Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πωπωωω παιδιά τι ήταν αυτό που έπαθα χαχαχαχαχα
Πρώτο ξύρισμα με straight razor το ja henkels όπως είπα και αλλού. Η εμπειρία μου μέχρι τώρα ήταν με σαβέτα και  astor(μισό) με την οποία είχα κάνει 5-6 ξυρίσματα και μάλλον της είχα πάρει τον αέρα και χάρισα σε ένα φίλο κάτι mach3 που περισσεύαν. Καμαρωτός καμαρωτός σήμερα το πρωί και υπερήφανος για το απόκτημα που μου το είχαν εκθειάσει και κάτι παλιοί εδώ το πήρα στο χέρι με σεβασμό και χωρίς ίχνος φόβου και με την βαθειά πεποίθηση ότι δεν μπορεί ένα πραματάκι τόσο δα να μην μπορώ να το χειριστώ. Μερικά λάθη ίσως αλλά εξαιρετικά σύντομα θα διορθωθούν γιατί είναι πιστεύω λάθη πρακτικής. Αυτή διορθώνεις. Τέλος πάντων. Περισττό να πω ότι το ξύρισμα το έβλεπα και στον ύπνο μου.
Απολύμανση με οινόπνευμα και στη συνέχεια στέγνωμα με αέρα και στεγνό πανί. Στη συνέχεια ευλαβικό πέρασμα σε δερμάτινη ζώνη της συζύγου (που τύφλα νάχουν τα καλύτερα λουριά (και το εννοώ) εκτός αν το έτοιμο λουρί είναι εμποτισμένο με τίποτα λάδια ή "τροχιστικά". Πενήντα φορές διπλές όπως λένε τα βίντεο και οι πιο έμπειροι εδώ. Καυτό νερό στο πρόσωπο και μετά σαπουνάδα kent/menthol. Πλούσιο και παχύ πράμα. Πρώτη "είσοδος" στο αριστερό μέρος όπου πιάνω το ξυράφι με το δεξί χέρι δίκην σαβέτας SS για να μην χάσω οπτικά τα δύο πρώψτα εκατοστά από την φαβορίτα αν έπιανα το ξυράφι με το αριστερό. Μετά είδα τον Γιάννη να λέει μια τεχνική όπου μπορείς να βλέπεις ανάμεσα από τα δάκτυλα που κρατάν το ξυράφι. Και μετά βέβαια από αρκετή εμπειρία νομίζω ότι επειδή το μέρος ομαλό και "κατηφορικό" δεν χρειάζεται τα δύο εκατοστά να τα βλέπεις καν. Πρώτος ήχος ο γνωστος κρατς κρατς που είναι να τον γράψεις στο μαγνητόφωνο και να τον ακούς για να ηρεμείς. Μέχρι εδώ τα καλά. Σε πολύ λίγο (δεν είχε τελειώσει το μάγουλο καλά καλά) αρχίζει το πρώτο κόψιμο (μικρό). Αλλαγή γωνίας μαζί με λιγότερο επιθετική είσοδο του ξυραφιού στην "πίστα"και λιγότερη πίεση και όχι απότομες κινήσεις. Τα ίδια. Αφήνω τον λαιμό και πάω από την άλλη πλευρά την δεξιά, που αποτελεί το πιο εύκολο κομμάτι (για μένα τον αρχάριο). Χειρότερο. Πάω να δοκιμάσω στο λαιμό που από τότε που πρωτοξυρίστηκα ξυρίζομαι κόντρα. Από κάτω προς τα πάνω. Ούτε να διανοηθώ να προχωρήσω ένα εκατοστό. Αμέσως βλέπω ότι ελατώνοντας τηνπίεση το ξυράφι περνάει από πάνω από τις τρίχες χωρίς να τις κόβει (με ό,τι γωνία και να του δώσεις). Για να κόψει τρίχα έπρεπε να δώσεις γωνία 40-45 μοίρες και με αρκετή πίεση όπου το δέρμα το ένοιωθες ότι επαναστατούσε.
Το παρατάω λοιπόν και πιάνω τη σαβέτα όπου τελείωσα ότι είχε μείνει λες και ξυριζόμουν με τα χέρια και όχι με ξυράφι. Τόση αντίθεση.
Και αφού λοιπόν τελείωσα βάζοντας την λατρεμένη μου αφτερ σέϊβ μρ πολύ menthol παίρνω το ξυράφι και αφού το καθάρισα και το στέγνωσα πάω να το τσεκάρω στο κόψιμο. Κάτι που δεν είχα κάνει (κακώς πολύ κακώς) λόγω απειρίας θεώρησα ότι θα είναι shave ready. Mία τρίχα της συζύγου που δεν την έκοβε με τίποτα. Ούτε έτσι ούτε αλλιώς. Την έκοψε μόνο όταν τη δίπλωσα και πέρασα το ξυράφι μέσα της και τότε την έκοψε κάνοντας και θόρυβο από το ζόρι (λέμε τώρα).
Απογοητέυτηκα από το όνειρο από την διάθεση και από τον κόπο για το πέρασμα στο δέρμα.
Και τώρα στο διά ταύτα. Θέλω να μου πείτε τροχιστή καλόν και τσεκαρισμένον ν α το στείλω ή να το πάω ιδίαις χερσίν και να το πάρω. Να το κάνω να αφήνεις τρίχα με την βαρύτητα να πέφτει πάνω στην κόψη και να κόβεται πάραυτα.
Συγνώμην για την πολυλογία!

