Αξιζει εντελει το straight razor;

Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 44 φορές
Έχει ευχαριστώ: 40 φορές
Επικοινωνία:

Re: Αξιζει εντελει το straight razor;

Δημοσίευση από atmomixani » πριν από 1 χρόνο

Latest post of the previous page:

Καλημέρα σας κύριοι σε αυτό το θέμα οι εμπειρίες τού καθενός είναι διαφορετικές να καταθέσω και εγώ την δική μου .
Ξυρίζομαι με σαβετες 25 χρόνια από ανάγκη διότι το δέρμα μου δεν ανέχεται κανενός είδους άλλο ξυράφι έχω δοκιμάσει τα πάντα και ότι ιδούς κρέμα ξυρίσματος και μπαλσαμ μπορείτε να φανταστείτε . Προ 10 ετών αγωρασα το πρώτο μου s.r ξυράφι ένα πανέμορφο σουηδικό καινούργιο ή εμπειρία μου ήταν τραγική με αποτέλεσμα να ξαναπάω στις σαβετες μου και το ξυράφι χαμένο. .. Δεν γνωρίζα ότι άσχετα αν είναι καινούργιο μπορεί να θέλει ακονισμα.
Τελευταία βρίσκοντας το φόρουμ διάβασα και αποφάσισα να δοκιμάσω πάλι αγωρασα λοιπόν ένα T.I 69 n.o.s και πέτρες ακονισματος όταν ήρθε το ξυράφι δεν ήταν έτοιμο οπότε youtube και ιδα Πώς και το ακονισα σωστά ευτυχώς. ... το αποτέλεσμα μαγικό βαθύ. Απαλό ξύρισμα χωρίς τον παραμικρό ερεθισμο καλύτερο από οιαδήποτε σαβετες μου. Οπότε για μένα το ξυράφι είναι τόσο καλό όσο το ακονισμα του και σίγουρα αξίζει τον κόπο ! Συγγνώμη αν κούρασα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
έχει ευχαριστίσει: 4763 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5890 φορές

Δημοσίευση από Harry » πριν από 1 χρόνο

Έτσι ακριβώς είναι με τα παραδοσιακά ξυράφια. Αν δεν είναι ακονισμένο σωστά είναι άδικος κόπος να προσπαθείς να ξυριστείς μαζί του. Θα χαρούμε να μοιραστείς και άλλες απόψεις μαζί μας και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Χάρης

Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 44 φορές
Έχει ευχαριστώ: 40 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από atmomixani » πριν από 1 χρόνο

Καλώς σας βρήκα παιδιά αν ενδιαφέρεται κάποιος η τεχνική που είδα στο YouTube και δούλεψε σε μένα είναι του Lynn abrams και θα την βρείτε στην αναζήτηση αν γράψετε. straight razor honing Norton 4k/8k cirkle . Με την διαφορά ότι του έκανα και 7 περάσματα απαλά σε μια 12 k πέτρα. Το γράφω αυτό σε αυτό το θέμα γιατί μπορεί να βοηθήσει κάποιους επίσης να πω ότι οι πέτρες μου συνολικά μου κόστισαν 20 ευρώ περίπου μια 3κ/8κ και άλλα τόσα μια 12κ από ebay + γύρω στα 70 ευρώ το ξυράφι το σαπούνι το έφτιαξα μόνος μου οπότε δε ξέρω κόστος και πιρα το καλητερο ξύρισμα τις ζωής μου και φυσικά χρόνο διαβάσματος γιατί αν δεν έβρισκα το φόρουμ αυτό θα πήγαινε και η γαλιδα μου (t.i)χαμένη όπως η σουηδεζα μου (eskilstuna) οπότε σάς ευχαριστώ όλους κύριοι

geok
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 145 φορές
Έχει ευχαριστώ: 80 φορές

Δημοσίευση από geok » πριν από 1 χρόνο

Καλησπέρα και από εμένα,επειδή έχω ασχοληθεί κάπως και με τα SR πιστεύω πως για όλα μετράει το ακόνισμα στην πέτρα και μετά στο λουρι πρίν το ξύρισμα,πιστεύω πως η τεχνική είναι πάνω κάτω σαν την shavette.
Τα έχω παρατήσει αλλά τον τελευταίο καιρό ξανασκέφτομαι να το αρχίσω το άθλημα γι΄αυτό ζαχαρώνω το set της Norton

Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 1 φορά
Έχει ευχαριστώ: 7 φορές

Δημοσίευση από Murdrock » πριν από 2 μήνες

Μετά από δυο μήνες μόνο με DE είπα να μπω στα straight. eBay gold dollar αλλά shave ready από κάποιον Billys.

Η αλήθεια είναι ότι για κάποιον λόγο δεν φοβήθηκα να το βάλω στο πρόσωπο μου και τελικά τελείωσα σε 20 λεπτά με ένα κοψηματακι μόνο και δέρμα βελούδο! Τύχη μάλλον! Ενώ με την futur έτρεμα ολόκληρος στο πρώτο ξύρισμα!!

Για μένα μέχρι στιγμής αξίζει και με το παραπάνω! Περιμένω και μια dovo mother of pearl μιας και μου αρέσει το σπορ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”