Φώτογραφίες των ξυραφιών μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Ηλία, με το καλό να το χαρείς.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ ωραία συλλογή Βασίλη!!!

Και βλέπω στο derby_Αγγλία-Γερμανία = X :) καλά ξυρίσματα φίλε όποιος και να κερδίσει... ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Λογικά Αντώνη θα κερδίσει η Γερμανία, λόγο μεγαλύτερης ποικιλίας, ο χρόνος θα δείξει.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μερικά δικά μου και κάποια δανεικά

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Ξεκίνησα με ένα Gold Dollar 66 πριν από 5 χρόνια το οποίο ήταν εντελώς ανακόνιστο. Τα ξυράφια της φωτό είναι όλα ΗΗΤ 4 - 5.
Από τότε που αγόρασα το τελευταίο ξυράφι (πέρυσι το καλοκαίρι) το Globusmen 46 7/8 το οποίο κυνηγούσα όλα αυτά τα χρόνια σταμάτησα το κυνήγι.
Τώρα απολαμβάνω κυρίως το ξύρισμα μόνο με φαλτσέτες αν και έχω την Mush 3 και την Rokwell 6c με Feather λεπίδες,γιατί έχω μετατρέψει την αγγαρεία σε ένα πολύ όμορφο Χόμπι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ ωραιά Καπετάνιε καί ntinos60. :clap:

Έχω καί εγώ κάποια αλλά δέν έχω καταπιαστεί σοβαρά ποτέ μιάς καί δέν τό επιτρέπει ή φύση τής δουλειάς.

Μαχαίρι καί πόντζι δέν ... :violence-chainsaw:

Μόλις απελευθερωθώ καί γίνω στεριανός θά πάρω τά χρειαζούμενα :ugeek: καί θα δοκιμάσω :violence-duel:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

ntinos60 έγραψε: 23 Σεπ 2020, 07:25 Ξεκίνησα με ένα Gold Dollar 66 πριν από 5 χρόνια το οποίο ήταν εντελώς ανακόνιστο. Τα ξυράφια της φωτό είναι όλα ΗΗΤ 4 - 5.
Από τότε που αγόρασα το τελευταίο ξυράφι (πέρυσι το καλοκαίρι) το Globusmen 46 7/8 το οποίο κυνηγούσα όλα αυτά τα χρόνια σταμάτησα το κυνήγι.
Τώρα απολαμβάνω κυρίως το ξύρισμα μόνο με φαλτσέτες αν και έχω την Mush 3 και την Rokwell 6c με Feather λεπίδες,γιατί έχω μετατρέψει την αγγαρεία σε ένα πολύ όμορφο Χόμπι.
Εικόνα
Πολύ προσεγμένη συλλογή ένα κ ένα είναι τα ξυράφια σου. Καλή συνέχεια.
Ordo ab chao
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Φίλε yiannischris , από ότι κατάλαβα είσαι ναυτικός (και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει ναυτία) και εγώ στην θέση το ίδιο θα έκανα.
Άντε με τέτοιο κούνημα να ξυριστείς με φαλτσέτα ...

Προστέθηκε μετά από 29 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Ευχαριστώ πολύ φίλε vsmirnios , όμως θα ήθελα να εστιάσω την προσοχή σου στο Le Grelot 97 το οποίο πέτυχα να το αποκτήσω σε μια Δημοπρασία στο Ebay .To scale του είναι ελεφαντόδοντο και η αφαιρετικότητα των σχεδίων που είναι χαραγμένα επάνω του μου έκαναν εντύπωση από την πρώτη στιγμή.Μου φαίνεται ότι δεν είναι εργοστασιακό και ότι αυτός που το φιλοτέχνησε ήταν πολύ μάγκας.Δυστυχώς το ξυράφι αυτό κατέληξε σε μια υπαίθρια αγορά της Γαλλίας (Λαική Αγορά) από όπου το πήρε αυτός που το έβγαλε στην Δημοπρασία.
Το συγκεκριμένο ξυράφι είναι από τα αγαπημένα μου και για τον λόγο ότι η λεπίδα του είναι από τις πλέον ευγενικές λεπίδες για την ευαίσθητη επιδερμίδα μου.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε @ntinos60 Πέραν του γεγονότος ότι τα Le Grelot έχουν από τα καλύτερα μέταλλα (προσωπική άποψη), η λαβή αυτή πράγματι είναι μοναδική και φαίνεται σαν να είναι χαραγμένο από τον πρώτο ιδιοκτήτη. Μεγάλη επιτυχία η απόκτηση του.
Ordo ab chao
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Στην φωτό φαίνεται το δεύτερο Le Grelot της συλλογής μου το "THE LORD BARBER" το οποίο είναι κατά την γνώμη μου πάντα, ένα κλικ πιο πάνω από το προηγούμενο Le Grelot 97 , σε ότι αφορά το μέταλλο της λεπίδας και την συμπεριφορά του στην ευαίσθητη επιδερμίδα μου. Ίσως και να το έβαζα στην δεύτερη θέση αυτής της κλίμακας σε ολόκληρη την συλλογή μου μετά το Globusmen 46 7/8.
Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 12 ώρες 57 λεπτά 41 δευτερόλεπτα:
Σ αυτό το σημείο θα αδράξω την ευκαιρία να σας παρουσιάσω το Globusmen 46 7/8 το οποίο κατά την γνώμη μου είναι το ξυράφι με την ευγενικότερη λεπίδα που έχω στην συλλογή μου . Αν και στην συλλογή μου υπάρχουν ξυράφια όπως Filarmonica 14 8/8 , Dubl Duck Satinedge 4/8 ,Goldedge 5/8 , Puma 23 5/8 , JA Henkels Friodur 5/8 , Dovo Bergischer 5/8 , Boker Engelbert Graf 7/8 , Dorko 60 , το πέρασμα αυτού του ξυραφιού πάνω από την επιδερμίδα μου έχει κάτι το «βουτυρώδες» θα έλεγα . Το βρήκα σε μια δημοπρασία στο εβαυ και μόλις το παρέλαβα αν και η κόψη ήταν περίπου “Shave Ready “ το πέρασα από την Sigma Select II 13k , μετά στην Γιαπωνέζικη Nakayama και τέλος από το λουρί τύπου Cordovan της Kanayama το οποίο είχε ένα τελευταίο κομμάτι ο “Rasurpur”. Από τότε μετά από κάθε ξύρισμα πριν το τοποθετήσω στην βιτρίνα ιδιοκατασκευής το περνάω με λάδι καρύδας . Το κρεμάω με την ράχη του να είναι απολύτως οριζόντια έτσι ώστε να μην μένει ελεύθερη στον αέρα η άκρη (αιθέρας) της λεπίδας η οποία είναι το πλέον ευαίσθητο τμήμα για μικροσκοπικές οξειδώσεις που δεν φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού και μετά αυτό διαπιστώνεται στο ξύρισμα (τραβάει).
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”