Τύπος ξυραφιού αναλογα με το μέγεθος - τύπο των γενιων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε αλλο post του Αποστολου , ανεφερε το προβλημα για γενεια πολλων ημερων . Η αληθεια ειναι οτι ολα
τα μαχαιρια συμπεριφερονται διαφορετικα σε γενια σκληρα ή πολλων ημερων .
Οταν εψαχνα για το TI ο Martin μου ειχε πει οτι εαν αφηνω γενεια πανω απο μερικες μερικες θα επρεπε να
παρω καποιο απο τα 3-4 που μου προτεινε , για καθημερινο ξυρισμα προτεινε καποια αλλα .
Παρατηρησα οτι αυτα που πρωτεινε για σκληρα και πολλων ημερων γενεια ηταν 1/1 και 1/4 . Δεν γνωριζω
γιατι . Εγω παντος οταν εχω να ξυριστω 3-4 μερες το ΤΙ δεν κολαει πουθενα αντιθετα με το dovo που εχει καποια θεματακια .
Εσεις εχετε θεμα με τα δικα σας ξυραφια ?

Αποστολε ανοιξε το πουγκι και ετοιμασου για καποιο μαχαιρι :xp1
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

:megagrin

Εγώ όπως έχω ήδη αναφέρει πάνω απο 2 -3 ημερών το ξυράφι ( DOVO 101 Best Quality) κολλάει. Αν κάνω ένα πρώτο έστω και γρήγορο πέρασμα με DE τότε όλα καλα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όσο περισσότερων ημερών είναι τα γένια, τόσο πιο άνετο και μαλακό είναι το ξύρισμα ανεξαρτήτως ξυραφιού που χρησιμοποιώ.
Αντίθετα, όταν ξυρίζομαι καθημερινά, το ξύρισμα που μου κάνουν τα ξυράφια είναι λίγο πιο άγριο και λιγότερο ευχάριστο.

Αυτό ισχύει για όλα τα ξυράφια μου. Η διαφορά μεταξύ τους αν έχω γένια πολλών ημερών είναι περισσότερο στην αίσθηση που δίνουν στο χέρι καθώς κόβουν, αλλά και στον ήχο που κάνουν. Δηλαδή το John Heiffor σου δίνει την αίσθηση ότι κάνει πατινάζ (γλιστράει στον πάγο), ενώ το King Cutter σου δίνει την αίσθηση ότι κόβει γρασίδι, δεν είναι αλήθεια όμως ότι το ένα είναι αποτελεσματικότερο του άλλου, αυτή είναι ψευδαίσθηση, βλέπω ότι στο τέλος το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι, έτσι είναι για εμένα με την DE. Με το μαχαίρι όμως κάτι παίζεται. Slur χρησιμοποιείς πάντα, ακριβώς την ίδια τεχνική άσχετα απο το μήκος των γενιών?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Απόστολε κάνω πάντα τα ίδια περάσματα, τις ίδιες λαβές και τις ίδιες κινήσεις.

Σίγουρα κάθε ξυράφι είναι διαφορετικό και δίνει διαφορετική αίσθηση. Σίγουρα κάποια μου δίνουν την εντύπωση πως είναι καταλληλότερα από κάποια άλλα στα γένια πολλών ημερών.
Αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάποιο από αυτά κολλάει.
Αν ένα μαχαίρι αρχίζει και κολλάει το περνάω από τις πέτρες μου και στρώνει.

Από την άλλη, για να το λες εσύ έτσι θα είναι, κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Δύο πράγματα θα σκεφτόμουν αν ήμουν στη θέση σου:
1) Να πάρω ακόμα ένα ξυράφι διαφορετικής μάρκας και κατασκευής για να έχω μέτρο σύγκρισης (κάποιο 1/4 hollow θα ήταν καλή λύση)
2) Να στείλω το ξυράφι μου να γνωρίσει τον κύριο Lynn
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”