Added in 12 hours 50 minutes 19 seconds:
Μάλλον θα είναι καλύτερα από ότι μου είπε και ένας φίλος το ξυράφι να τροχιστεί σε πέτρα με νερό και όχι σε τροχείο όσο καλό και να είναι. Οπότε επιστρατεύομαι... Τώρα εδώ μέσα μπορεί κανείς να μου δώσει λινκ για αντίστοιχες οδηγίες από παλιούς του φόρουμ? Είμαι τελείως άσχετος. Πχ να αγοράσω πέτρα που απότι κατάλαβα θα μου χρειάζεται που και που. Τι πέτρα είναι καλή και χρησιμοποιώ σκέτο νερό ή βάζω και καμιά σκόνη ή αλοιφή? Ή μόνο αλοιφή? Και τι είδους?

Added in 1 hour 1 minute 1 second:
Το βρήκα το σημείο που είναι τα του τροχίσματος. Ευχαριστώ!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Επίσης υπάρχουν και πολλά βίντεο στο YouTube σχετικά με το ακόνισμα ενός μαχαιριού. Βέβαια οι τεχνικές και οι απόψεις ποικίλουν, αλλά λογικά όλες θα την κάνουν τη δουλειά.

Σύμφωνα με τον γνωστό μαχαιρά του YouTube, Anthony Esposito, μέχρι και ένα μαχαίρι της πλάκας τύπου Gold Dollar, με ένα καλό ακόνισμα μεταμορφώνεται σε μαχαιράρα που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα ακριβότερα μαχαίρια.

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από κανονικό μαχαίρι. Το πλησιέστερο σε μαχαίρι που έχω είναι η Feather AC SS την οποία και σου συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μιλάμε για άλλο level ξυρίσματος. Σύμφωνα με μαχαιράδες, όσο και καλά να είναι ακονισμένο ένα μαχαίρι, δε φτάνει σε κόψη μια Feather AC SS.

