Πρώτη προσπάθεια αποτυχημένη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Θυμάμαι όταν ήμουν έφηβος και είχα αρχίσει να ξυρίζομαι είναι αγοράσει μία φαλτσέτα από αυτές που παίρνουν το μίας χρήσης κομμένο ξυραφάκι μέσα.

Με αυτό το εργαλείο ξυριζόμουν μια χαρά τότε.

Μετά μεγάλωσα, άρχισαν οι δουλειές, το άγχος, η βιασύνη και από τότε ξυρίζομαι με ότι τελευταίο έχει η Gillette.

Μέσα μου η νοσταλγία όλο και μεγάλωνε όμως τελευταία, μέχρι που πριν λίγες μέρες αγόρασα μία φαλτσέτα από ένα κατάστημα που προμηθεύει τα κομμωτήρια στο κέντρο της Αθήνας. Είναι φαλτσέτα που ακονίζεται και όχι ίδια με αυτήν που είχα τότε που δεχόταν ξυραφάκια.

Σήμερα λοιπόν επιχείρησα να ξυριστώ με αυτήν.
Η φαλτσέτα έγδερνε το δέρμα μου και δεν έκοβε ούτε μία τρίχα.
Δεν ξέρω γιατί. Προσπάθησα με όλες τις εναλλακτικές γωνίες και πιέσεις αλλά δεν κοβόταν ούτε τρίχα.
Τελικά την πέταξα στα σκουπίδια και ξυρίστηκα με το Gillette.

Επειδή όπως σας είπα έχω στο παρελθόν ξαναξυριστεί με φαλτσέτα δεν πιστεύω ότι είναι θέμα έλλειψης τεχνικής. Σιγά το δύσκολο.

Δύο είναι οι αιτίες της αποτυχίας:
1) Οι φαλτσέτες τύπου straight razor είναι μόνο για διακόσμηση
2) Η φαλτσέτα που είχα πάρει εγώ ήταν κακής ποιότητας και πρέπει να πάρω κάποια ακριβότερη

Προς το παρόν προσανατολίζομαι προς την αγορά μία φαλτσέτας που να παίρνει ξυραφάκι όπως αυτή που είχα τότε …

Τα σχόλιά σας ευπρόσδεκτα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ξερω ποσο την πηρες. Σιγουρα δεν ειναι για διακοσμηση. Βγαλτην απο τα σκουπιδια και ΦΩΤΟ!!!

Ισχυει και το 3ο, κατι που εγω θεωρω πιο πιθανο ειδικα σε μια ερημο οπως την Ελλαδα.

3. Δεν ηταν ακονισμενη για ξυρισμα!!!

Αυτο συμβαινει σε πολλα προϊοντα του τυπου.

Ποτε δεν πεταμε κατι, πρωτα προσπαθουμε να μαθουμε.. Οκ δεν εχουμε καποιο οδηγο ακομη οπως με το safety razor. Αλλα καποια στοιχεια ειναι κοινα. Το βασικοτερο στοιχειο που μπορει να οδηγησει σε αποτυχια: το Νρ. 3 ή το Νρ.4, δλδ λαθος κρατημα! Ή και τα 2 τελευταια... Το δερμα το ειχες τεντωμενο? Το ατσαλι της φαλτσετας δρα διαφoρετικα αποτι στα safety razor.

Ειναι τενη η φαλτσετα, και σιγουρα δεν εχει σχεση με την shavette που ειχες πιο παλια..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν θυμάμαι ούτε εγώ πόσο την είχα πάρει. Σίγουρα ήταν κάτω από 20 ευρώ. 12-15 αν δε κάνω λάθος.

Να βγει από τα σκουπίδια δε γίνεται. Εκεί είναι η θέση της.


Αυτό που λες ότι μπορεί να μην ήταν ακονισμένη δεν το είχα σκεφτεί, είναι μία καλή ιδέα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναγοράσω φαλτσέτα με ξυραφάκια που δουλεύει σίγουρα και δοκιμασμένα, και όταν ξεθυμώσω θα ξαναγοράσω πάλι μία που ακονίζεται από κάποιο σάιτ που θα μου προτείνετε.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Εγώ θα πρότεινα πάντως να ξεθυμώσεις ! και να την βγάλεις απο τα σκουπίδια! Ανέβασε μια φωτογραφία της εδώ και υπάρχουν άτομα με γνώσεις να σου πούν τι μπορείς να κάνεις!
Είναι κρίμα να την έχεις πετάξει τσαμπα :megagrin
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

