Φώτογραφίες των ξυραφιών μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όχι δεν τα έχουμε και τα αναζητάμε συνήθως στο SRP και αλλού.
Μόνο δύο καταλόγους έχουμε βάλει για καλά και κακά ξυράφια.
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=72&t=911" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=72&t=912" onclick="window.open(this.href);return false;

Αν θέλεις και έχεις χρόνο φτιάξε ένα νήμα στην κατάλληλη κατηγορία (κατάλογος ξυραφιών) που να υπάρχουν μαζεμένα και περιποιημένα αυτά τα λινκ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
NavalArchitect

Σαφώς, ναι, να το δω μόνο λίγο σε βάθος χρόνου γιατί αυτές τις μέρες φεύγω από εδώ και τρέχω με τη μετακόμιση και κλείσιμο εκκρεμοτήτων. Θα κοιτάξω τα 2-3 links που έχω εγώ και θα τα συμμαζέψω σε ένα νήμα αν γίνεται.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για την ιστορια τα filarmonika ειδικα καποια που ειχαν κατασκευαστει με σουηδικο ή ακομη(νομιζω) και εγγλεζικο μεταλλο κανουν απιστευτα μαλακο ξυρισμα . Η φημη αυτη οδηγησε τις τιμες πολυ ψηλα και
παρεσειρε και τα υποδεεστερα της εταιριας σε εξωφρενικες τιμες .Νομιζω οτι εαν καποιος δεν ειναι σιγουρος για το filarmonika που ψαχνει θα ηταν καλο με αυτα τα χρηματα να κοιταξει αλλη εταιρεια .
Η αγορα του ξυραφιου θελει μεγαλη προσοχη πολλες εταιρειες εχουν πουλησει καλουπια και μονο εμφανισιακα μοιαζουν τα μαχαιρια με τα παλια .
Εαν δειτε στο site του martin αναφερει ξεκαθαρα οτι καποια ΤΙ ειναι με καινουργιο μεταλλο αλλα το σχεδιο ειναι παλιο .
http://www.rasurpur.de/english/shop/thi ... edges.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.rasurpur.de/english/shop/thi ... forge.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Θελει πολυ μεγαλη γνωση επι του θεματος (εγω δεν την εχω ) για να μπορεσεις να ξεχωρισεις το καλο ξυραφι και πιστευω οτι καποιος μονο για συλλεκτικους λογους θα προτιμησει ενα new like .Διοτι με λιγοτερα χρηματα θα μπορεσει να παρει την ιδια ποιοτητα αλλου μοντελου .
Λιγοι συντηρητες εχουν μεινει πλεον στον κοσμο που ειναι αξιοπιστοι και πρεπει να τους συμβουλευομαστε και να τους εμπιστευομαστε .
Πιστευω οτι αγοραζοντας ενα μαχαιρι απο τoν Lin ή τον Μαρτιν και 2-3 αλλους θα ειμαστε σιγουροι για την
ποιοτητα που πληρωνουμε. Το μαχαιρι θα πρεπει να ειναι χρηστικο και ετοιμο και οι ανθρωποι αυτοι διασφαλιζουν την τρελα μας .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NavalArchitect

Συμφωνώ.

Ένας πολύ φίλος αγόρασε πρόσφατα στο eBay από δεύτερο χέρι αυτό το ΤΙ. Το ξυράφι είναι από αυτά που έβγαλαν ως "περιορισμένη έκδοση 2011" και θεωρητικά ήταν αχρησιμοποίητο.

Τώρα τρέχει να βγάλει άκρη με αυτόν που το το πούλησε (ο οποίος τουλάχιστον είναι μέλος σε ένα από τα φόρουμς) αλλά και με την ΤΙ η οποία βέβαια τηρεί σιγή ιχθύος καθότι το ξυράφι πλέον δεν ανήκει στον αρχικό ιδιοκτήτη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Φώτο από τα ξυράφια μου με την σειρά
1) Dorko no 114 by Solingen 5/8
2)Temperite no 25 by Case usa 9/16
3) Ja henckels friodur inox no stain 7/8 with decorative spine
και στα δυο πρωτα εχει γινει αλλαγη λαβης και ξυριζουν τελεια.
το τριτο ειναι καινουργιο καποια στιγμη θα γινει αλλαγη λαβης και σε εκεινο,
ακομα δεν εχει γινει επαφη με πετρα....λογω τεχνικων προβληματων που θα πουμε μια αλλη φορα!!!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
EL_CAPITAN
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πάρα πολύ ωραία Στράτο! Να τα χαίρεσαι!
:bravo
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Σε ευχαριστώ slur!!! :thanks
EL_CAPITAN
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία ξυράφια, μπράβο!Το Friodur μου άρεσε πολύ η λεπίδα του!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Και εμένα μου άρεσε πολύ. Αν δεν ήταν και inox θα μου άρεσε περισσότερο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

Εικόνα

Dovo Bismarck - Thiers Issard Spartacus dreadnought - Ford & Medley's 5/8 Arrow
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”