Ωστόσο επειδή θέλω να δοκιμάσω και κανονικό μαχαίρι και έχοντας διαβάσει κάμποσο πέρι ακονίσματος, συγκλίνω προς τις πέτρες coticule για το ακόνισμα του μαχαιριού που θα αποκτήσω. Στην ουσία με τη συγκεκριμένη πέτρα, χρειάζεσαι μόνο μια πέτρα για να ακονίσεις το μαχαίρι σου και όχι δυο τρεις, με τη προϋπόθεση οτι το μαχαίρι δεν είναι κατεστραμένο που ούτως ή άλλως θέλει έμπειρο άτομο ώστε να το επαναφέρει, εαν βέβαια αυτό είναι εφικτό και δεν είναι για πέταμα. Τις έχει φέρει και ο Γιώργος (wellshaved) τις συγκεκριμένες πέτρες.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έλεγα να πάρω αλλο ένα μαχαίρι από το Γιώργο στον Πειραιά όταν ανοίξει. Όμως ταλαντεύομαι πολύ αλήθεια να το κρατήσω αυτό που έχω αφού το ακονίσω σε πέτρα και να πάρω και την SS για την οποία έχω ακούσει του κόσμου τα καλά. Αλήθεια εσύ ποια έχεις? Αυτή την σχεδόν ίσια ή την άλλη τη σπαστή? Δεν ξέρω και τη διαφορετικότητα στο όνομα.
Και κάτι άλλο αν ξέρεις ή όποιος άλλος... Τη διαμαντόσκονη που και πως τη χρησιμοποιούμε?

ΥΓ Το περιεχόμενο πλέον των κειμένων μάλλον ξεφεύγει από τα όρια αυτού του θέματος και πάει στο άλλο για την περιποίηση των ξυραφιών. Όμως αποτελεί νομίζω εξέλιξη του "διαλόγου" μέσα απόι τισ διαδοχικές απαντήσεις και θα ήταν αν μη τι άλλο αγένεια για τον ή τους συνομιλητή να κόψεις και να πας αλλού (έτσι νομίζω)
Αν η διαχείριση κρίνει μπορεί να τα μεταφέρει εκεί.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Διάβασε τα κατάλληλα thread, έχουν συζητηθεί αναλυτικά όλες οι απορίες σου για τ ακονίσματα και τις σκόνες/πάστες. Ένα κακό ξυράφι, με κακό μέταλο ή γεωμετρία, μπορεί μα βελτιωθεί, αλλά ποτέ δεν θα φτάσει την ποιότητα του καλού.

Γι'αυτό ο αρχάριος πρέπει να ξεκινήσει με καλό, σίγουρο ξυράφι. Όχι ακριβό απαραίτητα (η αξία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τη διακόσμηση).

Σχετικά με την Feather AC SS είναι σίγουρα καταπληκτικό εργαλείο, αλλά το γλυκό ξύρισμα από ένα καλό ξυράφι (πχ από το Sheffield) για εμένα δεν συγκρίνεται.

Το σημαντικότερο είναι η υπομονή και η διάθεση να μάθεις. Κάποιοι μπορεί να μαθαίνουν πολύ γρήγορα, αλλά εγώ στο 6μηνο άρχισα να κάνω τέλεια ξυρίσματα με straight και στον χρόνο αισθάνθηκα ότι πλέον το κατέχω πραγμάτικά.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τελικά όπως προβλέπω θα καταλήξω με 3-4 ξυράφια και άλλες τόσες σαβέτες!! Πάντα προτιμάω σε όλα τα πράγματα να τα στερηθώ ένα διάστημα αλλά να πάρω ποιοτικά. Επειδή ψάχνω τα πάντα για πες μου αλήθεια γιατί το έχω ξανακούσει το όνομα, να ψάξω για ξυράφια sheffield?
Eυχαριστώ για την υπόδειξη και ήδη ψάχνω τα κείμενα του φόρουμ για ό,τι αφορά το ακόνισμα.

Added in 21 minutes 46 seconds:
Εννοώ πιο πάνω "που να ψάξω για ξυράφια sheffield?" Ξέχασα το που.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Δημητρη, προσπαθησε να κανεις τις ερωτησεις σου στα καταλληλα threads ή ανοιξε ενα καινουργιο αν νομισεις οτι δεν υπαρχει ηδη καποιο σχετικο. Μην φορτωνεις με ερωτησεις τα threads που εχουν αλλο αντικειμενο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

