Φώτογραφίες των ξυραφιών μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Χρηστο πολυ ωραια συλλογη!!! Ειδικα το Kami ειναι ολα τα λεφτα!
Το Ιασονας με Ο
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Με τη σειρά:
NOS vintage Japanese straight razor / Kamisori / Higesori "KANETAKA".
Dovo ‘Special’ razor 6/8.
Dovo ‘Best Quality’ 5/8 με αλλαγμένη λαβή γιατί η αρχική μου έλιωσε :boeller (μη γελάτε το ξέχασα πάνω σε ηλεκτρικό σώμα και πάει!!!).
Muhle 5/8(με αυτό έχω κάνει πολύ καλά ξυρίσματα,μου ήρθε shave ready απο ελληνικό μάλιστα e-shop)
Dovo shavette.
Κορυφαίο μαχαίρι για μένα είναι το Kamisori όχι γιατί έχω κάνει καλά ξυρίσματα μαζί του απέχω πάρα πάρα πολύ για να πω ότι το ξέρω αλλά γιατί έχει άλλη φιλοσοφία και σε προκαλεί να αναπτύξεις ακόμα περισσότερο την τεχνική σου.
Abendrot
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Φεβ 2013, 14:34
11

Κύριοι αν και φρεσκαδούρας στο φορουμ να ο μπαλτας μου.

Ειμαι στα 3 ξυρισματάκια. Στα 2 βαφτηκα με τα χρωματα του πολεμου. Στο 3ο πλεον εχω τρομαξει και παω σιγα σιγα αλλα ειμαι 200% σιγουρος (και μετα απο λιγο διαβασμα στο φορουμ) οτι δεν ειναι shave ready.

Εικόνα
--
Dovo Genuine Ebony Inox

Giorgio de Chirico aka Γιώργος
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Εαν ειναι ολοκαίνουργιο μαλλον δεν ειναι shave ready. Απο το εργοστασιο αποκλείεται να ειναι. Απο που το πηρες; Ελεγε ο πωλητης οτι ειναι; Αμα σκεφτεσαι να το στειλης καπου για να στο κανουν, μονο εξωτερικο ή αν μπορει καποιο απο τα παιδια εδω
Ολα ειναι δρομος
Abendrot
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Φεβ 2013, 14:34
11

Γεια χαρα Νικο!
Το ειχα παρει απο classicshaving.com αλλα αν θυμαμαι καλα ειχε honing service με εξτρα κοστος. Εχω ψαξει για καταστημα σε Αθηνα αλλα δεν εχω βρει τιποτε.
--
Dovo Genuine Ebony Inox

Giorgio de Chirico aka Γιώργος
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Γεια χαρα και σε εσενα

Εφοσον το πηρες καινουργιο και δεν ζητησες να στο κανει shave ready αποκλειεται να ειναι απο το εργοστασιο. Εχεις δικιο εχει honing service επρεπε να του το ζητησεις, θα ειχες γλυτώσει τουλάχιστον τα μεταφορικα. Τωρα για την Αθηνα ακομα και να βρεις μην το διακινδυνεύσεις, το εχουν δωσει μελη και οχι μονο δεν το πηραν shave ready αλλα ειχαν και ζημιες στο ξυραφι τους. Υπαρχουν μελη εδω που θα μπορούσαν να σε εξυπηρετήσουν. Νομιζω ο πιο εμπειρος (κατ' ομολογια πολλων μελων) ειναι ο Γιαννης (γ.ν) στειλτου ενα ΠΜ ισως να μπορη. Για το εξωτερικο τα καλυτερα τα εχω ακουση για τον Neil Miller. αλλα εχει ακριβα μεταφορικα γιατι τα ασφαλιζει. Δες και αυτον ο Ιασονας (μελος) λεει οτι ειναι πολυ καλος και πιο φτηνος.

ΥΓ
Αν θες πες και ενα ονομα
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Γιωργο οπως ειπε και ο Νικος εγω προσωπικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με τον Larry (Whipped dog), τωρα του εχω στειλει ενα παλιο ξυραφι που ειχα για restoration και θα του στειλω αλλο ενα που κερδισα στο ebay. Ωστοσο εχω ακουσει παρα πολυ καλο λογια για τον Neil και εχω δει οτι εχει κανει πολυ καλη δουλεια στην αναπαλαιωση ορισμενων ξυραφιων του Κωνσταντινου αν θυμαμαι καλα. Οποτε αν δεν σε νοιαζει το κοστος στειλ' το στον Neil χωρις δευτερη σκεψη ενω αν θελεις μια οικονομικη λυση η οποιο ειναι τρομερο value for money στειλ' το στον Larry.

Υ.Γ. Αν μπορεις πηγαινε εκει που λεει Πινακας Ελεγχου Μελους βαλε στην υπογραφη σου το ονομα σου για να ειναι πιο ευκολο για τα αλλα μελη να βλεπουν πως να σε προσφωνουν
Το Ιασονας με Ο
Abendrot
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Φεβ 2013, 14:34
11

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα στείλω email στον Larry γιατί όντως φαίνεται οικονομικότερος. Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο εντός Ελλάδος. Λέω να αρχίσω να ψάχνω κατα πόσο ειναι εφικτό είναι το DIY σε αυτή την περίπτωση για μελλοντικές καταστάσεις. Επίσης έχω βγεί λίγο εκτός θέματος και θα με κυνηγάει ο αντμινιστρατορας. :whistle
--
Dovo Genuine Ebony Inox

Giorgio de Chirico aka Γιώργος
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Κατά την διάρκεια των διακοπών μου στην Τήνο, ένας φίλος μου έκανε δώρο δύο Straight razors και μία Shavette. Μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει μαχαίρι για ξύρισμα, το μέλλον θα δείξει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γεια Μαρίνο! Περιμένουμε εντυπώσεις!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”