Video ξυρίσματα με straight razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία πράματα αυτά, φτηνές και ωραίες λύσεις!
Δε μου λες , επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για να πηγαίνω στα μαγαζιά, αυτο εδώ κάνει?Έχεις κάτι άλλο υπόψιν σε online?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Βρίσκω παρα πολύ λεπτά τα 1,5 χιλιοστα πάχος
Θα έλεγα να ψάξεις για πάχος από 5 χιλιοστά μεχρι ένα εκατοστό.

Αυτό εδώ κάνει: http://www.osengines.gr/index.php?main_ ... cts_id=265

Προτίμησε πιό παχύ, διότι εαν τύχει για οποιονδήποτε λόγο και το τραυματίσεις επειδή είναι πολύ μαλακό, να μπορεις να το διορθώσεις πάλι με γυαλόχαρτο.

Ιδανικό θα ήταν να του φτιάξεις και μιά θήκη ώστε να μην «μολύνεται» με σκόνες κλπ
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχει σε διάφορα mm , έχει και σε 1cm http://www.osengines.gr/index.php?main_ ... cts_id=265" onclick="window.open(this.href);return false;.

Η να πάρω κάτι σαν αυτό http://www.ebay.ie/itm/160513276268?ru= ... 3D1&_rdc=1" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ebay.ie/itm/180650049038?ru= ... 3D1&_rdc=1" onclick="window.open(this.href);return false;
και να το έχω διπλής όψεος για 2 πάστες?Ουτε να χρειαστώ να το βάλω σε ξύλο ,λαβές κτλπ.

Το θέμα είναι η ποιότητα είναι ίδια η πρεπει να κοιτάω κάτι συγκεκριμένο?

edit:μαζί το βρήκαμε :bigsmilie !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αν βαλεις και από τις δύο μεριες θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε χερουλι.
Επίσης εάν βαλεις και απο τις δύο μεριές και φτιάξεις κάποια θήκη θα πρεπει να σημειώσεις την μία πλευρά και να το βάζεις πάντα με τον ίδιο τρόπο, για να μην μολύνει η μία πάστα την άλλη.
Επίσης μετα την χρήση για τον ίδιο λόγο, να καθαρίζεις καλά το ξυραφι πριν το χρησιμοποιήσεις στο δέρμα ή σε άλλη πάστα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ηλία ο Κουτσός είναι σχετικά ακριβός, και θα έχεις και τα μεταφορικά. Στη Λάρισα πάρε ένα τηλέφωνο στο 2410-531112, Ναζάρης λέγεται και ρώτησε τον αν έχει. Δυστυχώς έχω ξεμείνει από μπάλσα, πάει καιρός που έφτιαξα μοντέλο μόνος μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλία μπράβο είσαι ο μόνος Έλληνας με video και μάλιστα αξιόπιστα και όρμορφα και διδακτικά. Θα ήθελα να δώ και ένα με safety!

Για το συγκεκριμένο ένα έχω να πώ. Θυμάμαι όταν μπήκες στο forum που ρώταγες και έψαχνες τα βασικά. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έχεις γίνει δάσκαλος. Μπράβο!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν Δημήτρη πήρα τηλέφωνο εκεί που μου είπες και έχει ξύλο balsa 90cm και 3-4cm πάχος που θέλω.Θα στείλω κάποιον να πάει να μου πάρει και θα το πάω στο ξυλουργό μου.Σκέφτομαι να κάνω 2 ξεχωριστά ξύλα με χερούλι χρησιμοποιώντας μόνο τη μία πλευρά για μία πάστα.Σε ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία, τώρα μένει να κάνω παραγγελία τις πάστες!

@Απόστολε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, χωρίς εσάς δε θα έκανα τίποτα απο αυτά!Βίντεο με safety έχω ανεβάσει και μάλιστα 2 http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=66&t=1362" onclick="window.open(this.href);return false; αν δε τα έχεις δει.

Προτείνω κάποιος υπεύθυνος να μεταφέρει τα σχετικά post για τα ξύλα balsa σε ξεχωριστό thread με επικεφαλίδα balsa strop και πάστες η οτιδήποτε άλλο νομίζετε είναι καλύτερο!Νομίζω το αξίζει να είναι ξεχωριστά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 02 Δεκ 2011, 18:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Επίσης ο Ηλίας σιγά-σιγά συλλέγει πολύ όμορφα ξυράφια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ φίλε μου και συ παρομοίως, αλλά ως πότε παλικάρια?Θα κλείσει άραγε αυτή η πληγή?

Φίλε Slur στροπάρεις σε κάποιο ξύλο balsa και δε το μαρτυράς τόση ώρα ωρέ?Για πες μου τη γνώμη σου γι' αυτό?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όχι Ηλία, δεν το έχω δοκιμάσει.
Και γενικά είμαι πολύ σνομπ στα στροπαρίσματα. Δεν στροπάρω σε τίποτα άλλο παρά μόνο σε δέρμα, άντε και πράσινη πάστα μετά τα ακονίσματα. Λινά, τζιν, πάστες, διαμαντόπαστες και άλλα περίεργα που βλέπω στο STP τα σνομπάρω με περιφρόνηση. :whistle


Το straight για μένα είναι πολύ αρρενωπό εργαλείο, τζιλιτζάτζουλες δε του πάνε.


Είμαι ιδιότροπος το ξέρω :beah2


Κιχ μην ακούσω κριτικές! :stumm :Bart
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”