Αγορά straight razor - entry level

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Η δική μου γνωμη είναι ότι είναι μετριότατο (για να το πω ευγενικά ορθά). Εγώ δεν θα το πρότεινα ούτε για ξεκίνημα!
Βλέπω όμως ότι ζητας κάτι οικονομικότερο και απ' αυτό...
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Γιάννη εσύ ποιο θα πρότεινες για αγορά; Προσωπικά δε θέλω straight για ξεκίνημα αφού σαν τεχνική απ' οτι διαβάζω μοιάζει αρκετά η Feather SS με ένα straight. Οπότε θέλω κατευθείαν ένα μαχαίρι που θα με ικανοποιεί πλήρως. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα προς το καλοκαίρι και θέλω ένα καλό κοφτερό γλυκό μαχαίρι αλλά να μη ξεφεύγει στη τιμή.

Τώρα το ακόνισμα είναι άλλο θέμα.Θα το δω στη πορεία. Ήδη προσπαθώ να μάθω πράγματα για αυτό. Το λέω ωστε να μη μου πει κανείς πάρε ένα για ξεκίνημα ωστε να μάθεις να ακονίζεις. Δε θέλω να δώσω τζάμπα λεφτά για κάτι που δε θα με ικανοποιήσει. Εξάλλου δε νομίζω να κάνω καμιά χοντρή πατάτα στο ακόνισμα ώστε να μην διορθώνεται η κατάσταση.

Η ερώτηση πάει και προς τους υπόλοιπους έμπειρους μαχαιρο συμφορουμίτες! Γκιβ μι γιουρ λαιτς πλιζ!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

y.v έγραψε:Η δική μου γνωμη είναι ότι είναι μετριότατο (για να το πω ευγενικά ορθά). Εγώ δεν θα το πρότεινα ούτε για ξεκίνημα!
Βλέπω όμως ότι ζητας κάτι οικονομικότερο και απ' αυτό...
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη. Όπως είπα στην εποχή μας δυστυχώς οι περισσότεροι αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε μια αξιόπιστη και παράλληλα οικονομική λύση. Πάλι δυστυχώς, όπως φαίνεται δεν υπάρχει κάποιο "διαμαντάκι" στα straight razor που να είναι καλό και οικονομικό. Συνεπώς όπως καταλαβαίνω η λύση είναι υπομονή, αποταμίευση και όταν συγκεντρωθεί το κατάλληλο ποσό, η αγορά. Ποιο όμως ξυράφι θα πρότεινες ως οικονομικό value for money;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Oπως τα ειπε ο Γιαννης ειναι τα πραγματα . Εγω προτεινω με αυτα τα χρηματα καποιο μταχειρισμενο παλιο , με υπομονη θα βρεις κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που εγραψες .
Δυστυχως στα μαχαιρια δεν υπαρχει η φραση ολιγον εγκυος , ή ειναι καλο ή δεν ειναι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Nomad έγραψε:Γιάννη εσύ ποιο θα πρότεινες για αγορά; Προσωπικά δε θέλω straight για ξεκίνημα αφού σαν τεχνική απ' οτι διαβάζω μοιάζει αρκετά η Feather SS με ένα straight. Οπότε θέλω κατευθείαν ένα μαχαίρι που θα με ικανοποιεί πλήρως. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα προς το καλοκαίρι και θέλω ένα καλό κοφτερό γλυκό μαχαίρι αλλά να μη ξεφεύγει στη τιμή.

Τώρα το ακόνισμα είναι άλλο θέμα.Θα το δω στη πορεία. Ήδη προσπαθώ να μάθω πράγματα για αυτό. Το λέω ωστε να μη μου πει κανείς πάρε ένα για ξεκίνημα ωστε να μάθεις να ακονίζεις. Δε θέλω να δώσω τζάμπα λεφτά για κάτι που δε θα με ικανοποιήσει. Εξάλλου δε νομίζω να κάνω καμιά χοντρή πατάτα στο ακόνισμα ώστε να μην διορθώνεται η κατάσταση.

Η ερώτηση πάει και προς τους υπόλοιπους έμπειρους μαχαιρο συμφορουμίτες! Γκιβ μι γιουρ λαιτς πλιζ!
Εγώ αν και ειμαι ο τελευταίος που μπορεί να δώσει συμβουλές για straight θα σου πω μια εμπειρία από φθηνό αλλά πολύ καλό για τα λεφτά του μαχαίρι και αυτό είναι το Cold dollar (εγώ είχα ξυριστεί με το 66 αν δεν κάνω λάθος ) .Ξέρω ότι κάποιοι το λένε κακό και κάποιος φίλος είπε ότι δεν κάνει για αρχάριο αλλά εγω αν και άσχετος μια χαρα ξυρίστικα αν και εκανα μια...βδομαδα γιατι δεν εχω την εμεπιρια. Το είχε πάρει ο θείος shave ready και πραγματικά έκανε πολύ καλό ξύρισμα, τώρα δεν ξέρω αν το ακόνισε και ο ίδιος ή όχι . Πάντως ο ίδιος που έχει αρκετά straight λέει ότι για τα λεφτά του είναι άπαιχτο. .. αν λοιπόν θες να πάρεις ένα για να δεις αν σου ταιριάζει η όλη φάση αλλά και αν στραβώσει κάτι να μην κλαις τα λεφτά σου πάρε ένα Cold dollar και αν όλα πάνε όπως τα θες πάρε ένα καλό εργαλείο μετά
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εννοείς Gold Dollar ;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ναι Δημήτρη. Τώρα είδα ότι το έγραφα αντί για χρυσό παγωμένο ... χαχαχα :lmao
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν είναι πάντως τόσο καλό όσο λες.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν επιμένω Δημήτρη αλλά στα λεφτά του είναι τίμιο ... δεν κάνει ένα σκασμό ευρώ και να λες τι μάπα πήρα ! Δεν μπορείς να λες ότι σε κοροϊδεψε ένα μαχαίρι που έδωσες 15-20 ευρώ για shave ready γιατί αλλιώς το παίρνεις και πολύ φθηνότερα. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Το Gold Dollar, είναι οτι πρέπει για πειραματισμούς στο ακόνισμα και στο στροπάρισμα. Δε φοβάσαι μη το χαλάσεις. Το έχω σκεφτεί να αγοράσω ένα, ώστε να μάθω να ακονίζω. Ωστόσο, μάλλον απέχει αρκετά απ' αυτό που ψάχνω.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”