Κόντρα με straight razor, εσείς?

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εσείς τα παίρνετε κόντρα τα γένια σας με το straight razor?Αν ναι πόσα περάσματα προς τη φορά των γενιών ακολουθείτε πριν?Το μέρος κάτω απο το πηγούνι όταν τα παίρνετε κόντρα , δε σκαλώνει το μαχαίρι?Τι κάνετε γι'αυτό?

Εγώ προσωπικά κάνω ένα πέρασμα κανονικό , ένα κάθετο και ένα κόντρα.Απο το λαιμό ως τη γνάθο και το πηγούνι ,μόνο κόντρα αφού πιστεύω ότι δε γίνεται αλλιώς.Το προβλημά μου, κάτω απο τη γνάθο η φορά των γενιών μου είναι προς τα αυτιά, κάθετα δηλαδή, με αποτέλεσμα να τεντώνω αρκετά το δέρμα ώστε να φέρω τα γένια αυτά πάνω απο το σημείο της γνάθου και να τα ξυρίσω κάθετα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είμαι από τους ανθρώπους που απλά δεν μπορούν να κάνουν κόντρα. Έχω βελτιώσει όμως τόσο την τεχνική μου που με τρία περάσματα έχω εξαιρετικό αποτέλεσμα ανεξαρτήτου DE ή Straight. Τα περάσματα μου είναι φορά, 90 μοίρες μύτη - αυτιά και 90 μοίρες αυτιά -μύτη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

1 πέρασμα με τη φορά
1 πέρασμα κόντρα

και ένα τρίτο πάλι κόντρα μόνο στο λαιμό και το πηγούνι (όχι μάγουλα, όχι μουστάκι, για τα δύσκολα σημεία μόνο δηλαδή).


Το πηγούνι είναι από τα πιο δύσκολα σημεία. Με τον καιρό θα το κατακτήσεις.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κάτω απο το πηγούνι δεν έχω μεγάλο πρόβλημα, απλά θέλει καλό τέντωμα και σιγά σιγά.Απλά στο τελείωμα του πηγουνιού μου σκαλώνει μερικές φορές.Εκεί που ζορίζομαι λίγο είναι στο σημείο κάτω απο τη γνάθο που οι τρίχες μου έχουν φορά προς τα αυτιά.Εκεί δε μπορείς να βάλεις το ξυράφι κάθετα.Όπως είπα και πρίν σηκώνω το δέρμα μέχρι να έρθει πάνω απο τη γνάθο.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

δοκιμασε να αλλαξεις λαβη , δηλαδη το πανω μερος του ξυραφιου να ειναι προς το μετωπο και να ξυρισεις
με την ακρη του ξυραφιου προς το σαγονι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

6 μήνες πέρασαν Ηλία από τότε που είχες τις δυσκολίες.
Τί άλλαξε αυτούς τους 6 μήνες;
Έγιναν πιο άνετα τα πράγματα;
Έμαθες καινούργιες λαβές;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι σίγουρα τα πράγματα είναι πιο άνετα και δεν έχω πρόβλημα ούτε με το πηγούνι ούτε με το μουστάκι.Επίσης μπορώ να εκφέρω άνετα γνώμη για το κάθε ξυράφι , ιδιότητα λεπίδας και το βάρος του , με λίγα λόγια αποκτάμε εμπειρία όλοι μας.
Απλα κάποιες φορές , παρόλο που χρησιμοποιώ το ίδιο ξυράφι δε μου βγαίνει πάντα το ίδιο ξύρισμα.Δηλαδή τη μια φορά να μου είναι άνετο , να μην είναι ξηρό πάνω μου και την άλλη φορά με το ίδιο ξυράφι να μου δίνει άλλη αίσθηση , χειρότερη.Βέβαια υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που παίζουνε ρόλο στο ξυρισμά μας αλλά το έχω παρατηρήσει αυτό.Γι αυτό και αγαπάω πολύ τα μαχαίρια μου διότι μου δίνουνε παραπλήσιες αισθήσεις κάθε φορά, εγω το οδηγώ και αυτο υπακούει!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 04 Νοέμ 2011, 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:
Απλα κάποιες φορές , παρόλο που χρησιμοποιώ το ίδιο ξυράφι δε μου βγαίνει πάντα το ίδιο ξύρισμα.
Μεγάλη αλήθεια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια εαν το μαχαιρι ειναι σωστα τροχισμενο θα πρεπει για παρα πολα ξυρισματα να εχεις σταθερη αποδοση. Κοιτα λιγο το θεμα στροπαρισματος και σιγουρα η ιδια προετοιμασια με τα ιδια παντα υλικα ,
σαπουνι-κρεμα ακομα και το πινελο . Επισης το ξυραφι να μην κανει δευτερο ξυρισμα πριν τις 48 ωρες .
Ακομη εαν αλλαζεις την τεχνικη στο πρωτο περασμα ισως ειναι η αιτια .
Να αναφερω επισης ακολουθω και εγω τα βηματα που παρεθεσε ο slur , το βρηκα εμπειρικα και αφου καποιος αλλως το εφαρμοζει με καλο τελικο αποτελεσμα μαλον ειναι ενδεδειχμενη τεχνικη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν είναι όλα θέμα κόψης και ξυραφιού.
Είναι αυτό που λέει ο Ηλίας, εσύ το οδηγείς, δε σε οδηγεί αυτό.

Αν έχεις νεύρα το ξύρισμα θα είναι νευρικό.
Αν βιάζεσαι το ξύρισμα θα είναι βιαστικό.
Αν είσαι ήρεμος το ξύρισμα θα είναι ήρεμο.
Αν είναι κεφάτος το ξύρισμα θα είναι κεφάτο.
Αν είσαι χαρούμενος το ξύρισμα θα είναι χαρούμενο.
Αν είσαι θλιμμένος το ξύρισμα θα είναι θλιμμένο.

Το ίδιο ξυράφι με την ίδια κόψη μπορεί να μου κάνει άγριο ξύρισμα ή και μαλακό ξύρισμα. Ανάλογα με το πόσο θα επηρεάζει ο ψυχισμός της στιγμής την πίεση που θα ασκώ στο ξυράφι, το πόσο επιθετικά να γυρνάω τη γωνία, πόσο μεγάλα περάσματα θα κάνω, πόσο υπομονή θα έχω με μικρά και απαλά περάσματα και άλλα πολλά.

Υπ’ αυτή την έννοια έχω παρατηρήσει ότι το ίδιο ακριβώς ξυράφι μπορεί να κάνει διαφορετικό ξύρισμα.
Στο ξύρισμα με ξυράφι εμείς είμαστε οι πρωταγωνιστές.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”