Αγορά straight razor - entry level

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτό λέω Νίκο . Ότι με ένα τέτοιο μπορείς και να μάθεις να ακονίζεις αλλά και να μάθεις να ξυριζεσαι. Μετά αν δεν γουστάρεις πέταξε το... είναι σαν να πήρες ένα κιλό fuantre υφαντής και να το έφαγες ... τι ψυχή έχει ??? Ίσα ίσα που το απόλαυσες κιόλας ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Δεν καταλαβαινω γιατι η εγνοια ειναι να μαθετε να το ακονιζετε. Ακονισμα ενα shave ready straight χρειαζετε μετα απο αρκετο καιρο. Πρωτα θα πρεπει να μαθει καποιος να ξυριζετε και για αυτο χρειαζετε ενα ξυραφι απο εναν αξιοπιστο πωλητη που να ειναι αξιοπιστα shave ready. Οπως λεει και ο Γιαννης παραπανω με ενα 20 ευρω θα αναρωτιεσε αν φταει το μαχαιρι οποτε θα παρεις καποιο αλλο με 40 και παλι το ιδο και θα καταληξεις η να τα πρατησεις η να παρεις ενα σωστο στα 70-80 οπως θα επρεπε να ειχες κανει απο την αρχη.

Υγ. Το πρωτο προσωπο ειναι γενικου νοηματος και οχι ειδικου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

'Οπως λέτε και οι έμπειροι, το shave ready είναι αρκετά υποκειμενικό. Για κάποιους ένα shave ready είναι υπερκοφτερό και για άλλους να μη κόβει τίποτα. Θέλω να μάθω να ακονίζω, ώστε να είμαι σε θέση να φέρνω τη κόψη στα δικά μου μέτρα και προτιμήσεις. Έχοντας συνηθίσει πλέον στη Feather SS και στο πόσο κοφτερές είναι οι λεπίδες της αλλά και έχοντας συνειδητοποιήσει οτι και στις DE μου ταιριάζουν πιο επιθετικά εργαλεία και λεπίδες, υπάρχει περίπτωση να στέλνει κάποιος full shave ready, ώστε να μη χρειάζεται να ασχοληθούμε εξ'αρχής με το ακόνισμα;

Επιγραμματικά, ψάχνω ένα μαχαίρι αρκετά κοφτερό και συνάμα γλυκό! Αυτό είναι το πιο σημαντικό για εμένα. Ζητάω πολλά;;; :happy-jumpyellow:

Π.χ το Dovo Best Quality τηρεί τις παραπάνω προυποθέσεις ή να κοιτάξω ένα full hollow που όπως λένε μπορεί να γίνει πιο κοφτερό;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αυτο που πρεπει να εστιασει καποιος κατα την ταπινη μου γνωμη και εχει ειπωθει ξανα ειναι απο ποιον το αγοραζεις. Η αξιοπιστια του πωλητη θα σου δωσει ενα πραγματικα shave ready μαχαιρι οπως το best quality το οποιο ειναι ενα αρκετα καλο μαχαιρι αρχη. Αν ομως το παρεις απο τον τομπαρη μαλλον δεν θα ειναι shave ready αν το παρεις απο το εξωτερικο απο τους πωλητες που αναφεροντε απο πολλους εδω μεσα τοτε θα πρεπει να εστιασεις μονο στην τεχνικη αφου δεν αμφισβητητε το shave ready ως επι το πληστον.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Παντως μετά το Feather ss, ενα κανονικό μαχαιρι όσο καλα ακονισμενο και να είναι, θα σου φανει περίεργο!

Οταν λεμε ότι ειναι υποκειμενικό, εννοούμε ότι ο καθε ενας που ακονίζει μπορει να επιτυγχανει άλλα αποτελέσματα που γι αυτον να ειναι shave ready. Βαλε και την ποιότητα του μαχαιριου στην εξίσωση και καταλαβαινεις ποσα shave ready θαχεις...

Και οι εταιριες που τα κατασκευάζουν, ως shave ready τα πωλούν!

Added in 1 hour 8 minutes 15 seconds:
Μια και ειπα για εταιρίες και shave ready, το μονο shave ready (κατα την δικη μου αποψη περι shave ready) σφραγισμένο ξυραφι, που εχω βρει, ήταν ένα Ηenckels Friodur.

Α και μια ειπα για Friodur...

