Straight Razor Shaving – Γενική Συζήτηση

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Ερώτηση:
Τι σημαίνει Hollow Ground ;
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Δες αυτό
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

vanm66 έγραψε:Ερώτηση:
Τι σημαίνει Hollow Ground ;
Πολλες και χρησιμες πληροφοριες

http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... ight_razor" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

iogi έγραψε: Ετσι κι έτσι... Μετά από μια συζήτηση με τον Νίκο και αφού τσέκαρε το ακόνισμα που είχα κάνει (το οποίο ήταν ΟΚ) κατάληξα στο συμπέρασμα ότι μου "κάθονται" καλύτερα τα πιο φαρδιά και βαριά ξυράφια. Από αυτά που έχω δηλαδή το Bengall (13/16") και το Dovo Special (6/8"). Ολα τα πιο στενά και ελαφριά τα νοιώθω κάπως "άγρια".
Mε αφορμή την κουβέντα που ανοίξαμε με τον Γιάννη, για να μην χαλάμε το νήμα του ξυρίσματος της ημέρας, ξεθάβω αυτό το θέμα για μια γενική κουβέντα για το ποια παραδοσιακά ξυράφια μας «κάθονται καλύτερα» και γιατί.

Γιάννη, και εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα ξυράφια με βάρος π.χ. το Bengall 13/16” όπως λες και εσύ ή το Joseph Elliot’s 6/8” Wedge, αλλά με δυσκολεύουν λίγο στο ξύρισμα κάτω από τη μύτη στο μουστάκι.
Το δικό μου Κropp (ίδιο με το δικό σου), βελτιώθηκε δραματικά όταν του έκανα δεύτερη κόψη (unicot). Σίγουρα δεν είναι το αγαπημένο μου, αλλά προσφέρει γλυκό ξύρισμα.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”