Αγορά straight razor - entry level

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Νομιζω οτι δεν θα πρεπει να βιαζεσαι και θα πρεπει να αφιερωσεις λιγο χρονο διαβαζοντας τα αντιστοιχα νηματα οπυ ειμαι συγουρος οτι θα απαντηθουν ολες οι αποριες σου. Εκτος απο το κοματι shave ready υπαρχουν ακομη καποια πραγματα που πρεπει να γινουν πριν το shave ready κανει την δουλεια του αλλιως θα νομιζεις οτι δεν ειναι shave ready. Το μαγαζι που αναφαιρεις ειναι πολυ καλο το ιδιο και το μαχαιρι. Ενα λουρι το χρειαζεσαι οποσδηποτε αν και θα προτεινα "κουπι" για αρχη. Αυτα, απολυμανση ειναι up to you. Προσωπικα κανω στα καινουργια συγουρα με οινοπνευμα και ντετολ και στα μεταχειρησμενα κανω και βρασιμο. Πρωτα απο ολα ομως πρεπει ν αμαθεις την σωστη και λεπτομερη προετοιμασια ξυρισματος τοσο για το DE αλλα πολυ περισσοτερο για το straight
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ 100% σε ότι λέει ο Νίκος!
Να προσθέσω ότι το ξυράφι το έχω και είναι από τα αγαπημένα μου. Εκτός από ότι είναι πανέμορφο, ξυρίζει πολύ γλυκά!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsmall
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 08:55
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 50 times

μετά από την πολύ μικρή μου εμπειρία ,η συμβουλή μου είναι να μην φεθαρέψεις γρήγορα.εκεί που νομίζεις ότι το κατέχεις και παίρνεις λίγη φόρα εκεί γίνονται όλα τα ατυχήματα.κανα δυο κοψίματα στον λαιμό μου το μαρτυρούν.
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Έχω διαβάσει αρκετά threads εδώ μέσα και πραγματικά έχω ανακαλύψει έναν ολόκληρο καινούργιο κόσμο! (τουλάχιστον στη θεωρία ακόμα...). Έχω καταλήξει σχεδόν 100% στο μαχαίρι και ψάχνω τα περιφερειακά προς το παρόν. Για αυτά όμως θα αναφερθώ σε άλλα threads. Σχετικά με το μαχαίρι, απ'ότι έχω καταλάβει θα έρθει με κάποιο λάδι επάνω του. Ποια διαδικασία ακολουθώ για το πρώτο καθάρισμα; (πριν το stropping δηλαδή για το πρώτο ξύρισμα). Οινόπνευμα με βαμβάκι, μαντηλάκια Dettol, κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Απαλό καθάρισμα με χαρτί/βαμβάκι και οινόπνευμα/dettol υγρό ή αντίστοιχο απολυμαντικό.

Καλό είναι να μην πέσει στα scales και να προσέχεις μην κοπείς καθώς και να μην χαλάσεις την κόψη!
Χάρης
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Φαντάζομαι η κίνηση πρέπει να είναι από την πλάτη προς την κόψη του μαχαιριού, σωστά; Αν έρθει το βαμβάκι σε επαφή με την κόψη υπάρχει περίπτωση να φθαρεί;
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οχι δεν θα φθαρει η κοψη με το βαμβακι. Αυτο που λεει ο Χαρης νομιζω ειναι α) να μην ερθει σε επαφη το βαμβακι με το οινοπνευμα η ντετολ με τα scales και β) να προσεχεις να μην κοπεις και γ) να μην χαλασεις την κοψη χτυποντας την σε κανενα νιπτηρα μην πεσει κατω κλπ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Επειδή με τρώει να δοκιμάσω και το μαχαίρι και σύντομα προβλέπω ότι θα έρθει η αγορά κάποιου, θέλω να ρωτήσω τι εννοούμε όταν λέμε ότι ένα straight razor είναι "κακό". Δεν μπορεί να τροχιστεί σωστά; Η λεπίδα είναι από μέταλλο που θα οξειδωθεί γρήγορα; Τι ακριβώς σημαίνει κακό ξυράφι; Με το δικό μου μυαλό που δεν ξέρει από straight razor, σκέφτομαι ότι όλα τα μαχαίρια είναι μέταλλα και άρα μπορούν να τροχιστούν. Γιατί να μην ξυρίζουν καλά;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Να προσθέσω στις απορίες του Βασίλη και μια δικιά μου. Έχει κάποιος άποψη για τον Shave Smith; Όντως τα στέλνει shave ready; Λέω και εγώ προς το καλοκαίρι να κάνω μια προσπάθεια με straight.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αν θέλεις να δεις τι είναι κακό μαχαίρι, ψάξε για Gold Dollar.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”