Παιδια με συγχωρειτε αλλα έχω μεινει πίσω.
Συνηθως όταν θελω να «ξεκόψω» από κατι, παυω να ασχολούμαι με αυτό.
Δεν εννοώ να συζητάω, γιατι ειναι κατι που μ αρεσει, αλλα πάυω να κοιτάω ξυράφια και φυσικα χανω την επαφη με τις τρέχουσες τιμες τους. Και επειδη πανε περιπου 8 χρονια που έχω να κανω αγορα κλασικου ξυραφιού είναι δύσκολο να προτείνω κατι που αφορα τιμες.
Αυτό που θελω να καταννοήσει κάποιος καινουριος, ειναι ότι δεν χρειάζεται πανω από δύο.
Γι αυτο η δική μου άποψη ειναι ότι αν καποιος παρει κατι, να παρει κατι καλό.
Μια προταση που μου ήρθε να κάνω, για καινούριο, ήταν αυτή
Δυστυχώς έχω την υποψια ότι δεν παραγονται πια, διότι δεν τα βρηκα πλεον σε καποιο γερμανικό μαγαζι ενω πριν καποια χρόνια υπήρχαν. (ενα email στην εταιρια ίσως λυσει την απορια)
Η Henckels εβγαζε (βγαζει;) τα τελευταια χρονια τα εξης μαχαίρια. (κι αυτα μάλλον σε μειωμενη παραγωγή γιατι τα έβρισκες μονο σε μαγαζια της Γερμανιας)
Zwilling 5/8 και 6/8 που είναι μεν ανοξειδωτα αλλα είναι η «απλή» σειρά και τα κορυφαια ανοξείδωτα Friodur, παλι σε 5/8 και 6/8 (τα Friodur εχουν άλλη θερμική επεξεργασία, για το αν εχουν ίδιο ατσαλι δεν γνωριζω)
Η τιμη για ένα Friodur 6/8 ήταν γύρω στα 120 ευρώ αν θυμαμαι καλά, με τα «απλά» μη Friodur να ειναι γυρω στα 30- ευρώ φθηνότερα.
Η διαφορα απ τα παλια friodur ήταν ότι τα νεα για να πεσει το κόστος δεν ήταν γυαλισμένα και ειχαν ίσιες λεπίδες και όχι καμπύλες όπως και η θηκη τους που εχει τυπωμενο το Friodur ενώ των παλιών ήταν από ενθετο ψευδάργυρο. (όπως επίσης είναι τυπωμενα με λειζερ τα στοιχεια στη λαβή (tag), ενώ στα παλια είναι υπογλυφα.)
Στο ξυρισμα που κανουν ποιοτικά δεν βρισκω διαφορες, εκτος φυσικα απ το ότι προτιμώ την καμπύλη λεπίδα γιατι «αγκαλιάζει» το δέρμα και δημιουργει άλλη αίσθηση.
Εν κατακλειδι οπως καταλαβατε, γουσταρω τα friodur! Την Henckels την θεωρω μία απο της καλύτερες εταιρίες ξυραφιών παγκοσμίως, για να μην πώ την καλύτερη! (πριν τον πόλεμο είχε τεραστια γκαμα ξυραφιών)
Παντως ψαχνοντας στο ebay θα βρειτε friodur νεα ή παλιά, σε άριστη κατασταση και σε καλές τιμες ακόμα. Τα διακοσμητικα που εχουν πανω τους μερικά, δεν παιζουν ρόλο.

Για ριξτε μια ματια για καινουρια ξυραφια κι εδώ

Δεν ξερω τι παιζει με το μαγαζί γιατι νομίζω ότι δεν λειτουργει με ηλεκτρονικές αγορες...

Αλλα για ριχτε ένα βλέφαρο κι εδώ

Α! Ρε καλόπαιδα τι με βαλατε να ψάχνω...


Υ.Γ. Δεν σημαινει ότι δεν υπαρχουν δεκαδες άλλα καλά ξυραφια αλλων εταιριών! Απλως έτσι μου 'ρθε κι εκανα μια πρόταση.

Added in 43 minutes 17 seconds:
Προσοχη στο λινκ του ebay, γιατι βλεπω ότι εκτος από αξιόλογα, υπαρχουν και κακοποιημενα απο κακό ακονισμα ξυραφια!
Ουδεμία ευθύνη φερω για την όποια επιλογή σας σε μεταχειρισμενα ξυραφια. Ουτε θελω να αναλαβω την ευθύνη να προτεινω κάποιο συγκεκριμενο.

Added in 38 minutes 4 seconds:
---------
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Γιάννη, αν δεν κάνω λάθος, η Henckels έχει εδώ και λίγα (2-3?) χρόνια σταματήσει να βγάζει μαχαίρια, οπότε ότι βρίσκει κανείς είναι stock. Στην Αναγνωστοπούλου στο Κολωνάκι που πουλάει τα υπόλοιπα προϊόντα τους, είχα δει πριν 2 χρόνια περίπου ξυράφια.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

