχει νημα-τα εδω στο φορουμ.

Ναι αυτο ειναι το πλεονεκτημα των απλων! Δε χρειαζεται να γνωριζεις γενικα πολλα πραγματα. Τα πλεονεκτηματα ενος παραδοσιακου ξυραφιου δε τα βλεπουν ολοι για διαφορους λογους. Η τα βλεπουν καποιοι για διαφορους λογους. Ισως δε το χεις "αναγκη", η νομιζεις πως δε θα κανει κατι καλυτερο η οντως για σενα δε θα κανει κατι καλυτερο! Πιο "ειδικα", αν κατι δε το χεις μερακι και ορεξη να το γνωρισεις, μη περιμενεις να δεις κανενα οφελος γιατι δε θα χεις και κανενα οφελος. Αλλα ακομη κ να χεις μπορει να μην ειναι αρκετο να σε κρατησει στα μερακια κ στην ολη "φασαρια" του! :) Θα ναι, η θα μεινει για σενα ενα απαρχαιωμενο, αχρειαστο και μπελαλιδικο, επικινδυνο μαραφετι! Ενδεχομενως! ;)

Τουλ ετσι καπως μπορω να φανταστω σου φαινεται τωρα, υποθετω. Αν κρινω οτι εγραψες την αποψη σου "πακετο" με του Στάυρου που επισης συμφωνει με τη δικη σου οποτε εχεις αποδειξεις πλεον! :D

Και σκεφτομαι τελικα...αν θες να μας "πεισεις" οτι δεν κανει τιποτα απεναντι σε κατι εξελιγμενο κ συγχρονο, η "ψηνεσαι" να "σε πεισουμε" οτι οντως ειναι φοβερο εργαλειο με πολλα καλα γιατι σου αρεσει, το ειχες λιγο αλλιως στο μυαλο σου, απογοητεύτηκες κ τωρα δεν ξερεις τι?! Φιλικα ολα αυτα ειλικρινα! Απλως σου γραφω φωναχτα τις σκεψεις μου! Αλλιως αν δε τις κανουμε φωναχτα, ειδικα στην προκειμενη...δε βλεπω να καταληγουμε αν αξιζει η οχι! Χα! Χα!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου που χρησιμοποιούσα που και που μια παμπάλαια σαβέτα που την είχα από λίγο μετά το στρατό. Με ξύρισε μια φορά ένας μπαρμπέρης με ξυράφι και έπαθα την πλάκα μου. Από τότε το χαλβάδιαζα. Και μπαίνοντας στο φόρουμ εδώ ψήθηκα οριστικά. Αγόρασα ένα πολύ καλό μαζί με λουρί στροπ. Και νόμιζα ότι σαπουνίζεσαι και ξυρίζεσαι. Βουρ λοιπόν και στις κινήσεις και τις τεχνικές είχα μια εμπειρία από τη σαβέτα. Έλα μου όμως που το χρησιμοποιούσα σαν να ήταν τροχισμένο ενώ δεν ήταν (όπως τα περισσότερα αν δεν κάνω λάθος). Δεν έκοβε και σε καμιά δεκαριά ξυρίσματα έφτιαξα μια επιδερμίδα σαν της μαϊμούς τον κώλο. Και δεν έφευγε με τίποτα. Ταλαιπωρήθηκα για το φτιάξιμο της επιδερμίδας με διάφορα κορυφαία σαπούνια (nuavia κλπ) και balm όπως του korres αλλά εστρωσε. Και τώρα είναι μια χαρά. Τράβηξα και ένα ψιλομπλέξιμο με το τρόχισμα όπου τελικά μου το τρόχισε ένας φίλος. Και από εκεί και πέρα γίναν όλα άψογα.
Και θα σου πω μετά λόγου γνώσεως ότι σαν το ξύρισμα του "μαχαιριού" δεν έχει. Δύο περάσματα φίλε ένα κανονικό και ένα κόντρα (αρκεί να ξέρεις την επιδερμίδα σου που σε παίρνει να πιέσεις και με κατάλληλη γωνία και το δέρμα σαν βαμπάκι κυριολεκτικά. Απίθανο πράγμα. Αν έχεις λίγο υπομονή για απίστευτες ξυριστικές απολαύσεις συνέχισε και θα αποζημειωθείς.
Σαν υστερόγραφο θα πω ότι τελικά εγώ το άφησα πάνω που του είχα πάρει τελείως τον αέρα γιατί όπως έχω ξαναπεί αλλού σε άλλο νήμα έχω μια ιδιομορφία στα γιένια άλλο πράγμα. Ειδικά στο κάτω μέρος του προσώπου (λαιμός και κάτω από τα μάγουλα) όπου οι μανούβρες με το ξυράφι είναι δύσκολες τα γιένια πάνε κι έρχονται. Ξεκινάν έτσι λοξά από το κάτω μέρος του λαιμού προς το αυτί για κόντρα και μετά από λίγο γυρίζουν ανάποδα και μετά από λίγο μιαλωρίδα λίγων πόντων πάει προς τη μύτη κλπ Μύλος. Όπου για να πάρεις bbs ήταν σχεδόν αδύνατο. Ή έπρεπε να περάσεις 5-6 περάσματα ή να κάνεις ξύρισμα δίωρο. Κάτι τέτοια με κάναν και έδωσα ό,τι είχα σχετικό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”