Video ξυρίσματα με straight razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Βλέποντας τα βίντεό σου θα έλεγα ότι ξυρίζεσαι πάνω από 10 χρόνια με straight.
Το έχεις και αυτό φάνηκε από την αρχή.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σας ευχαριστώ και πάλι αφου λέω να το καθιερώσω με τα video μου :megagrin !Ναι slur πιστεύω ότι το έχω γενικά και αυτό με έχει βοηθήσει και η δουλειά μου τόσα χρόνια που δίνουμε έμφαση σε γωνίες γενικά που κόβουμε στο χιλιοστό.Φαντάσου ότι κουρεύμαι μόνος μου εδώ και πολλά χρόνια.Το μόνο που πρέπει να εξοικειωθώ με την αλλαγή χεριού που κάνω για το αριστερό μου μάγουλο, θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο για όποιον δεν έχει εξοικειωθεί.
Προτείνω σε αυτούς που θέλουν να κάνουν αλλαγές και γενικά δοκιμές χεριών, να ξυριστούν καλά με ότι γουστάρουν και μετά να πάρουν μια σαβέτα χωρίς να βάλουν κάποιο ξυραφάκι και να δοκιμάσουν να πάρουν τον αφρό κάνοντας πως ξυρίζονται.Είναι πολυ καλή εκμάθηση πιστεύω για πρώτες επαφές με straight και γενική εξάσκηση αλλαγής χεριού.Προσοχή όμως γιατί η σαβέτα με ανταλλακτικό ξυράφι μέσα και το straight razor είναι άκρως επικινδυνα!Επαναλαμβάνω πως η πρώτη μου επαφή με straight razor (Dovo silver steel prima) μου άφησε μια ουλή που εδώ και 2-3 μήνες περίπου βάζω ειδική αλοιφή μπας και επουλωθεί πλήρως.Δε θέλω να τρομάξω κάποιον αλλά πρέπει να γίνουνε κάποιες επισημάνσεις.Θέλει προσοχή , απαλά και πολύ σιγά για να προλαβαίνετε τυχόν λάθη.Αν τυχόν "σκάψετε" ποτέ το προσωπό σας κάνοντας κάποια κίνηση διαμήκη τότε απλά μη το ξαναπειράξετε το σημείο εκείνο!!Αν το ξαναπεράσετε το σημείο εκείνο με ξυράφι θα κόψετε και το πετσάκι που σας απόμεινε και μετά έχετε μεγάλες πιθανότητες να αποκτήσετε μια ωραία ουλή.Αυτό έπαθα εγώ, έσκαψα το προσωπό μου διαμήκη και μετά το πέρασα κάθετα κιόλας :xp1 ξανά με το ξυράφι μου :xp1 και τώρα μερικοί με φωνάζουνε Tony Montana (Νονος με τον Αλ Πατσίνο)!
Αν όλα γίνουν συγκεντρωμένα και με προσοχή τότε όλα διακαιώνονται!Όταν έχεις ένα επιτυχημένο ξύρισμα με straight χωρίς ιδιαίτερα κοψίμτα, ερεθισμούς τότε νιώθεις αλλος άνθρωπος, νιώθεις ότι έχεις τον απόλυτο έλεγχο στο πρόσωπό σου.Ίσως είναι υπερβολικά αυτά που λέω αλλά εγώ έτσι νιώθω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

boltsis έγραψε:Tony Montana (Νονος με τον Αλ Πατσίνο)!
Scarface :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι έχεις δίκιο έχω κάνει λάθος ,ο σημαδεμένος είναι κανονικά! :ninja_hide
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πάντως χτες που ξυριζόμουνα κοιτούσα το φωτισμό, το φόντο.... Μας βάζεις ιδέες Ηλία!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Βρε άσε το φόντο, φωτισμό να έχεις καλό!Δώστου ντουμάνι Δημήτρη!Πάρε και ένα μπουκάλι ουίσκι και τσιγάρο δίπλα και γράψε το ξύρισμα :bigsmilie !Κάπου είχα δει ένα τέτοιο βίντεο..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:...Πάρε και ένα μπουκάλι ουίσκι και τσιγάρο δίπλα και γράψε το ξύρισμα :bigsmilie !Κάπου είχα δει ένα τέτοιο βίντεο..

Αυτό το παιδαρέλι εννοείς :bigsmilie
Είναι πολύ γνωστό το βίντεο.

[youtube][/youtube]
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

boltsis έγραψε:Δώστου ντουμάνι Δημήτρη!Πάρε και ένα μπουκάλι ουίσκι και τσιγάρο δίπλα και γράψε το ξύρισμα :bigsmilie !Κάπου είχα δει ένα τέτοιο βίντεο..
Ευτυχώς δεν έχω καπνίσει ποτέ, και από πιώμα ελάχιστο σε βραδινές εξόδους! Μην ξεχνάς ότι πια αθλούμαι συστηματικά! (καλά, λέμε τώρα!)

Ψήνομαι να τραβήξω κανένα με τη DE, αλλά έτσι και το πάρουν πρέφα τίποτα γνωστοί θα πέσει καζούρα, δεν μπορούν να καταλάβουν το θέμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Slur έγραψε:Αυτό το παιδαρέλι εννοείς :bigsmilie
Είναι πολύ γνωστό το βίντεο.
Ναι αυτό το video εννοούσα :bigsmilie αν και νομίζω πως είναι κι άλλο ένα video!

Δημήτρη αν θες να ανεβάσεις video μπορείς να το ανεβάσεις στο youtube και να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να το βλέπουνε μόνο όσοι έχουνε το link.Δηλαδή μπορείς να το βάλεις εδώ μέσα και να το βλέπουνε μόνο όσοι μπαίνουν σε αυτό το forum!Eγώ πάντως για τα δικά μου δεν έχω πει σε κανένα γνωστό μου! :megagrin
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Χθεσινό ξύρισμα με το Wade & Butcher Medium Size Hollow Ground!

[youtube][/youtube]
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”