Πρώτη προσπάθεια με DOVO SPECIAL 6/8

MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.
Εχτές έγινε η πρώτη προσπάθεια ξυρίσματος με straight. Γενικώς είχα ένα άγχος για το πως θα πάει η όλη διαδικασία. Έχω αφήσει γένια 4 ημερών, βλέπω και ξαναβλέπω βιντεάκια στο youtube, διαβάζω ξανά τα posts κλπ...
Βραδάκι λοιπόν και ξεκινάω το στροπάρισμα. Δεν έχω κάνει 2-3 περάσματα και με φωνάζει η γυναίκα μου. Τα πρώτα νεύρα για τη διακοπή αλλά το μωρό προηγείται....Αφού τη παρακαλώ να μη με ξαναδιακόψει γιατί έχω πολύ ''σοβαρή'' δουλειά, ξαναρχίζω. Αν και ο κ.Τσομπάρης μου είχε υποδείξει να στροπάρω χιαστί, εγώ βρήκα πιο εύκολο να το κάνω σε δύο δόσεις. Πρώτα το μισό μέρος της λάμας και μετά το άλλο μισό.
Καλή προετοιμασία με ζεστό νερό και πλύσιμο-μασάζ με σαπούνι. Άπλωμα του αφρού, στέγνωμα χεριών και ξεκινάμε...
Προσέχω ιδιαίτερα τη γωνία του μαχαιριού. Ξεκινάω με το πρώτο μάγουλο. Η αίσθηση απίστευτη. Το μαχαίρι γλιστράει και κόβει τις τρίχες σαν βούτυρο. Ακούω και το χαρακτηριστικό ήχο που κάνει η λεπίδα...
Αφού τελειώνω με το μάγουλο, σταματάω να δω που έχω κοπεί. Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι κάτι θα είχε συμβεί και δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι. Ευτυχώς δεν βλέπω τίποτα. Μετά το πρώτο πέρασμα, το δέρμα είναι απίστευτα απαλό. Σαν να είχα κάνει 2-3 περάσματα με DE.
Συνεχίζω άλλα δυο περάσματα. Στο κάτω μέρος του σαγονιού ανοίγω το μαχαίρι 180 μοίρες να ξυρίζω από κάτω προς τα πάνω. Τα Μάγουλα δεν τολμώ ακόμα κόντρα...Ξέπλυμα με κρύο νερό και after shave...

Συμπέρασμα: 1) Σαν εμπειρία, το ξύρισμα με straight δεν παίζεται. Έχεις την αίσθηση του παραδοσιακού ξυρίσματος ''άλλης εποχής''. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο ήχος που κάνει το μαχαίρι...
2) Με αρκετή προσοχή, μπορεί κάποιος να τα καταφέρει από το πρώτο κιόλας ξύρισμα. Απλά πρέπει να κάνει ΑΡΓΕΣ κινήσεις και καλό τέντωμα του δέρματος.
3) Το μαχαίρι κόβει. Και κόβει πολύ. Σε κάποια φάση δοκιμάζω να ακουμπήσω τη λάμα στο σαγόνι για να βρω τη σωστή γωνία. Το φέρνω όμως λίγο παράλληλα, πιέζω λίγο περισσότερο και ένα ωραίο σουβενίρ 2 εκατοστών μου θυμίζει να μη κάνω βλακείες...Κατάφερα να κοπώ ενώ δεν ξυριζόμουν. Ευτυχώς δεν ήταν βαθύ.
4) Δεν ξέρω αν το μαχαίρι ήταν shave ready. Αν κρίνω από το τέστ της τρίχας, δεν ήταν. Στο πρόσωπό μου όμως δούλεψε μια χαρά. Δεν ''τράβηξε'' ούτε μια φορά, έκοβε χωρίς την παραμικρή πίεση από μένα. Ισχύει , νομίζω, ότι εξαρτάται και από το τύπο των γενιών του καθένα...

Και τώρα οι απορίες...1) Πειράζει που στροπάρω μισή μισή τη λεπίδα? 2) το μουστάκι δεν κατάφερα να το ξυρίσω. το έκανα με τη DE. Δυσκολεύτηκα γιατί είναι κάπως στενό...καμιά ιδέα?
3) μετά το ξύρισμα , έκανα σκούπισμα της λεπίδας και της πλαστικής λαβής και στέγνωμα με πιστολάκι. θέλει κάτι άλλο?

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τη βοήθεια.