Κατά την γνώμη μου καλό είναι να αποφύγουμε τα κινεζικα ξυράφια μιας και δεν θα μάθουμε ποτέ ούτε να ακονιζουμε ούτε να ξυριζομαστε με δαύτα έχω ένα gold dollar το οποίο ευτυχώς δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ ( και τόσο πολύ θα ήταν ) το οποίο απλά δεν ακονιζετε με τίποτα δεν λέω ότι όλα είναι έτσι αλλά αν πάρεις κάτι τέτοιο απλά δεν θα μάθεις ποτέ. .. αντίθετα προτείνω για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα κάποια παλιά καλά ξυράφια . Για να σας πω και ότι το πιο κοφτερό από τα ξυράφια μου και το ευκολότερο στο ακονισμα είναι ένα γαλλικό δεν θυμάμαι μάρκα του 1800 ή αρχες τού 1900 το οποίο μου κόστισε 15 ευρώ από ebay
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλησπέρα σε όλο το forum. Είμαι φρέσκο μέλος και είναι η πρώτη είσοδός μου. Έχω πολλά χρόνια που ξυρίζομαι με πολυλέπιδα gillette και διάφορα άλλα. Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα πάρει ένα ξυράφι κουρείου που παίρνει το μισό ξυραφάκι μέσα αλλά ξυριζόμουν με αυτό σπάνια. Θεωρώντας το καλύτερο (αδιαπραγμάτευτα) σύστημα ξυρίσματος έχω κάνει τα τρία τελευταία με αυτό. Στο πρώτο μια μικρή αμυχή στα δύο επόμενα άψογα! Πήρσ λοιπόν την απόφαση να πάρω γιαμόνιμη χρήση πλέον τύπου φαλτσέτας. Και όπως διάβασα κι εδώ δύο τον αριθμό.
Και το ερώτημα είναι για μία πρόταση όχι πάρα πολύ ακριβή αλλά το κυριώτερο δεν βρίσκω καταστήματα πώλησης σε Αθήνα ή έστω Θεσσαλονίκη. Και θα ήθελα τα φώτα σας.
Να σας παραθέσω και μια εμπειρία. Από μικρός που έβλεπα τον πατέρα μου να ξυρίζεται με κρέμα gillette menthol με την οποία έκανα τα πρώτα ξυρίσματα έψαξα και βρήκα κρέμα kent menthol εξαιρετική στη χρήση. Επίσης η μεγάλη απόλαυση είναι μία λοσιόν after shave με πάρα πολύ μενθόλη μέσα που όταν τη βάζεις στο πρόσωπο μετά αισθάνεσαι ένα θείο πάγωμα λές και έχεις βάλει στα μάγουλα παγοκύστες! Φοβερή αίσθηση που εκτός των άλλων δεν αφήνει καθόλου μα καθόλου κοκκινίλες στο δέρμα και κανένα ερεθισμό. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Επειδή αισθάνομαι ότι σας "ζαλισα" εύχομαι καλόι απόγευμα και κάθε απάντηση-συμβουλή ευπρόσδεκτη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Τα παρακάτω είναι η άποψή μου σαν αρχάριος.
Το straight που αναφέρω δεν ήταν το πρώτο μου, αλλά, εκ των υστέρων, θα μου άρεσε να ήταν:

Το Böker Classic 5/8" Spanish Point είναι ελαφρύ και εύχρηστο και ενώ δεν έχει jimps (αυλακώσεις) βγαίνει σε ματ τελείωμα (γκρι η λάμα και επιλογή από μαύρο ή ανθρακί η λαβή), που το κάνει πολύ σταθερό στο κράτημα. Είναι extra hollow και spanish point που το θεωρώ πολύ πιο ασφαλές από το round point για μανούβρες κάτω από τή μύτη και φορμάρισμα φαβορίτας/goatee, αν έχει κανείς (και το point του συγκεκεριμένου είναι γλυκύτατο, όχι κανένα γιαταγάνι...).
Δεν το χαρακτηρίζει ως shave ready το εργοστάσιο (αντιθέτως στο συνοδευτικό φυλλάδιο σε προτρέπει να το ακονίσεις), αλλά το κομμάτι που πήρα ήταν απλά τραχύ και με λίγη δουλειά με πάστες (ΤΙ λευκή και πράσινη) και μετά λουρί, είναι αστέρι πιά.
Από κομμάτι σε κομμάτι μπορεί σίγουρα να υπάρχει διαφορά, όσο για το τι εστί shave ready... YMMV (εννοείται).
Αυτό το webshop π.χ. το δίνει με κάτω από €100 με τα ταχυδρομικά μέσα.


Επίσης, στη Θεσσαλονίκη στον Kristal είδα φευγαλέα κάτι Dovo (Best?) αλλά δεν πρόσεξα ακριβώς...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

y.v έγραψε:Παντως μετά το Feather ss, ενα κανονικό μαχαιρι όσο καλα ακονισμενο και να είναι, θα σου φανει περίεργο!
+1

Δύσκολα πάει το χέρι μου σε φαλτσέτα και η αιτία είναι η SS.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”