Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Να ΄σαι καλά Γιώργο! Πόσα περάσματα κάνεις; Βάθος έχεις;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

δυο περασματα κανω
και βαθος δεν εχω οσο θα ηθελα .
ειναι ιδιο με τα συνηθισμενα ξυραφακια
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αφου λοιπον μαζεψα σχεδον ολα τα συνεργα αφησα μια δυο μερες τα γενια ειπα να κανω την πρωτη μου προσπαθεια. ξεκινω με τον αφρο. Αρκετα μετριος θα ελεγα για μην πω αποτυχια. Τελος παντων κατι εγινε και τον βαζω στο προσωπο. Αισθηση ωραια φρεσκαδα. Αρχιζω το στροπαρισμα. Σχετικα ευκολο αν και να πω την αληθεια δεν ξερω εαν το κανω σωστα με την ενοια της δυναμης παντου και παντα κλπ. Το καμπυλοτο στροπαρισμα νομιζω οτι το κατεχω. Τελος παντων. Ξεκινω δεξια πλευρα δεξι χερι. Τι ωραιο θορυβος ειναι αυτος!!! Μαγουλο τελειο κανω και λιγο λαιμο. Αριστερη πλευρα αριστερο χερι. Ειχατε δικιο οτι δεν ειναι και τοσο τραγικο. Μαγουλο τελειο. Ο λαιμος ομως? Αστα να πανε. Δεν εβρισκα σωστη πλευρα. Δεν τα εκοβε οπως το μαγουλο και μου φωναζε και η γυναικα μου οτι ειχαμε αργησει. Οπως καταλαβαινετε το πρωτο κοψιμο δεν αργησε. Κατω απο το σαγονι. Γλυκα πονουσε το μαχαιρι. Μετα απο 30 δευτερα να και το αιματακι αλλα ολα καλα. Αποτελειωσα λοιπον με μουστακι. Ολα ενα περασμα. Αν εξαιρεσουμε τον λαιμο ολα τα αλλα πηγαν καλα για αρχη. Νιοθω τωρα λιγο να τραβαει το δερμα μου αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι απο τον κακο αφρο. Δεν θελω ακομη να βγαλω το συμπερασμα οτι δεν ειναι σωστα ακονισμενο. Φυσικα και η γωνια μου δεν θα ηταν η καλυτερη. Θα συνεχισω ομως και καποια στιγμη θα ειμαι 100% ευχαριστημενος το ξερω. Χωρις εσας βεβαια νομιζω οτι τα προβληματα της αρχης θα ηταν χιλιαδες περισσοτερα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Λάθος 1ο: Με κακό αφρό δεν συνεχίζουμε το ξύρισμα ειδικά με μαχαίρι
Λάθος 2ο: Παραδοσιακό ξύρισμα και ειδικά με μαχαίρι και βιασύνη έννοιες ασυμβίβαστες.

Απο αυτά που περιγράφεις το μαχαίρι σου είναι ακονισμένο και για πρώτη φορά πήγες εξαιρετικά καλά. Ελπίζω να έκανες και καλή προετοιμασία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ετσι ειναι αυτα ειναι τα λαθη που αναφερεις. Κυριως ο αφρος. Ο λαιμος με προβληματιζει αλλα θα τα καταφερω που θα παει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Kαλή αρχή φίλε μου , σωστά όπως είπε ο Αποστόλης δοκίμασε πάλι με την ησυχία σου, σωστή προετοιμασία με καλό αφρό ,αργά , πολυ απαλές κινήσεις και πολλά ΤΕΝΤΩΜΑΤΑ και επενέρχεσαι πάλι με νέα σου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Η επιδερμιδα μπορει να τραβαει απο ελειπη προετοιμασια ή υπερβολικη πιεση , ο λαιμος και το πηγουνι ειναι σημεια που χρειαζονται τεχνικη και λαβες λιγο διαφορετικες για να βρεις την φορα της τριχας.
Υπομονη και σιγα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αποψε η αυριο θα δοκιμασω παλι. Η ελλειπη προετοιμασια ειναι συγουρη. Τωρα για τον λαιμο οπωσ λετε θελει υπομονη και προσπαθεια και χρονο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πάντως εγώ θεωρώ σημαντικότερο αρνητικό παράγοντα τη βιασύνη. Με χάλια αφρό θα κάνεις χάλια ξύρισμα, καθόλου βαθύ και με πολλούς ερεθισμούς.
Αν όμως βιάζεσαι, εκτός από τα παραπάνω μπορεί και να ΣΦΑΧΤΕΙΣ (κυριολεκτικά) όταν ξυρίζεσαι με μαχαίρι...
:eek
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αν όμως βιάζεσαι, εκτός από τα παραπάνω μπορεί και να ΣΦΑΧΤΕΙΣ (κυριολεκτικά) όταν ξυρίζεσαι με μαχαίρι...


Τι να σου πω οτι εχεις αδικο?!
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”