Video ξυρίσματα με straight razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!!Σίγουρα όσο περνάει ο καιρός το ευχαριστιέμαι πιο πολύ αλλά θέλω να παρατηρήσετε κυρίως κάποια άτομα που θέλουν να μεταβούν στο μαχαίρι πόσο προσεκτικός είμαι, πώς δε το παίρνω αψήφιστα και δε το χάνω απο τα μάτια μου εύκολα.Οι κινήσεις μου συνήθως είναι πολύ απαλές ώστε να αποφεύγω τυχόν ατυχήματα, θα παρατηρήσετε σε μερικά σημεία πως σκαλώνει η φαλτσέτα αλλά επειδή δεν εχω πολύ πίεση δε δημιουργείται κάποιο κόψιμο!

Μπορεί το DE να μου προσφέρει πανέμορφα και ισάξια ξυρίσματα αλλά αυτή η αδρελαλίνη που ανεβαίνει με τη φαλτσέτα δε την έχω βρεί πουθενά αλλού!
Περιμένω επίσης και κανέναν άλλον να ανεβάσει κάποιο βίντεο να μου κάνει παρέα :bigsmilie !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Ηλία άψογος για άλλη μια φορά!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Και μιας και μιλάμε για βίντεο ξυρίσματα, βρήκα αυτό και σκέφτηκα κάποιο παληκάρι που πάει φαντάρος, ποιος είναι άραγε, ε;

Τώρα πέρα από την πλάκα δεν το βρίσκω καθόλου χρηστικό αυτό το ξύρισμα για την εξοχή!

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Για μένα αυτός είναι για τα πανηγύρια, πρώτον κατα τη γνώμη μου δεν ακονίζουν με τα δύο χέρια, το στροπαρισμά του είναι λάθος και δε ξέρει να πιάσει καλά τη φαλτσέτα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Εγώ πέρα από την τεχνική, θεωρώ ότι το να χρειαστεί να μείνεις ένα, δύο ή και περισσότερα βράδια στην εξοχή, θα κοιτάξεις να πάρεις μαζί σου τα απολύτως απαραίτητα και όχι πέτρες ακονίσματος, λάδια, κρέμες, πινέλα κλπ.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Και ακόμα περισσότερο, όταν πεις να κάνεις τέτοια "παληκαριά", την κάνεις με ξυράφι που είναι shave ready. Ή αν δεν είναι, το κάνεις πριν φύγεις.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου Φώτη.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ένα βιντεάκι με ένα απο τα καλύτερά μου ξυράφια το J.A.Henckels Friodur 78 1/2, ελαφρύ και πολύ γλυκό ξύρισμα.Το μόνο μείον για μένα δε με βολεύει το λεπτό tang που έχει , κατά τα άλλα δίκαια το θεωρούνε πολύ καλό ξυράφι.Όσοι έχουνε δει προηγούμενα βίντεό μου θα δείτε ότι το συγκεκριμένο κόβει πολύ γλυκά, όχι τα άλλα πως δεν κόβουνε αλλά το συγκεκριμένο έχει κάτσει καλά στο δέρμα μου.Τέσσερα περάσματα και αν αναρωτηθείτε γιατί ακούστε στο τέταρτο πέρασμα πως έχουνε απομείνει κάποια γένια ακόμη.Το παράκανα λίγο κάτω απο το πηγούνι αλλά αυτά δεν είναι κοψίματα παρά κάποιοι μικροί ερεθισμοί.

Δείτε και βάλτε ήχο να ακούσετε πως κελαηδάει!!

[youtube][/youtube]
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Για άλλη μια φορά μπράβο ρε Ηλία για το βίντεο, που κατά την γνώμη μου όλα είναι εξαιρετικά!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γίγαντα Ηλία, είσαι και ο πρώτος! Επί της τεχνικής θα μιλήσω αύριο γιατί είμαι στην δουλειά και πήζω...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”