Straight Razor Shaving – Γενική Συζήτηση

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

126gr :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

χαχαχα!!!
Σαν να ξυρίζομαι με το κινητό μου...
iphone 133 gr
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το Futur επιχρωμιωμενο εχει πιο πολυ sex appeal απο το iPhone! Και στο λεει ενας χρονιος Apple fan που εχει δουλεψει και στα κεντρικα της γραφεια στη Γερμανια.. :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αυτό είναι σίγουρο!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να δοκιμασω την λεπιδα!!!! :D
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Never say never!

Εγω παίζω με την ιδέα να πάρω, αλλά το όλο κόλπο θα κοστίσει καπου 400-500€ (2, το λιγότερο, μαχαίρια πέτρες, δέρμα, πάστες κλπ κλπ ) και για την ώρα δε με παιρνει...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μία από τα ίδια...
Αν είναι να το κάνεις το κάνεις σωστά!
Δεν μπορείς να πάρεις την λεπίδα και να μην πάρεις τα παρελκόμενα!
Είναι σαν να παίρνεις μία μηχανή ferrari και να μην πάρεις το αμάξωμα... τα λάστιχα... το τιμόνι... το .... το...!
:death:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

minorguitarist έγραψε:Καταρχήν συγνώμη για τον Αγγλικό τίτλο αλλά τόσα χρόνια υπήρχαν μόνο ξένα forums γύρω από το ξύρισμα και δυσκολεύομαι να βρω τις αντίστοιχες μεταφράσεις.
Μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα επιτυχούς ξυρίσματος με μηχανή λεπίδας ασφάλειας (Safety Razor που λένε και στο χωριό μου! :mrgreen: ) ήρθε η μεγάλη στιγμή. Είμαι έτοιμος να προχωρήσω σε ξύρισμα με λεπίδα. Η ερώτηση μου προς όσους έχουν ασχοληθεί είναι:
1.Να προτιμήσω ένα μεταβατικό στάδιο με κάποιο Straight Blade Razor, δηλαδή στην μορφή της λεπίδας που όμως τροφοδοτείται με ανταλλακτικές λεπίδες (μισές DE) ή να πάω κατευθείαν σε κανονικό Straight (τι διαστάσεων; 5/8, 8/8);
2. Έχω ακούσει ότι κάποιο λάθος στο straight μπορεί να σου στοιχίσει μόνιμη ουλή. Αληθεύει;
3. Κάποιο άλλο tip έχετε να προτείνετε;

Ευχαριστώ
Καλημέρα φίλοι συμφορουμίτες,
Μinorgutarist ας απαντήσουμε σε κάθε ερώτημα ξεχωριστά.

1)Να μην επιλέξεις/ετε κάποιο μεταβατικό στάδιο διότι είναι πολύ διαφορετικό να έχεις ένα Straight Blade Razor από το κανονικό straight razor. το straight blade razor παίρνει ξυραφάκια DE όπως είπες και εσύ,άρα σε τί συμπέρασμα φτάνουμε?στο οτι επι της ουσίας κάνουμε DE shaving απλά αλλάζει το πιάσιμο που είναι από λαβή τύπου straight razor.ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ λοιπον.και γενικότερα όταν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι,ποτέ μην επιλέγετε το υποκατάστατο του διότι πολλές φορές αυτό επιφέρει αρνητικά αποτελέσματα και κατ'επέκταση λανθασμένη αρνητική γνώμη για κάτι που είναι τελείως διαφορετικό.Τώρα,όσων αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σχετικά με τα 4/8, 5/8, 6/8, 7/8 κλπ..η γνώμη μου είναι ότι για ένα αρχαριο είναι πιο εύκολο να έχει είτε 5/8 είτε 6/8 διότι τα πιο μικρά (3/8, 4/8) ναι μεν είναι πιο μανιτζέβελα και μπορείς ξυρίσεις με ευκολία και την πιό δύσκολη περιοχή αλλά δεν έχουν τόσο καλό πιάσιμο και έτσι μπορει να γλυστρήσουν από την θέση που τα κρατάμε πιο εύκολα και να κοπούμε.Αυτά τα ξυράφια προυποθέτουν εμπειρία.Τα μεν πιο μεγάλα (7/8, 8/8) παραείναι μεγάλα και επίσης δεν ενδείκωυνται για αρχάριο.

2)Αληθεύει μόνο αν το κρατάς κάθετα στο πρόσωπό σου και πάς να ξυριστείς.κατα τα άλλα οτι ουλή και να κάνεις φεύγει.

3) α. Καλό ειναι να κάνετε αργές κινήσεις αρχικά και να ξυρίζετε κάθε φορά μια μικρή περιοχή ωστε να βλέπεται τι έχετε ξυρίσει.
β. Τις πρώτες 10-15 φορές που θα ξυριστείται ΔΕΝ θα επιχειρήσετε κόντρα ξύρισμα.

Ελπίζω να βοήθησα παιδιά!

Μάκης
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Στο 3β. ΔΛΔ εγω να μην παρω ποτε αποφαση να αγορασω γιαταγανι! (εκτος και αν εχω καποιον να με ξυριζει! Πιστευω οτι το Peacemaker θα ειναι ενας καλος ανατρεπτικος παραγοντας... χε χε)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Παιδιά,
να κάνω μια αφελή ερώτηση;
Γιατί να ξυριστώ με ξυράφι και όχι με μηχανή DE :? ; Μπορείτε να με πείσετε :twisted: ;
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”