το μαχαίρι: dovo special 6/8
το λουρί : streich-riemen
το πινέλο : pure badger από ΧΟΝΤΟΣ
η κρέμα : proraso
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

MIXVAG έγραψε:…Εχτές έγινε η πρώτη προσπάθεια ξυρίσματος με straight.
Καταρχήν καλώς ήρθες στο Κλαμπ! Μπήκες πολύ δυναμικά!
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 561#p26561" onclick="window.open(this.href);return false;
MIXVAG έγραψε: 4) Δεν ξέρω αν το μαχαίρι ήταν shave ready. Αν κρίνω από το τέστ της τρίχας, δεν ήταν.
Το τεστ της τρίχας δεν έχει καμία σχέση με το αν το ξυράφι είναι shave ready ή όχι.
Δες εδώ: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=65&t=925" onclick="window.open(this.href);return false;
Και εδώ: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=74&t=1099" onclick="window.open(this.href);return false;

Αφού σε ξύρισε καλά δεν έχεις κανένα λόγo να ανησυχείς. Και εμένα το Bismarck που είχα αγοράσει από τον Τσομπάρη ήταν εργοστασιακά shave ready,παρόλο που τα περισσότερα δεν είναι.

MIXVAG έγραψε: Και τώρα οι απορίες...1) Πειράζει που στροπάρω μισή μισή τη λεπίδα?
Και εγώ έτσι ακριβώς κάνω. Το χιαστί στο λουρί δεν μπορώ να το κάνω.
Και επίσης δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, στο στροπάρισμα δεν αφαιρείται μέταλλο.


MIXVAG έγραψε: 2) το μουστάκι δεν κατάφερα να το ξυρίσω. το έκανα με τη DE. Δυσκολεύτηκα γιατί είναι κάπως στενό...καμιά ιδέα?
Σιγά-σιγά θα τα κάνεις όλα. Όσο το χέρι θα αρχίσει να παίρνει τον έλεγχο και οι κινήσεις να γίνονται μηχανικά θα κατακτήσεις όλο το πρόσωπο και δεν θα έχεις ανάγκη τίποτα άλλο για να ξυριστείς. Καλά κάνεις και το πας σιγά-σιγά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

απο την εμπειρια μου με την σαβετα για το μουστακι θα σου πω οτι μπορεις να το ξυριζεις απο εξω προς τα μεσα ή απο την μεσα προς τα εξω.
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Και επειδή πρέπει και κάποια στιγμή να πάρω και κάτι καλύτερο τι λέτε για αυτό?
http://www.dovorazors.com/stockrazors.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ξέρουμε κάποιο site με shave ready μαχαίρια από ευρώπη?
Παίζει κάποια στιγμή να έρθει φίλος μου από αμερική. αξίζει να περιμένω και να παραγγείλω από το Lynn?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Σόρρυ για το λινκ. το μαχαίρι είναι το Dovo ‘Bergischer Löwe’ razor
http://www.dovorazors.com/page25.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μιχάλη συγχαρητήρια. Είσαι από τους τυχερούς που η πρώτη τους φορά είναι καλή. Φαντάσου το μέλλον. Στις ερωτήσεις σου με κάλυψε ο Slur. Για τα καινούρια μαχαίρια πόσταρε στο αντίστοιχο θέμα, εδώ ας μείνουμε on topic.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Για τα καινούρια μαχαίρια πόσταρε στο αντίστοιχο θέμα, εδώ ας μείνουμε on topic.
Εδώ εννοεί ο Απόστολος: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=72&t=636" onclick="window.open(this.href);return false;



Μιχάλη μου φαίνεται ότι έχεις τα πρώτα συμπτώματα της νόσου RAD. Στους επόμενους μήνες τα συμπτώματα θα επιδεινωθούν.
Περαστικά :megagrin




RAD: Razor Acquisition Disorder κατά την κοινότητα του SRP.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο Μιχάλη και καλή αρχή, να παρασυρθούνε και οι άλλοι να ξεκινήσουν με straight!Aν θες να ρωτήσεις για καλύτερο μαχαίρι ρώτα στο αντίστοιχο ποστ και σίγουρα θα σου δώσουμε πολλές συμβουλές.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Τίποτα όμως δε θα είχε πάει καλά χωρίς τις συμβουλές σας.
Το σίγουρο είναι ότι το wet shaving δεν είναι πιο οικονομικό.(lol) Εγώ έχω δώσει ήδη 200 και ακόμα ο εξοπλισμός είναι μέτριος...
Πάντως τη mercur 34c δεν την εγκαταλείπω. Το straight 1 φορά τη βδομάδα....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”