Νεο μελος-Αγορα 2 καινουργιων Dovo Solingen 5/8

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Κατ' αρχας τα συγχαρητηρια μου στους δημιουργους του forum,ειναι πολυ κατατοπιστικο και αριστος οδηγος αγορας και επιλογης προιοντων επανω στο θεμα ξυρισμα.
Ονομαζομαι Παντελης και ειμαι νεος στο ξυρισμα με Straight Razor.Θα μοιραστω μαζι σας εν ταχει την πρωτη εμπειρια μου και επισης την επιλογη μου οσον αφορα την αγορα των ξυραφιων μου.Το πρωτο μου ξυραφι το αγορασα απο μαγαζι Solingen επι της Μεσογειων με ειδη κομμωτηριου και το μοντελο ειναι to Dovo Solingen Mother of Pearl 5/8.Φυσικα ειναι η αντιγραφη της περλας αφου το original περναει τα 200 ευρω,αλλωστε οι λεπιδες απο οσο γνωριζω δεν εχουν καμια διαφορα.Το δευτερο ηρθε στην κατοχη μου απο το καταστημα του Τσομπαρη στην Μαρνης 47.To το μοντελο ειναι το Prima Silver Steel με λαβη απο εβαινο (ξυλο μαυρου χρωματος το οποιο φυτρωνει μεσα στην θαλασσα).
Παμε τωρα στο ξυρισμα,εμπειρια στο ξυρισμα με Straight οπως προαναφερα δεν ειχα παρα μονο με ξυραφι τυπου Straight αλλα με ξυραφια που αντικαθιστανται.Για αρχη δεν ειχα κοψιματα με αρκετη διαρκεια βεβαια και προσοχη στο ξυρισμα καταφερα να ξυριστω.Αυτο που δεν πετυχα ειναι το βαθος στο ξυρισμα και εκει ενδεχομενως να μου παρει λιγο χρονο αλλα αυτο ειναι στο προγραμμα.Θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με το πως μπορει να επιτευχθει πιο βαθυ ξυρισμα και πιθανον την τεχνικη που εσεις χρησιμοποιειται.Επισης θα σας παραθεσω και τις φωτογραφιες απο τα καινουργια μου ξυραφια μολις καταφερω να τις ανεβασω. :danke
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καλώς ήρθες Παντελή και χαίρομαι πολύ που έρχεται ακόμα ένας μαχαιροβγάλτης στην παρέα!

Μεγειά τα καινούργια σου ξυράφια!
Δεν μας είπες τι λουρί αγόρασες όμως.
Τα ξυράφια σου είναι πολύ πιθανόν να μην είναι shave ready από τα καταστήματα που τα αγόρασες και να χρειάζονται ακόνισμα.

Βάλε καμιά φωτογραφία να τα δούμε (και το λουρί).

Επίσης πες και δυο λόγια για το software, πινέλα, σαπούνια, κρέμες, aftershave που χρησιμοποιείς.
Καλό θα ήταν να ανοιγότανε το θέμα στο καλωσόρισμα νέων μελών για να σε καλωσορίσουν τα μέλη.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γεια σου Παντελή καλώς ήρθες στο Forum. Από όσο κατάλαβα τα ξυράφια σου ήσουν τυχερός και ήταν shave ready τόσο όσο χρειάζεται το πρόσωπο σου. Αυτό το λέω γιατί αλλιώς θα είχες δυσάρεστη εμπειρία τραβήγματα κ.λπ.Αφού δεν αναφέρεις κάτι τέτοιο μάλλον δεν έχεις θέμα. Άρα για να πετύχεις το βάθος χρειάζεσαι τεχνική που θα έρθει σιγά σιγά.

Πόσα περάσματα έκανες και με ποιες φορές;
Έκανες πολύ καλή προετοιμασία;
Τέντωνες καλά;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια.Ξαναποσταρω το θεμα και θα δωσω πιο πολλες λεπτομεριες σχετικα με τα υλικα ξυρισματος αλλα και το λουρι του καμβα στο καλωσορισμα οπως μου προτεινετε,επισης δωστε μου οδηγια για το πως ανεβαζω φωτογραφιες γιατι το εψαξα αλλα δεν ειδα καποια option για φωτογραφιες....
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλωσήρθες Παντελή! Καλά ξυρίσματα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

καλως ηρθες. για το καλως ηρθες νομιζω οτι θα ειδες που ειναι αυτο ,αν θες να το κανεις.αν δεν το ειδες ειναι εδω
οσο για το πως ανεβαζουμε φωτογραφιες ,ειναι απλο. πας πχ εδω http://imageshack.us/" onclick="window.open(this.href);return false;
ανεβαζεις την φωτο σου και μετα δινεις το λινκ.
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Ευχαριστω Johnny Blade για την συμβουλη σου. :danke
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”