Πρώτη προσπάθεια με DOVO SPECIAL 6/8

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Είναι σίγουρα πιο οικονομικό, αν παραμείνεις σε αυτά που έχεις τα οποία και είναι αρκετά.
Το μόνο που θα έχεις να παίρνεις από εδώ και πέρα είναι σαπούνι/κρέμα ξυρίσματος και ASL ή ASB.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε λιγο καιρο θα χρειαστεις πετρες ακονισματος αλλοιως αποστολη στον slur ή σε μενα :!@#!
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Φίλε hero σε ευχαριστώ. Εχτές έγινε η δεύτερη απόπειρα. Πάλι δεν κόπηκα, στα μάγουλα ξύριζε ικανοποιητικά αλλά σε όλη την περιοχή κάτω από το σαγόνι...Δεν τράβαγε, αλλά δεν ξύριζε κιόλας.Σίγουρα η τεχνική μου δεν είναι σωστή αλλά...Θα δοκιμάσω καμιά δεκαριά φορές μήπως φταίω εγώ και τα ξαναλέμε.
Και πάλι ευχαριστώ και καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

MIXVAG έγραψε:Το straight 1 φορά τη βδομάδα....

Έτσι όμως θα χρειαστείς πάρα πολύ χρόνο για να καλύψεις την καμπύλη εκμάθησης.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα και πάλι. Εχτές το μαχαίρι πήγε για τσεκάρισμα στον Τσομπάρη. Του εξήγησα οτι κατά τη γνώμη μου το ξυράφι δεν ξυριζει καλά. Δεν κόβομαι αλλά δεν ξυρίζει βαθιά και σε μερικά σημεία κολλάει. Αρχικά μου ζήτησε να δει το λουρί. Αφού το έλεγξε , μου είπε οτι είναι σε καλή κατάσταση και οτι πολλοί δεν στροπάρουν καλά και το χαλάνε. Μου ζήτησε να στροπάρω μπροστά του. Μου είπε οτι το κάνω καλά αλλά με διόρθωσε στο να στροπάρω μισή μισή τη λεπίδα και μου ζήτησε να το κάνω χιαστί. Κατόπιν τσέκαρε το μαχαίρι στο νύχι του και μου λέει οτι θα το ακονίσει στο λαδόκανο. Του ζητάω να το κρατήσει να το τσεκάρει με την ησυχία του για να γίνει σωστή δουλειά. Μου είπε δυο φορές οτι δεν χρειάζεται γιατί θα το κρατούσε μόνο αν χρειαζόταν τροχό. Τελικά το ακόνισε 10 λεπτά και μου λέει είναι οκ. Του ζήτησα τη γνώμη του για τη κατάσταση του μαχαιριού και μου λέει οτι ήταν πολύ καλή (γιατί εργοστασιακά αν δεν είναι καλό , δεν μπορεί να το δουλέψει πολύ), και οτι απλά δεν έκοβε...Βέβαια τη στιγμή της αγοράς μου είχε πει οτι είναι έτοιμο και να το τσεκάρω πρώτα και θα βλέπαμε...
Φυσικά το απόγευμα έγινε το πρώτο τεστ. Δεν ξέρω ρε παιδιά αν εγώ είμαι τόσο άσχετος ( λογικό αφού τώρα ξεκινάω) αλλά νομίζω πάλι οτι δεν κόβει τόσο καλά. Είναι ιδέα μου ή θα έπρεπε ενα shave ready μαχαίρι να ''σκοτώνει''? Εγώ με DE κάνω πολύ πιο βαθύ ξύρισμα και τα γένια αργούν περισσότερο να βγούν...
Καμιά ιδέα ? ( εκτός του να περιμένω και να βελτιώσω την τεχνική μου)...
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Πάντως ο κ.Στράτος είναι ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Απλά ίσως έπρεπε να ασχοληθεί λίγο περισσότερο. Ή ίσως εγώ να κάνω υπομονή...Παίζει ,αν δεν είναι shave ready το μαχαίρι , να χάνω το χρόνο μου? 20 μέρες τώρα ξυρίζομαι μόνο με straight και στο τέλος μου δημιουργεί ένα κάψιμο στο δέρμα...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όταν κάποιος ξεκινάει με straight δεν έχει καλή τεχνική. Αυτό σε συνδυασμό με μη έτοιμο μαχαίρι κάνει ένα εκρηκτικό μείγμα. Πρέπει να λύσεις ένα από τα δύο ή τουλάχιστον να σιγουρέψεις ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Και επειδή η τεχνική σου δεν μπορεί να βελτιωθεί άμεσα στέλνεις το μαχαίρι σε μια έγκυρη πηγή, και αφού στο επιστρέψει όπως πρέπει να είναι αφοσιώνεσαι στην τεχνική αφού ποια θα ξέρεις ότι το ξυράφι σου είναι ΟΚ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το ξυράφι σου μάλλον δεν είναι shave ready.
Πολύ ευχαρίστως να στο ακονίσω αν θέλεις. Εννοείτε δωρεάν.
Επίσης και ο Νίκος είμαι σίγουρος ότι αν του το ζητούσες θα το αναλάμβανε ευχαρίστως.

Ότι θέλεις στη διάθεσή σου, στείλε πμ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Οπως σου ειπαν και οι αλλοι το μαχαιρι σιγουρα θελει δουλεια σε πετρες νερου , αυτο με το λαδακονο
και 10 λεπτα μου ακουγεται καπως περιεργο .
κατα την γνωμη μου πρεπει να σπασει ο αθερας και να περασει απο πετρες , δουλεια αρκετη . Για αυτο
λεω οτι μου φανηκε καπως .Ο εν λογο κυριος ειναι πολυ πολυ εξυπηρετικος αλλα μεχρι εκει, στο δικο μου
μαχαιρι το πρωτο τα ιδια ελεγε και σε μενα , το πηγα 2 φορες αλλα τιποτα .Στο ξυρισμα κολαγε , ετσι
πηρα πετρες . ετυχε και ενας καλος ανθρωπος που μου εδειξε 2 πραγματακια και το μαχαιρι απογειωθηκε .
Επειτα ηρθε και η τεχνικη αφου ομως ημουν σιγουρος οτι μαχαιρι ηταν ετοιμο .
Εαν μπορει ο slur να στο ακονισει καλο θα ηταν , εγω εχω τις πετρες στο χωριο και θα τις φερω τα χριστουγεννα που θα παω . Εδω εχω μονο την Βελγικη αλλα δεν γινεται μονο με αυτην σωστη δουλεια.
Υπομονη και ολα θα γινουν, οπως εχω ξανα γραψει καποτε ξυριζονταν ολοι με αυτον δεν τροπο και δεν νομιζω να ηταν ποιο τολμηροι και εξυπνοι , απλα εμαθαν να ακονιζουν και να εχουν τεχνικη που αποκτηθηκε με την επαναληψη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνήσουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”