Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Επανερχομαι στο θεμα και εχοντας ξυριστει ηδη τεσσερεις φορες. Εχει αρχισει και γινετε κατι look forward to. Ακολουθησα τις παρατηρησεις σας κυριως για την προετοιμασια εχω ερωτευτει τον Micthel's και το ξυραφι γλυστραει απο μονο του. Χτες το βραδυ περασα δυο χερια και ολα καλα. Τωρα θελω να αρχισω το καθημερινο διοτι μεχρι τωρα τα αφηνα μιαμισι με δυο μερες επιτηδες αλλα τωρα ειναι καιρος νομιζω να δοκιμασω και αυτο που κανω χρονια τωρα ξυρισμα καθε πρωι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Τελικά το πρώτο ξύρισμα με ξυράφι έγινε(dovo best quality) ,αναίμακτα μεν αλλα θέλει πολυ πρακτική εξάσκηση ώστε να βελτιωθεί η τεχνική μου και να βρεθει η σωστή γωνία κλίσης του ξυραφιού (πολυ σημαντικό) έγιναν δυο περάσματα με το ξυράφι αλλα έμειναν ατέλειες και αξύριστα σημεία τα οποία τα τελείωσα με την merkur futur κυρίως στον λαιμό και στο πηγούνι , επίσης δεν μπόρεσα να τα πάρω κόντρα ,ένιωθα το ξυράφι να κολλάει αντίθετα στα μάγουλα και στην φορά της τρίχας δούλεψε καλά ,τέλος λίγο δυσκολεύτηκα στην χρήση του αριστερού χεριού κάτι το οποίο μου φαίνεται λογικό .
θωμάς
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για το αριστερο χερι μην αγχωνεσαι υπαρχουν πολυ εμπειροι χρηστες που ξυριζονται μονο με το δεξι . Θα σου προτεινα να μαθεις πρωτα με το ενα χερι να κανεις ολες τις κινησεις και μετα θα ειναι ευκολο να εκπαιδευσεις και το αλλο, τωρα εαν εσενα σε βολευει δεν υπαρχουν κανονες. Επισης παρε ενα φτηνο κατεστρεψε την κοψη και κανε προσομιωση για να δεις τις λαβες και τις κινησεις.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τελικά πως ήτανε το ξυράφι , έκοβε η τραβούσε?Χαίρομαι που έχεις ξεκινήσει με το μαχαίρι και θα δεις σίγουρα βελτίωση με το καιρό.Το μαχαίρι κάνει το καλύτερο ξύρισμα, τελεία και παύλα :capito !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Έκοβε μόνο οταν δοκίμασα κόντρα είδα να κολλάει ,ίσως δεν έκανα κάτι σωστά εγώ.
θωμάς
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Μπράβο Θωμά, άντε καλή αρχή και μην μασάς. Σε λίγο καιρό δεις ότι θα φτάσεις σε ένα επίπεδο να δίνεις και συμβουλές στα νέα μέλη :hellas
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Προσωπικά Θωμά το κόντρα το δοκίμασα μετά την Τρίτη μου προσπάθεια όταν είχα αισθανθεί λίγο καλύτερα με το μαχαίρι. Όσο για το αριστερό το φοβομουνα παρα πολύ. Τώρα απλά λέω ότι κάνω καλύτερο ξυρισμα απο ότι στο δεξιό.


Nikos
Sent from my iPhone using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Tommy h έγραψε:Έκοβε μόνο οταν δοκίμασα κόντρα είδα να κολλάει ,ίσως δεν έκανα κάτι σωστά εγώ.
Δεν έχεις σωστή γωνία Θωμά, στην κόντρα είναι ακόμη πιο δύσκολο να βρεις την τεχνική.

Απο την στιγμή που ξυρίζει σωστά τα μάγουλα κάτω απο τις φαβορίτες,το μαχαίρι σου είναι ΟΚ. Μένει η βελτίωση της τεχνικής.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Στο 3 περασμα και κοντρα μου φαινεται παραξενο να κολαει , μηπως ειχες πολυ στεγνη σαπουναδα ? κοιταξε το λιγο γιατι με τα αγχος και την καθυστεριση ξεχνιομαστε να περνα σαπουναδα και ενδιαμεσα του ξυρισματος .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Ναι Νίκο και εγω αυτο νομίζω , η σαπουνάδα ηταν στεγνή συν η έλλειψη τεχνικής .
θωμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”