Video ξυρίσματα με straight razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Πολύ καλό και δείχνει άνεση.
Θα κάνω μόνο μερικες επισημάνσεις για το τι θα ήθελα εγώ ώστε να το θεωρήσω τέλειο.
--Πιό πολύ ώρα δουλεμα του αφρού κατα την πρώτη φορά, ώστε να έχουν χρόνο ποτίσουν και να μαλακώσουν οι τρίχες.
Στα επόμενα περάσματα δεν χρειάζεται δουλεμα ο αφρός και απλώς μία πολύ γρήγορη τοποθέτηση ενος λεπτου στρώματος φτανει.
--Καλό τεντωμα με το άλλο χέρι. Εννοώ ότι το χέρι που τεντώνει, θα πρέπει κάθε τόσο να μετακινείται και το ξυρισμα να ξεκινάει κάθε φορά λίγο πιό μπροστα από τα δάκτυλα.
--Δεν κρατας το ξυραφι σωστα, κατα το προς τα κάτω ξύρισμα της αριστερής πλευρας του προσώπου.
(Εννοώ κατα το ξύρισμα του λαιμού που δεν αλλαζεις χέρι.)
Κατα την γνώμη μου, ή πρεπει να κανεις και το λαιμό με το χέρι που χρησιμοποιείς για το μάγουλο ή, έαν όπως και εγώ, χρησιμοποιείς μόνο ένα χέρι τότε να μην αλλάζεις το κράτημα του ξυραφιού, οταν ξυρίζεσαι από το δεξί μέρος και πάς στο αριστερό (δεξιά στο βίντεο).
Σε αυτή την περίπτωση (της άλλης πλευράς με ένα μόνο χέρι),η παλάμη σου θα πρέπει να κοιταει προς τα έξω και λίγο κάτω με την πλαστική λαβή να κοιτά προς τα πάνω.
--Επίσης μερικές φορες φαίνεται να χρησιμοποιείς μεγαλή γωνία ( φαίνετα ειδικά στο πρώτο μάγουλο όταν πρωτοξεκίνησες να ξυρίζεσαι και ίσως γι αυτό ένοιωσες το ξυράφι αρχικά να τραβάει, συν ότι μπορεί ακόμα να μην είχαν μαλακώσει τελείως τα γένεια)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

