Να αγοράσω straight razor???

Απάντηση
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

Οσοι ξυρίζεστε τακτικά με straight razor, δώστε μου μια συμβουλή:
να αγοράσω straight razor για καθημερινό ξύρισμα?
μπορει κάποιος να ξυριστει στα γρήγορα με straight όπως κάνει με DE? (χωρις να υπολογίσουμε το στροπαρισμα)
εχει μεγάλη διαφορά η αισθηση που έχετε μετά το ξύρισμα από το straight σε σύγκριση με το DE?
κοιταζω αυτό το video και αναρωτιέμαι γιατί να θεωρείται δύσκολο το ξύρισμα με straight ενω ο reviewer και ξυρίζεται και μιλάει ταυτόχρονα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 22 Ιουν 2014, 12:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση συνδέσμου - Apostolos
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Eχει να κάνει με τον άνθρωπο. Πολλοί δεν πέρασαν καν απο το safety και μπήκαν κατευθείαν straight. Για κάποιους όμως το "μαχαίρι" ήταν κάτι που τους δυσκόλεψε πολύ και ήταν απαραίτητη μια μεγάλη μεταβατική περίοδος. Για τον μέσο όρο προτείνω ένα χρόνο στο safety πριν προχωρήσουν.

Η αίσθηση μετά είναι ίδια καθώς έχει να κάνει κυρίως με την τεχνική και όχι τόσο με το μέσο. Η διαδικασία όμως είναι πολύ διαφορετική, πιο γοητευτική κατά την γνώμη μου αλλά απαιτεί μεγαλύτερη συγκέντρωση.

Σε ότι αφορά τους χρόνους για εμένα το Minimum Που χρειάζομαι είναι 10 λεπτά στο safety και 15 στο staight αλλά το ιδανικό είναι 15-20 safety και 25-30 Staight. Οπότε αν κάνει για καθημερινό ξύρισμα εξαρτάται απο τους ρυθμούς σου και τον διαθέσιμο χρόνο.

Y.Γ: Μην ξεχνάς να ενσωματώνεις τους συνδέσμους σου (Link) όπως έκανα με το video εγώ στο μήνυμα σου. Είναι κανόνας του forum για τεχνικούς λόγους.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ με τον Απόστολο. Σίγουρα ο χρόνος που μπορείς να διαθέσεις καθορίζει αν είναι κατάλληλο για το καθημερινό σου ξύρισμα.
Προσωπικα είμαι διαθετιμένος να χάσω λίγο από τον ύπνο μου για να απολαύσω ένα 20-25' χαλαρωτικό ξύρισμα σε καθημερινή βάση.

Αλλά εξίσου σημαντικός παράγοντας είναι αν σε ενδιαφέρει συνολικά "το σπορ". Είναι άλλος κόσμος, βγαλμένος από μια άλλη εποχή: η περιποίηση του μαχαιριού στο δέρμα, το ακόνισμα στις πέτρες και κυρίως η τεχνική του ξυρίσματος που θα σου επιτρέψει σταδιακά να κάνεις απολαυστικά ξυρίσματα.

Αν υπάρχει ο χρόνος, η υπομονή και κυρίως το μεράκι για τα παραδοσιακά ξυράφια, θα ανταμειφθείς με μοναδικές ξυριστικές στιγμές.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Με βάση τη δική μου εμπειρία , σχεδόν 30 χρόνια με DE , και κάπου 8 μήνες τελευταία ξύρισμα με σαβέτες
(τις εμπειρίες και εντυπώσεις τις περιγράφω στο αντίστοιχο θέμα στην κατηγορία των σαβετών)
η προηγούμενη εμπειρία με de δεν λέει και πολλά. Εύκολα μαθαίνεις να ξυρίζεσαι πολύ καλά με μία συμβατική de,
αλλά τα ξυράφια είναι τελείως άλλο πράγμα.

Αν έχεις κάνει (επικίνδυνους) πειραματισμούς με πατέντες de , δηλαδή de χωρίς το κάτω κομμάτι με τη λεπίδα φόρα παρτίδα
ή με τίποτε κομμένες μπάρες, αυτή η εμπειρία μετράει περισσότερο . Αλλά αυτή η εμπειρία , είναι πιο επικίνδυνη από τα αυθεντικά ξυράφια, οπότε αν δεν την έκανες σε κάποια ηλικία τρέλας, καλύτερα να σου λείπει.

Σημαντικό επίσης είναι κατά πόσο στη ζωή σου , είναι επιτρεπτό , ανεκτό , αποδεκτό κτλ να κυκλοφορείς με κοψίματα στη μούρη. Σε κάποια επαγγέλματα , δεν είναι , σε άλλα σίγουρο δεν είναι ό,τι καλύτερο . Αυτό το ξέρεις μόνο εσύ.
Προσωπικά αισθάνθηκα άβολα , όταν πελάτες ή άσχετα άτομα με κοιτούσαν περίεργα ή σε κάποιες περιπτώσεις με ρώτησαν κι όλας !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Η περιποιηση παντα αξιζει!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”