Προγραμματισμός αγοράς νεου ξυραφιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Προκειτε να αγορασω στο προσεχες μελλον ενα ακομη ξυραφι . Θα ηθελα την γνωμη σας στο εξης απλο .
Εσεις ποιο θα αγοραζατε ? Το ξυραφι θελω να ειναι καινουργιο ή ΝΟS μεχρι 250 ευρω , με βαρυτητα επιλογης η λαμα και οχι τοσο η λαβη , για παραδειγμα θα προτιμουσα ενα με 250 ευρω με καλη λαμα παρα
ενα με 250 ευρω που η λαβη του να ειναι πανακριβη .Επισης το ξυραφι θα χρησιμοποιηθει κανονικα και δεν το θελω για συλλεκτικους λογους .
Περιμενω τις αποψεις σας εαν ειναι δυνατον τεκμηριωμενες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NavalArchitect

Δεν είμαι ειδικός στα ξυράφια, έχω αρκετά αλλά η εμπειρία μου σε αυτά είναι σχετικά μικρή (χρονικά). Παρ'όλα αυτά, θα πω την άποψή μου:

Καινούργιο ή μόνο NOS σημαίνει πως περιορίζονται οι επιλογές σου. Φυσικά θα έχεις ένα ολοκαίνουργιο ξυράφι. Υπάρχουν επιλογές, εξαρτάται όμως και από τις προτιμήσεις σου. Δηλαδή, είσαι από αυτούς που προτιμούν το Σουηδικό, το Γερμανικό, ή το Αγγλικό ατσάλι, για παράδειγμα?

Αγγλικό και καινούργιο, ή ακόμη και NOS, σχετικά δύσκολο να βρεις, αν δεν απατώμαι. Σουηδικό, ναι, αν βρεις καμμιά αγγελία που κάποιος να δίνει κανένα καλό CVH (αυτό θα το κάνει μόνο όμως κάποιος που είτε δε γνωρίζει τι ακριβώς έχει είτε έχει 3-4 από τα ίδια και δεν τον πειράζει να δώσει το ένα - μου'χει τύχει τέτοια περίπτωση, στα 230 Ευρώ, γι'αυτό το λέω).

Επίσης - καλή περίπτωση είναι μερικά NOS με Σουηδικό ατσάλι που έχουν φτιαχτεί στην Ιαπωνία. Toyo, Scheonburg, κλπ. Μία αγγελία στο Β&Β αυτή τη στιγμή που μιλάμε και άλλες δύο στο SRP ακριβώς με τέτοια ξυράφια, του SRP μάλλον έχουν φύγει και τα δύο... Αυτοί οι δύο που τα πουλάνε (τα τρία προαναφερόμενα) έχουν άνθρωπο στην Ιαπωνία και βρίσκουν στοκ συνέχεια, αν τους στείλεις μήνυμα θα'χεις ένα πολύ ωραίο ξυράφι στο σπίτι σου, NOS, με το πολύ 150 Ευρώ (συμπεριλαμβανομένων των ταχυδρομικών).

Τώρα αν στο κάτω-κάτω θες καινούργιο μα καινούργιο, μπορείς ακόμη και να παραγγείλεις ένα, από τον Brown, τον Robert Williams, ή ακόμη και τον Max (του SRP αυτός). Τιμές ξέρω μόνο για τον δεύτερο (που του έχω ήδη παραγγείλει 4 από τα μέσα καλοκαιριού), οι τιμές εκεί ξεκινούν από $450-500 το ένα αλλά με τουλάχιστον 12 μήνες αναμονή, οι άλλοι δύο πρέπει να είναι σίγουρα πιό φθηνοί και με 1-2 μήνες το πολύ παράδοση. Ε, μια από 'δω, μια από 'κει, νάτα τα 250 Ευρώ...

Τώρα για Αγγλικά ή Γερμανικά ξυράφια δεν ξέρω πολλά, μέχρι στιγμής εμένα μου αρέσει πολύ το Σουηδικό ατσάλι (CVH, Berg), σίγουρα άλλοι φίλοι εδώ (ο y.v., για παράδειγμα, αλλά και άλλοι) θα μπορέσουν να σου πουν περισσότερα.

