INOX vs CARBON ΕΣΥ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Αγαπητοι φιλοι και συνμαχαιροβγαλτες,ανοιγω για πρωτη φορα το θεμα επιλογης μεταξυ Inox και Carbon ξυραφιου μιας και απο οσο γνωριζω προφανως ειμαι το πρωτο μελος με ξυραφι Dovo Stainless Inox.
Ανεκαθεν στην ιστορια της ανθρωποτητας και των πολιτισμων υπηρχε το καλο,το κακο και το καλυτερο σε ολα τα πραγματα και ολους τους τομεις.
Επειδη κατα την αποψη μου παντα πιστευω πως οσο ζουμε μαθαινουμε και αποκταμε εμπειριες στην ζωη εχω εναν τροπο να δοκιμαζω και να πειραματιζομαι ωστε να βελτιωνομαι στα υλικα και εργαλεια που χρησιμοποιω.
Ετσι αποφασισα ενω εχω 2 Dovo Carbon στην κατοχη μου και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος σε ολα τα σημεια πλην του οτι τα Carbon και λεκεδες μου κανανε αλλα και τα γνωστα στιγματα της λεγομενης οξειδωσης απο το νερο με εκαναν να προσφυγω στην αγορα ενος ακομα ξυραφιου αυτη τη φορα ομως με λαμα Inox.Επισης το να εισαι και συνεχεια με ενα πανακι ειτε με καποιες αλοιφες οι οποιες αφαιρουνε την επιφανειακη οξειδωση καθαριζοντας καθε τοσο τα μαχαιρια σου δεν ειναι και οτι καλυτερο μιας και πολλες φορες ο χρονος δεν υπαρχει.Ειναι γεγονος πως το inox δεν λεκιαζει ΠΟΤΕ μονο εαν ειναι πρωτης ποιοτητας ανοξειδωτο οπως το χειρουργικο 318 και 320.Τα ξυραφια της Dovo ειναι απο πρωτης ποιοτητας ανοξειδωτο.Αυτος ειναι και ο λογος ο οποιος με εκανε να αγορασω το ξυραφι αυτο.Στο θεμα ξυρισμα τωρα επειδη το ξυραφι οπως και διαφημιζε ειναι οντως shave ready εχει φοβερη κοψη και αιθερα ο οποιος περναει το τεστ της τριχας (HHT) αν και αυτο προσωπικα με αφηνει αδιαφορο αφου αυτο που εγω κοιταω πλεον ειναι το αν με ξυριζει και οχι εαν περναει το τεστ αυτο.Θυμηθειτε και κατι ακομα,το inox θα παραμεινει περισσοτερο καιρο κοφτερο απο ενα Carbon αλλα θα σας παιδεψει λιγο παραπανω στο ακονισμα μιας και ειναι πιο μαλακο απο το Carbon (λογω προσθηκης Χρωμιου Cr και Νικελιου Ni για την αποφυγη οξειδωσης).Εν κατακλειδι η προσωπικη μου γνωμη ειναι πως με την λαμα την Inox εισαι πιο ανεμελος σχετικα με την συντηρηση του ενω εχεις κοψη κοφτερη για περισσοτερο καιρο χωρις να χρειαζεται ακονισμα.
Ειμαι διαθεσιμος σε καθε ερωτηση και απορια σας.

Με εκτιμηση,
Παντελης.
http://img233.imageshack.us/i/dsci0478.jpg/
http://img850.imageshack.us/i/dsci0484.jpg/
http://img816.imageshack.us/i/dsci0485.jpg/
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παντελή στο ξύρισμα είδες διαφορά? Στην πράξη δηλαδή. Θα με ενδιέφερε και το αποτέλεσμα αλλα ακι η αίσθηση. Η αλήθεια είναι ότι η προσοχή που θέλει το carbon μετα απο κάθε ξύρισμα είναι βραχνάς. Απο την άλλη δεν ξέρω γιατί δεν τα προτιμούν και οι έμπειροι χρήστες απο το εξωτερικό.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Apostolos έγραψε:Παντελή στο ξύρισμα είδες διαφορά? Στην πράξη δηλαδή. Θα με ενδιέφερε και το αποτέλεσμα αλλα ακι η αίσθηση. Η αλήθεια είναι ότι η προσοχή που θέλει το carbon μετα απο κάθε ξύρισμα είναι βραχνάς. Απο την άλλη δεν ξέρω γιατί δεν τα προτιμούν και οι έμπειροι χρήστες απο το εξωτερικό.
Slur έγραψε:
hero έγραψε:... ισως το οτι δεν σκουριαζει
Μα σκουριάζει, αλλά με πιο αργό ρυθμό.

Arguably the SS wont rust as fast, but it will still rust if you dont look after it. Thats about the only difference I can think of.
http://straightrazorplace.com/razors/67 ... dness.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ξέτουμε πόσο πιο αργά?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ίσως με το ρυθμό που εξαλλοιώνεται το διαμάντι, δηλαδή μη αντιληπτό στην ανθρώπινη κλίμακα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Αποστολε σε αυτο που εγω μπορω να σε διαβεβαιωσω για το συγκεκριμενο ξυραφι ειναι οτι με ξυρισε βαθυτερα και αυτο το αισθανομαι αφου την επομενη μερα το πρωι τα γενεια μου στο κοντρα με το δαχτυλο δεν τσιμπανε ενω τις αλλες φορες με τα Carbon το επομενο πρωι τα γενεια τσιμπανε πολυ περισσοτερο.Αυτο βεβαια δεν ειναι και απολυτο αφου το μεν ξυραφι ειναι shave ready ενω τα αλλα δυο που εχω Carbon το ενα το εχω ακονισει με την Βελγικη του Τσομπαρη ενω το αλλο το τσεκαρε και το ακονισε ελαφρα μπροστα μου ο κυρ Στρατος.Αυτα στα λεω και στα υπογραφω,παντως δοκιμασε και με ενα σωστο inox και βγαλε τα συμπερασματα σου και εσυ θα εχει ενδιαφερον η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριας.(Επισης στο θεμα αισθηση που λες εχω να πω αυτο,πως ουτε μια φορα δεν ενιωσα οτι το ξυραφι με τραβαει καταλαβαινεις τι εννοω ετσι?Δηλαδη περναγε πανω απο το δερμα με τον αφρο σαν να ημουνα ηδη ξυρισμενος χωρις καποια αισθητη αντισταση)Ελπιζω να σε κατατοπισα φιλε Αποστολε,ειμαι στην διαθεση σας. :dance5

Φιλικα,
Παντελης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”