μμμ πολυ οικονομικη .
σε διαφορα site's που κοιταω δεν εχω δει καμια κανονικη για ξυρισμα κατω απο τα 50 ευρω.
παντος ευχομαι να σου βγει μια χαρα αν σου την τροχισουν.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φίλε Slur παρόλο που η λεπίδα σου είναι (ήταν) πολύ οικονομική, το πρόβλημα σου το δημιούργησε ακριβώς αυτό που ανέφερε ο Moccahead στο δεύετρο post. Οι λεπίδες απο όπου και αν τις αγοράσεις, πριν ελαχίστων εξαιρέσεων δεν είναι shave ready. Χρειάζονται τρόχισμα, και ακόνισμα. Το τελευταίο πρέπει να γίνεται και πρίν απο κάθε ξύρισμα, άρα πρέπει να αγοράσεις και λουρί. Για τρόχισμα είναι καλό να το δώσεις στο κατάστημα απο το οποίο θα το αγοράσεις.

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται βουνό ή απλά δεν γουστάρεις, πάρε ένα shavette (όπως λέγονται αυτά με την ανταλλακτική λεπίδα που ανέφερες). Αυτά επειδή είναι φτηνά πάρε ένα καλό π.χ. αυτό
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Μισο λεπτο .....

ο ανθρωπος χρησιμοποιουσε η ακομη χρησιμοποιει προιοντα της gillette!!!!

Δεν μπορεις εναν φρεσκο οδηγο να τον βαλεις να οδηγησει φεραρι.

Φιλε slur σιγα σιγα

Πρωτα μαθε για την διαδικασια του original wet shave. Τα παιδια εχουν κανει πολυ καλη δουλεια εδω κ θα δεις πολλα αρθρα για το πως να προετοιμαζεσαι για ενα σωστο ξυρισμα καθως και τα υλικα και την διαδικασια που πρεπει να ακολουθεις....

Οταν τα μαθεις τοτε μιλαμε για τη λεπιδα.....αλλα στα σιγουρα βγαλτη απο τα σκουπιδια. Θα την μεταμορφωσουμε απο βατραχο σε μια μ**ναρα πριγκηπεσσα :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σας ευχαριστώ πραγματικά για τις απαντήσεις.
Μου είναι όλες πολύ χρήσιμες και ουσιώδης.

Ακολούθησα τη συμβουλή σας, έριξα στο πάτωμα τον εγωισμό μου και έβγαλα από τα σκουπίδια το φτηνιάρικο straight razor. Το έβγαλα φωτογραφίες και τις πέρασα στον υπολογιστή για να τις ανεβάσω στο φόρουμ.

Στο άνοιγμα του Photoshop ο υπολογιστής κόλλησε (windows χρησιμοποιώ ακόμα δυστυχώς) και ακολούθως έφαγε τη σφαλιάρα που δικαιούταν.
Αποτέλεσμα, διαλαλήθηκε σκληρός δίσκος και δεν έχω υπολογιστή. Αυτή τη στιγμή σας γράφω από το γραφείο.

Το straight razor ξαναγύρισε στη θέση του, στα σκουπίδια.


Επί της ουσίας τώρα, θα αγοράσω αρχικά ένα shavette, σύμφωνα με τις συμβουλές σας, αλλά και ένα safety razor, για να μάθω να ξυρίζομαι σαν άνθρωπος, και αργότερα, αφού εκπαιδευτώ θα αγοράσω ένα ακριβό straight razor με το λουρί του.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Θα σου δώσω άλλη μία εναλλακτική συμβουλή slur, αν θέλεις shavette επειδή σου αρέσει, οκ, είμαι μαζί σου.Αν όμως το θέτεις, ως προυπόθεση (entry level) ωστε μετά να πάς σε κανονικό straight razor είσαι στη λάθος πλευρά. Κάνε κατευθείαν αυτό που θέλεις για να μάθεις την τεχνική πάνω σε αυτό που θέλεις.Καλές μαχαιριές (κάτι σαν το καλές πενιές :megagrin ).
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Που το ξέθαψες αυτό το θέμα ...

Έχεις πολύ δίκιο. Αργά το κατάλαβα.
Θα ήταν καλύτερα να είχα ξεκινήσει κατευθείαν από μαχαίρι. Η σαβέτα ήταν λάθος επιλογή.
Το έχω παραδεχτεί και αλλού.
Διάβασε εδώ: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=65&t=575
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”