Video ξυρίσματα με straight razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν μιας και είχα εχθές ένα επιτυχημένο ξύρισμα είπα να ανεβάσω ένα βιντεάκι με straight razor. Πολλές φορές έχω τραβήξει video το ξύρισμά μου ώστε αργότερα να βλέπω τα λάθη μου.Προσπαθώ πάντα να κάνω τα περάσματα του κυρίου που μπορείτε να δείτε εδώ http://www.shavemyface.com/downloads/Th ... -Shave.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;.Έχω περίεργη φορά των γενιών όπου κυρίως στο λαιμό ξεκινάνε τα γένια πρός το πρόσωπο και μετά αλλάζουνε φορά.Επίσης κάτω απο τη γνάθο μου η φορά των γενιών μου είναι προς τα αυτιά πράγμα και αυτό πολύ δύσκολο πιστεύω.
Κανονικά θα έπρεπε να είχα ξυριστεί πριν 2 μέρες αλλά περίμενα μήπως έρθει ένα ξυράφι που περιμένω, έτσι δε μπορούσα να περιμένω άλλο καθώς έπρεπε να δοκιμάσω και το Dubl Duck που το φοβόμουνα λόγω της έντονης γωνίας που κάνει η μύτη του.Στο αριστερό μάγουλό μου μπορείτε να δείτε τα "παράσημά" μου απο το Dovo μου και ένα πολύ μικρό απο το Spartacus.
Σίγουρα έχω κάνει λάθη αλλά πρώτον είχα το νού μοιυ με το video και δεύτερον τη γωνία του ξυραφιού μου μη με κόψει.Ευτυχώς παραλίγο έχοντας ένα μικρό ανεπαίσθητο κοψιματάκι.Ηθελα να βάλω μουσική αλλά το άφησα να δείτε πως "κελαηδάει" το ξυράφι και επίσης να δείτε ακόμη και στο περίεργο τέταρτο πέρασμά μου πως ακούγονται μερικά περίεργα γένια που έχουνε παραμείνει.

[youtube][/youtube]

Ελπίζω να βοήθησα μερικούς που ασχολούνται η που θέλουν να ασχοληθούν με straight razor.Δεν είμαι έμπειρος, ασχολούμαι με straight razor καποιους μήνες αλλά ξυριζόμουνα καιρό με σαβέτα!Ακούω σχολιά σας και τυχόν παρατηρήσεις!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μπράβο boltsis!
Το πρώτο straight shaving βιντεάκι του φόρουμ.
Πολύ ωραίο!!!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλία μπράβο σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!
Δεν είναι μόνο το πρώτο βιντεάκι straight του forum, αλλά γενικά το πρώτο βίντεο κλασσικού και παραδοσιακού ξυρίσματος, και αν δεν κάνω λάθος γενικά το πρώτο Ελληνικό Video wet shaving.
Από την άλλη μου άρεσε πολύ που δεν ωραιοποίησες την διαδικασία, ούτε έβαλες μαγκιά αλλά το παρουσίασες όπως ακριβώς είναι, με τις δυσκολίες που έχει.
Τεχνικά νομίζω ότι είσαι άρτιος, οι λαβές σου και το κράτημα σου μοιάζουν πολύ με τις δικές μου.
Το τέταρτο πέρασμα με μαχαίρι, είναι πολύ δύσκολο, αλλά τα κατάφερες πολύ καλά και νομίζω είχες εξαιρετικό βάθος.
Καλά έκανες και δεν έβαλες μουσική, οι ήχοι παίζουν το ρόλο τους και μας βάζουν στο κλίμα καλύτερα. Επίσης πολύ καλός χρόνος για τέσσερα περάσματα.
Και πάλι συγχαρητήρια!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ωραίος Ηλία! Well done! :clap1 :thumbsup :cool4
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Καις εις ανωτερα !
Καλυτερα που δεν εβαλες μουσικη και ουτε να βαζεις,χανουμε ηχο ξυρισματος και μας αποσπα την προσοχη
Εαν θες ενας φιλος/φιλη να τραβαει τα πλαϊνα ωστε να φαινεται το πατημα του ξυραφιου
Επισης καλο ηταν που δεν μιλαγες γιατι στα πιο πολλα μας κουραζουν με φιλολογιες και χανουμε την ουσια
Καλυτερα ετσι,ευγε !

[marquee]:gr[/marquee]
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ παιδιά, ευχαριστώ πολύ!Δεν ένιωθα και καλά να βγάλω τη σκατόφατσά μου στο youtube καθώς και δεν έχει ανεβάσει και κανένα άλλος εδώ μέσα παρόμοιο video.Είπα έτσι και αλλιώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα δημοσιότητας και αν είναι ας κάνω εγώ την αρχή πρώτα!Να ξέρετε πάντως ότι μπορείτε να ανεβάσετε video στο youtube και να το βάλετε να το βλέπουνε μόνο όσοι είναι μέλη εδώ μέσα και όχι να το βλεπει όλος ο κόσμος.Εγώ το έχω ανοιχτό αλλά αν δω κατι που δε μου αρέσει θα το αφήσω να το βλέπουνε εδω μέσα μόνο τα μέλη.Αυτός ήτανε και ο σκοπός μου άλλωστε , να κάνω ένα βιντεάκι που αντιπροσωπεύει τις κύριες φορές των περασμάτων σε ένα ξύρισμα πράγμα που πολύ δύσκολα έχω δει σε άλλο video.Oι περισσότεροι κάνουν ένα απλό πέρασμα και δε δείχνουν τίποτα άλλο.Εγώ προσπάθησα να τα δείξω όλα, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι και καλύτεροι αλλά προσπάθησα.
Δεν έχω να επιδείξω κάτι ούτε και το παίζω έμπειρος.Απλά μου αρέσει να βοηθώ και εγώ με το τρόπο μου όσο μπορώ στο forum!

@Απόστολε το ξυράφι ήτανε καλό σε βάθος αλλά έχω διακρίνει και βαθύτερα ξυρίσματα.Αλλά όπως είπανε στις προάλλες και άλλα μέλη το βασικότερο για μένα είναι να κόβει πολύ καλά αλλά γλυκά και απροβλημάτιστα καθώς μετά απο μερικές ώρες διακρίνεις να σκαλώνουν πάλι τα γένια σου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αυτό είναι το video του ξυρίσματός μου με το Thomas Turner & Co που το ακονισμά του είχε αναλάβει το μέλος slur!Κόβει άριστα και μπορώ να πω ότι έκοβε πιο άνετα απο το Dubl Duck που φαίνεται και στο παραπάνω video.

[youtube][/youtube]

Καλά τον χοντρούλη "geofatboy" τον έχω για πλάκα :xp1
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πωπω, δεν το ειχα πάρει χαμπάρι το πρώτο, ήταν μέσα στην εξεταστική! Μπράβο Ηλία, έγραψες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ξανα-ωραίος Ηλία! :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλία θα το δώ προσεκτικά το ΣΚ, για να σχολιάσω. Σαν μια πρώτη εικόνα εξαιρετικό. Μπράβο ακόμη μια φορά. Σίγουρα θα αποτελέσει εφαλτήριο για πολλούς να μπουν στο straight.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”