y.v σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου και εννοείται θα τις λάβω υπόψιν!Να σημειώσω κάποια πράγματα όσον αφορά το ξύρισμά μου.
Το πρώτο μασάζ μπήκε σε γρήγορο χρόνο , ο κανονικός του χρόνος είναι ακριβώς ένα λεπτο , χρειάζεται κι 'αλλο?Επίσης πριν στο ντούς που κάνω με το σφουγγάρι μου και πολύ ζεστό νερό κανό μασα μασάζ στα γένια μου και επίσης το ταμπονάρω στα γένια μου για να μαλακώσουν, πιστεύω είναι καλό αυτό που κάνω.
-Με το τέντωμα έχεις δίκιο, θα το βελτιώσω με το καιρό πιστεύω.
-Στην αριστερή πλευρά του λαιμού μου που δεν αλλάζω χέρι , έχεις πάλι δίκιο και θα δοκιμάσω τη δική σου εκδοχή.Αν έχω κάποια ερεθίσματα έχω κυριώς στη αριστερή εκείνη πλευρά του λαιμού αν και τώρα τελευταία έχω βελτιώσει τη τεχνική μου και δεν έχω τέτοια προβλήματα.
Στα μαγουλά μου δεν ένιωσα τράβηγμα αλλά στις περιοχές κάτω απο τη γνάθο μου και στο μουστάκι. μπορείτε να δείτε στο μουστάκι πως παίζει το μάτι μου απο το λίγο τράβηγμα.Πάντως τα γένια μου ήταν μεγάλα και ίσως να χρειαζότανε και άλλο μαλάκωμα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Πιθανόν τότε να ήθελε λίγο ακόμα στην πέτρα το ξυράφι!
Αν και με προβληματίζει το ότι μετα ξύριζε καλά
Το ξύρισμα είναι πάντα το τελευταίο τεστ για αυτόν που ακονίζει, ότι το ακόνισμα έχει ολοκληρωθεί.
Εάν όμως ξυρίζει σωστα αργότερα κατα την διάρκεια του ξυρίσματος είναι σίγουρο ότι τα γένεια δεν είχαν μαλακώσει αρχικά επαρκώς
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κοίτα έχω νιώσει σίγουρα πιο κοφτερά ξυράφια στο δέρμα μου, αλλά όπως είπα θα το δοκιμάσω πάλι αν και πιστεύω ότι η προετοιμασία μου ήτανε επαρκής, καυτό νερό με σφουγγάρι στα γένια μου για κάμποσα λεπτά και 1 λεπτό το πρώτο μασάζ, δε νομίζω να χρειάζεται άλλο.Ήτανε κάμποσο ημερών πάντως αν παίζει ρόλο αυτό για τις σφήνες!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Το μήκος της τρίχας δεν έχει σημασία.
Ισα ισα, όσο πιό μεγαλα τα γενεια τόσο πιό εύκολα τα κόβει η λεπίδα.
Παρε λίγο οξείδιο του χρωμίου να το περάσεις.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Που να το βρω αυτό και που να το τοποθετήσω, σε κάποιο δέρμα?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ θα πρότεινα σε balsa, αλλα και σε δέρμα κάνει.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια ενασ αλλος παραγοντας που μου ηρθε τωρα σαν σκεψη ισως να ειναι ο τυπος του ξυραφιου πανω στο δερμα σου μεχρι αυτο να συνηθησει .Απο την αλλη πλευρα σκεφτομαι οτι οπως ειπε και ο Γιαννης θα ειχες θεμα και στο 2-3 περασμα. Δεν θυμαμαι εχεις αλλο ξυραφι τετοιου τυπου ? Επισης εαν μπορεις παρε απο τον Martin αυτην την παστα την πρασινη Thiers Issard Diamond Sharpening Paste 1 micron 1 x Chromiumoxid Sharpening Paste

http://www.rasurpur.de/english/shop/acc ... astes.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι το ανέφερα και αυτό πως μπορεί τα wedge ξυράφια να συμπεριφέρονται κατα αυτό το τρόπο στο δέρμα μου όπως και ότι έχω ένα Frederick wedge που με ξύρισε κατα αυτό το τρόπο!Επίσης ρόλο μπορεί να παίζει το ότι το πρώτο πέρασμα ήτανε κόντρα στη φορά των γενιών μου!Το επόμενο ξύρισμα θα είναι με του slur το ακόνισμα που έκανε στο δεύτερο W&B αν κι εκείνο είναι άλλη περίπτωση.

Στο paddle strop που έχω έχει πράσινη πάστα πάνω, δε κάνει αυτή?Αν πάρω αυτή τη πράσινη πάστα απο το Martin μπορώ να την απλώσω πάνω στη ήδη υπάρχουσα πάστα?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Στο Link του Νικου κάτω κατω έχει παστα CrO2 Κατα την γνώμη μου δίνει πολύ πιό γλυκειά κόψη από τα διαμάντια (τα διαμάντια δίνουν πιό «κοφτερή» αίσθηση), αλλά εξαρταται τι προτιμαει κανεις στο προσωπό του.
Πήγαινε σε έναν ξυλά να σου κόψει ένα ξύλο 40Χ4X1 cm, κόλησε επάνω balsa 30 cm για να σου μείνει και λαβή(Θα βρεις σε καταστήματα μοντελισμού), αφου το κολλήσεις ίσιωσέ το καλά τρίβοντας πάνω σε λεπτό γυαλόχαρτο που έχεις τοποθετήσει σε τζαμι για να είναι τελείως επίπεδο.
Προσεξε μην πήξεις με πάστα το ξύλο (ένα παρα πολύ λεπτο στρώμα αρκεί) και όταν θα περνάς το ξυραφι μην το παρακάνεις στα περάσματα (καμιά δεκαρια φορες αρκούν)
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”