Αγορά straight razor - entry level

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 98 φορές
Έχει ευχαριστώ: 133 φορές

Re: RE: Re: Αγορά straight razor - entry level

Δημοσίευση από Vulcan » πριν από 1 χρόνο

Latest post of the previous page:

Harry έγραψε: ...
Προφανώς και δεν ισχύει ότι ένα ξυράφι δεν χρειάζεται ποτέ ακόνισμα. Επίσης το λουρί είναι απαραίτητο.
...

Και εγώ διάβαζα ότι το μαχαίρι χρειάζεται οπωσδήποτε ακόνισμα ανά κάποιο αριθμό χρήσεων και από τότε άρχισαν οι μπελάδες μου που έχω περιγράψει σε άλλο νήμα.

Αφού δεν πίστευα την αίσθηση που μου δίνει το ξυράφι καθώς και τον προσωπικό μου κανόνα που λέει "ότι λειτουργεί όπως θέλουμε ΔΕΝ το πειράζουμε", καλά να πάθω.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν διατυπώνω την θέση πως ένα ξυράφι δεν χρειάζεται ποτέ ακόνισμα. Εκτίμησή μου είναι ότι κάθε περίπτωση έχει ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα ο παππούς μου δεν ακόνιζε ποτέ τα ξυράφια του και όμως ξυριζόταν θαυμάσια όσο άντεχαν τα χέρια και τα μάτια του.

Επιπλέον η άποψη που διατυπώνεται κυρίως σε βιβλιογραφία των αρχών του περασμένου αιώνα σχετικά με μη αναγκαιότητα συστηματικού επανακονίσματος στα ξυράφια που χρησιμοποιούνται για ατομική χρήση, ίσως δεν είναι τελείως fault.

Φυσικά επίσης δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που έχει γίνει ζημιά στο ξυράφι και χρειάζεται να επανέλθει η κόψη του.

Σχετικά με το λουρί θα συμφωνούσα ότι η χρήση του είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ κάθε φορά.

Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστίσει: 555 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1072 φορές

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 1 χρόνο

Δε νοζω να υπαρχει προβλημα (για το ξυραφι) να ξυριστω 3-4φορες αρχικα χωρις περασμα απο λουρι? Τι λετε?

"Aut viam inveniam aut faciam "

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Straight Razors
Open Comb Razors
Single Edge Razors
Silvertips
έχει ευχαριστίσει: 8556 φορές
Έχει ευχαριστώ: 8843 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 1 χρόνο

mitsos έγραψε:Θα ήθελα μόνο να μου πείτε αν οπωςδήποτε πρέπει να περιαστεί πρώτα από λουρί (το οποίο δεν έχω), και πως το καταλαβαίνουμε αν είναι shave ready ή όχι?
Εναλλακτικά μπορείς να το περάσεις από δερμάτινη ζώνη, εγώ την απλώνω στο τραπέζι και στροπάρω 50 φορές πέρα-δώθε. Ο Mastro Livi και ο Lynn Abrams συνιστούν σε αρχάριους το σπροπάρισμα επάνω σε τραπέζι.

ΗΛΙΑΣ

Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή - Σωκράτης, 469-399 π.Χ.

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστίσει: 555 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1072 φορές

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 1 χρόνο

Καλησπέρα και μια ακόμα συμβουλή. Μετά το j.a.henkels/solingen που αγόρασα και το λέω σε άλλο σημείο (και με το οποίο δεν έχω ξυριστεί ακόμα) θα ήθελα συμβουλή για ένα δεύτερο ξυράφι. Ξέρετε αν υπάρχει στην ελληνική αγορά καινούργιο με λάμα 6/8 κάτι άλλο εκτός από το dovo/bismark?

"Aut viam inveniam aut faciam "

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”