Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Καλησπέρα κι από μένα,
σήμερα πραγματοποίησα το πρώτο μου ξύρισμα με straight razor, παντελώς αρχάριως στο χόμπι αυτό καθώς πάντα ξυριζόμουν με safety.
Αφού είχα διαβάσει αρκετά σχετικά με την προετοιμασία και την τεχνική ξεκίνησα κάνοντας πρώτα ένα ζεστό μπάνιο, έχοντας βάλει σε μπολ με ζεστό νερό το πινέλο για να μουσκέψει. Στη συνέχεια άπλωσα την κρέμα σε όλο το πρόσωπο, αφήνοντας μερικά λεπτά για να μαλακώσει τα γένια. Δεν έκανα stropping στο μαχαίρι καθώς ήταν η πρώτη φορά που το χρησιμοποιούσα και ο πωλητής εγγυήθηκε ότι είναι shave ready. Αυτό όμως που είχα κάνει ήταν να το καθαρίσω με βαμβάκι και οινόπνευμα.

Παίρνω λοιπόν το μαχαίρι (Dovo Bismarck), κρατώντας το με τη βασική λαβή και ξεκινάω πολύ διστακτικά στην αρχή. Το μαχαίρι όμως κέρδισε την εμπιστοσύνη μου με τα πρώτα 3-4 περάσματα! Χρησιμοποίησα μικρές κινήσεις (1-2 εκατοστά), ξεκίνησα WTG από τη δεξιά φαβορίτα και αυτό θέριζε τις τρίχες χωρίς προβλήματα. Ενθουσιάστηκα και συνέχισα μέχρι το τελείωμα της δεξιάς πλευράς (όχι στο λαιμό), πάντα προσεκτικά και με σεβασμό στο εργαλείο που κρατούσα στο χέρι μου. Ξαναπέρασα κρέμα και προχώρησα και στο δεξί μάγουλο με φορά XTG. Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά! Κανένα κόψιμο ούτε ερεθισμός.
Πολλοί προτείνουν να σταματά ο αρχάριος σε αυτό το σημείο αλλά εγώ αποφάσισα να συνεχίσω. Έτσι λοιπόν έκανα το αντίστοιχο και στην αριστερή πλευρά του προσώπου και μάλιστα με το αριστερό χέρι! Εδώ τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα, καθότι δεξιόχειρας, με αποτέλεσμα ελαφρύ ερεθισμό στο δέρμα. Συνέχισα στα πλάγια του λαιμού, πρώτα δεξιά και ύστερα αριστερά, χωρίς ακόμα κοψίματα αλλά με ερεθισμό στην αριστερή πλευρά. Τελικά πήγα και στο κάτω χείλος μέχρι το πηγούνι αλλά με απογοητευτικά αποτελέσματα, αφού εκεί απέκτησα το πρώτο μου κόψιμο. Έκανα ένα δεύτερο πέρασμα στα πλαϊνά (φαβορίτα, μάγουλο) και σταμάτησα καθώς είχα αρχίσει να κουράζομαι από την υπερπροσπάθεια!
Δηλώνω αρκετά ενθουσιασμένος με τη διαδικασία και το αποτέλεσμα. Ήταν πιο εύκολο απ'ότι το περίμενα (ίσως επειδή ήμουν αρκετά επιφυλακτικός) και πιστεύω ότι με βελτίωση στην τεχνική και το κράτημα θα μπορέσω σύντομα να ξυρίζομαι σε όλα τα σημεία του προσώπου.
Τελείωσα με στέγνωμα του μαχαιριού και stropping πριν τη φύλαξη. Ανυπομονώ για την επόμενη φορά!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Χαίρομαι!
Aν θελεις την προσωπική μου γνώμη, μην αλλάζεις χέρι. Μάθε να χειρίζεσαι παντού μόνο το καλό!
Τωρα στην αρχη αρκετα θα εχεις στο μυαλό σου και δώσε εκει προσοχή, δεν χρειάζεται να έχεις και την (άσκοπη για μένα) αλλαγή στο «αδέξιο» χέρι!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να προσθέσω ότι και εγώ ξυρίζομαι σε όλο το πρόσωπο μόνο με το δεξί.
Αισθάνομαι ότι έχω καλύτερο έλεγχο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και εγω εκτος απο το καθετο αριστερο μαγουλο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Κι εγώ μόνο με το δεξί.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ και με τα δύο χέρια με τη Feather SS. Γιατί μόνο με το δεξί; Ιδιαίτερα στα δύσκολα σημεία στην αριστερή πλευρά μου φάνηκε πάρα πολύ δύσκολο με το δεξί.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εγώ χρησημοποιώ και τα δυο χέρια γιατί έτσι έμαθα από τα βίντεο στο γιουτιουπ. Πρόσφατα, αφού διάβασα τον οδηγό ξυρίσματος που έβαλε ο Γιάννης (y.v) σε άλλο θέμα δοκίμασα να ξυριστώ με το δεξί και δεν μου βγήκε. Έκανα μια προσπάθεια με μαχαίρι και μια με σαβεττα αλλά δεν επέμενα πολύ γιατί ήδη μπορώ να ξυρίζομαι με τα δυο χέρια και δεν βλέπω κάποιο λόγο για να αλλάξω τη τεχνική μου. Πιστεύω πως αν είχα διαβάσει τον οδηγό πρωτού ξεκινήσω με μαχαίρι (σαβεττα) θα δοκίμαζα και τις δύο τεχνικές και θα κρατούσα αυτή που θα μου ήταν πιο βολική.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Και εγώ, μόνο με το δεξί (καλό) ξυρίζομαι.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ με τον Δημήτρη όταν ξυρίζεσαι με σαβέτα ή φαλτσέτα είναι καλύτερα να δουλεύεις και τα δυο χέρια,
άλλωστε δυο μας χάρισε ο δημιουργός μας,βέβαια όπως βολεύει τον καθένα μας,οκ...
αλλά, άλλο ποιο μας βολεύει, και άλλο ποιο είναι το σωστότερο...

[*] Το (καλό) και το (κακό) χέρι είναι μόνο στο μυαλό μας...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Έχω την εντύπωση ότι είναι κάπως περιορισμένη η 'ορατότητα' προς τον καθρέφτη αν χρησιμοποιήσω το δεξί χέρι παντού. Για μένα, που είμαι αρχάριος στο straight, είναι σημαντικό να βλέπω τι κάνω γιατί αλλιώς μπορεί να το μετανιώσω....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”