Δειτε τι βρηκα!!!

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ιάσονα είναι μάταιο να αντιστέκεσαι. Το "ξυράφι" κυλάει στο αίμα σου. Το club σε περιμένει...! :smilie_bad_87
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αχ, αμα σου που οτι ηδη ψαχνω για μια Shavette
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θες να σου δώσω την δική μου και να μου δώσεις τον «Καραμητσόπουλο»…? :bigsmilie

Φυσικά αστειεύομαι. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει λόγος, όταν έχεις το αυθεντικό εργαλείο, να ξεκινήσεις με ένα αντίγραφο.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις, μπορώ όντως να σου δανείσω την δική μου. Μένουμε και κοντά (Νέο Κόσμο είπαμε?) οπότε δεν υπάρχει κόπος.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν νομιζω μια τετοια ανταλλαγη να σε συνεφερε χαχαχαχα. Ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου αλλα σημερα μολις εκανα το πρωτο μου ξυρισμα με DE οποτε θελω πρωτα να παρω λιγο το κολαι και βλεπουμε.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ιάσωνα δε λέω ότι δε κόβει αλλά για να είναι επαρκές για ξύρισμα.Μόνο και μόνο που είπε ότι έκοψες κάρτα επαγγελματική ,το ξυράφι αν ήτανε έτοιμο για ξύρισμα το χάλασες!Δεν είναι μαχαίρι ούτε χαρτοκόφτης, εδώ ακονίζουμε ξυράφια που κόβουνε τρίχα στον αέρα και όταν πάμε να ξυριστούμε μας τραβάει και δε μπορούμε να συνεχίσουμε.Θέλω να πως πως η κόψη του ξυραφιού είναι πολύ ευαίσθητη και με το παραμικρό χαλάει.Το καλό είναι απο ότι κατάλαβα και απο ότι βλέπω πως δε θα χρειαστεί πολύ ακόνισμα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηλια , εχεις δικιο για το οτι αν ηταν ετοιμο το χαλασα αλλα δεν εχω σκοπο στο αμεσο μελλον να το χρησιμοποιησω. Φωτη τελικα δεν εχω καθολου υπομονη, εκανα μια πωληση χτες το βραδυ και το ρημαδι το χερι μου πηγε αυτοματα δε μια σαβετα Ντοβο :megagrin αλλα επειδη οσο να το κανουμε το φοβουμε το ρημαδι παρηγγειλα ενα pre shave Proraso + Alum block. Οταν το προσπαθησω πιστευω να μην θελω μεταγγιση.

Ο απωτερος σκοπος μου ειναι μια κανονικη φαλτσετα, αλλα για να παρεις ενα σετ ποιοτικο (δερμα, πετρες και ξυραφι) απο οτι ειδα θελεις ενα 200, οποτε αρχιζουμε την οικονομια .
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μην βιαζεσαι Ιασων. Δεν νομιζω οτι η σαβετα ειναι ο προθαλαμος της φαλτσετας ουτε οτι θελεις 200 για να ξεκινησεις. Αφου ξεκινησεις και καλομαθεις θελεις πολλα αλλα οχι για αρχη.Υπαρχουν ωραιοτατα restored και shave ready με 60 - 70. Επισης και καινουργια dovo περιπου τα ιδια λεφτα. Με ενα κουπι paddle strop ολα μαζι θα ειναι γυρω στα 100-120 για αρχη. Τις πετρες τι τις θελεις?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο δυστυχως η βιασυνη ειναι το δευτερο μου ονομα αλλα απο την στιγμη που ειχα τα χρηματα (τα οποια δεν εφταναν για να παρω ενα shave ready razor και το strop διοτι το ψιλοεψαξα το θεμα) δεσμευμενα στο paypal ειπα να κανω μια ''επενδυση'' και αν δεν μου κανει τη πουλαω. Οσο για τις πετρες το ξερω οτι δεν ειναι τοσο απαραιτητες αλλα απο οτι διαβασα καλο ειναι να κανεις ενα honing καθε εξαμηνο (αναφερομουνα σε ολοκληρωμενο σετ και οχι σετ για αρχη)
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον, επειδη πλεον ξυριζομαι αποκλειστικα με μαχαιρι λεω να βαλω το εν λογω μαχαιρι στην ενεργο δραση. Η λαβη του ειναι σε παρα πολυ κατασταση, τα pins ειναι σφιχτα και η λεπιδα το μονο που εχει ειναι οξειδωση ουτε σκουρια ουτε τιποτα. Πιστευετε οτι με μια απολυμανση και ενα τροχισμα θα ειναι ετοιμο;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ακονισμα να του κανεις οχι τροχισμα. Εγω που δεν εχω τα μεσα θα το εστελνα εξω για restoration. Αν εσυ τα εχεις go ahead.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”