Να πας να πάρεις τώρα Φιλαρμόνικα? Και θα το πληρώσεις, και μπορεί να μην είναι NOS σε αυτά τα χρήματα - τα Φίλι φοριούνται πολύ τελευταία, οπότε οι τιμές είναι ψηλές. Έχει ένα ο Νηλ Μίλλερ στη σελίδα του, Medallon Taurino, το'χει κάνει αστέρι, γυαλίζει στην κυριολεξία, κι'αυτά είναι από τα πάρα πολύ καλά Φιλαρμόνικα, δεν είναι της σειράς όπως π.χ. τα απλά Φίλι, αλλά το΄χει 270 λίρες και δεν είναι και NOS...

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου πάντως.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Για NOS θα πρότεινα μόνο σε Friodur, εγώ σε NOS ήθελα μόνο αυτό στη συλλογή μου και έχω πάθει πλάκα μαζί του!
Για καινούργιο θα πρότεινα ένα Wacker η κάποιο απο αυτά που είπε ο Κωνσταντίνος!Τέλος θα έλεγα για ένα ΤΙ αλλά έχεις ήδη ένα απο αυτά και καλό είναι να δοκιμάσεις και κάτι άλλο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Eγώ θα πρότεινα από Γερμανικά τα DORKO ή τα PUMA χωρίς να υστερούν τα ΗENCKEL'S και τα REVISOR
Και από Αγγλικά τα ΒΕΝGALL αλλά πρεπει να ψάξεις και μάλλον δύσκολο το βλέπω να βρεις κάποιο ΝΟS
Ολα είναι κορυφαία ξυραφια.
Από τιμές δεν γνωρίζω που κυμαίνονται ειδικά τα καλά μοντελα τους, διότι τα τελευταία 4 χρόνια απέχω από τους πειρασμούς.

Tα WACKER τα θεωρώ απλώς καλά ξυράφια αλλά τίποτα περισσότερο και τα FILARMONICA πολύ καλά μεν (τα καλά μοντελα) αλλα και εξαιρετικά υπερτιμημένα.

Εαν ήταν να διαλέξω ένα μόνο, μάλλον θα στόχευα σε DORKO
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

y.v θα έχεις κάποια εμπειρία απο Dorko για να το αναφέρεις, μπορείς να μας πεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω?Καταρχήν μόνο vintage υπάρχουν έτσι?Θυμάμαι πουλιόντουσαν κάποια σε καινούργια κατάσταση με το κορδονάκι αλλά δεν έτυχε να κερδίσω κάποιο παρόλο που τα χτυπούσα!

Mάλιστα στην αρχή όταν γράφτηκα εδω μέσα είχα βάλει κάποιο Dorko ενός φίλου μου το οποίο ακόνισε ο κ.Τσομπαρης και έφτασε να γίνει 4/8 σχεδόν αλλά δε το καθάρισε καθόλου.Πάντως ο φίλος μου έχει ξυριστεί αρκετές φορές με αυτό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

H εταιρία Dorten ιδρυθείσα τω 1920 στο Solingen, αρχικώς παρήγαγε μόνο ξυραφια.
Αργότερα μπήκε στην αγορά και άλλων ειδών κομμωτικής από ατσάλι (ψαλίδια κλπ)
Μετα τον Β Παγκόσμιο πολεμο απέκτησε το σήμα κατατεθεν DORKO
Τα ξυράφια της ήταν διάσημα και φτιάχνονταν από δικό της μέταλλο
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πότε σταμάτησε η παραγωγή των ξυραφιών, αλλά υπάρχουν ακόμα στην αγορά NOS που έχουν παραχθεί από το εργοστασιο.
Επίσης όταν σταμάτησε η παραγωγή ο Wacker αγόρασε κάποια ακατεργαστα ξυραφια (τα οποία ήδη είχαν υποστει εργοστασιακά σφυρηλατηση και θερμική κατεργασία σκλήρυνσης) έλαβε την άδεια από το εργοστασιο να τα τροχίσει στην τελική μορφή τους και να τα διαθέσει ώς DORKO, βάζοντας δικες του θήκες (λαβες)
Λαμβάνοντας υπ όψιν ότι ο κος Wacker είναι άριστος τεχνίτης στην κατεργασία διαμόρφωσης με τρόχισμα των ξυραφιών, θεωρώ ότι ακόμα και αυτα τα dorko που πουλάει ο ίδιος στο site του, δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από αυτά που βγήκαν έτοιμα από το εργοστασιο.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”