ok κατανοητό!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Δημήτρη διάβασε εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Ότι άλλο με πολύ χαρά το συζητάμε ειδικότερα στο αντίστοιχο νήμα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το πρώτο ξύρισμα λοιπόν. Πρώτη φορά straight razor. Όπως είπα και αλλού μόλις το παρέλαβα σήμερα από τον Πορίχη τροχισμένο. Το τέστ της τρίχας όμως δεν μου άρεσε. Εν πάσει περιπτώσει προετοιμασία ζεστό νερό πλύσιμο και στη συνέχεια preshave proraso red, 3-4 λεπτά στροπάρισμα στη δερμάτινη ζώνη της γυναίκας μου, ζεστό νερό στο πινέλο κρεμούλα kent menthol πάνω και κατευθείαν στο πρόσωπο (όχι σε μπωλ) και 2-3 λεπτά εντατικό ανακάτεμα στο πρόσωπο που άφρισε ο τόπος. Πρώτο λοιπόν ακούμπημα πάνω στο μάγουλο και η αίσθηση του χράτς χρατς αυτός ο μαγευτικός ήχος. Συνέχεια λοιπόν πιο κάτω και γύρω γύρω με μια αμηχανία έκδηλη με ποιο χέρι να το πιάσω και κάποιες στιγμές αισθάνθηκα άβολο. Φόβος μεγάλος και συνεχής για να μην κοπώ. Και παρά το ότι το δέρμα έδειχνε να διαμαρτύρεται δεν κοβόμουνα. Δυνάμωνα την πίεση άλλαζα γωνία και περίμενα το κόψιμο. Τίποτα όμως. Με τη σαβέτα και το wilkinson θα είχα κοπεί σίγουρα σε πολλές μεριές. Και παρά το ότι το δέρμα διαμαρτυρόταν και οι τρίχες ελαφρά είχαν μια άρνηση να κοπούν (αυτό πάντα σε σχέση και σε αντίθεση με την αίσθηση του wilikinson της σαβέτας που ... έπαιρνε κεφάλια). Τελικά τελείωσα και δεύτερο χέρι χωρίς να κοπώ. Όμως δεν έχω εκείνο το λείο δέρμα που έμενε από τη σαβέτα. Φοβήθηκα να περάσω τρίτο χέρι. Γιατί παίρνω αέρα και αυξάνω ταχύτητα με προφανή κίνδυνο. Υποθέτω ότι αυτά όλα θα φύγουν σιγά σιγά μετά από καμια τριανταριά ξυρίσματα. Το ερώτημά μου είναι αν το ξυράφι κόβει ή αυτή η πρωτόγνωρη αίσθηση της αντίστασης της τρίχας είναι φυσιολογική γιατί υποθέτω ότι το ξυράφι δεν κοβει σαν το wilkinson της σαβέτας.
Ενώ με το τελείωμα και αυτή τη φοβερή δροσιά της υπερβολικής μέντας. δεν ήθελα να ξαναξυριστώ τώρα μετά από περίπου δύο ώρες ανυπομονώ για τον δεύτερο γύρο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας.
ΥΓ Θα δοκιμάσω αυτό που είπε κάποιος φίλος και το ανέφερα σε άλλο θέμα σχετικό με την preshave προετοιμασία να κάνω αφρό στο πρόσωπο, να περιμένω 3-4 λεπτά και να ξεπλυθώ. Αμέσως μετά αλοιφούλα preshave και νέο σαπούνισμα, αναμονή 2-3 λεπτά και δοκιμή για ξύρισμα. Έχω την πεποίθηση ότι θα διαφοροποιηθεί η εικόνα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Όπως διαβάζω την περιγραφή εκτιμώ ότι το μαχαίρι δεν είναι και τόσο σωστά ακονισμένο.

(Α) Το τελικό αποτέλεσμα δεν θα πρέπει να υπολείπεται από το ξύρισμα με τη σαβέτα, για να μην πω ότι τουλάχιστον σε εμένα ήταν σαφώς ανώτερο.

(Β) Ένα όμορφα ακονισμένο μαχαίρι κόβει χωρίς δισταγμό τα γένια μόνο με την κίνηση από το βάρος του χωρίς να χρειάζεται να βάζεις κάποια έστω μικρή δύναμη όπως με τη σαβέτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”