Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Το πρωτο μου ηταν χαλια...κατω απο τον λαιμο δεν τα επαιρνα καλα...το δευτερο καλυτερο αλλα με 2κοψιματα...στο τριτο καταλαβα οτι πρεπει να τεντωνω παντα το δερμα και να κανω μικρες κινησεις...
Το τεταρτο μου αρεσε αλλα κοπηκα ως συνηθως γυρω απο το σαγονι γιατι εκει σκαλωνει παντα,(σκεφτομε να το παω για τροχισμα) αυριο θα κανω το πεμπτο και θα σας πω.(πιο διαβασομενος απο τις οδηγιες εδω)
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Τελικά το ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ μαζί με το καλή ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ,πρέπει να είναι σημαία για τον κάθε παραδοσιακό ξυριστή...Οχι δεν έφταιγε το ξυράφι μου που νόμιζα οτι δεν έκοβε,( ο κ. τσομπάρης μου το έβγαλε τέλειο και να μην κάμω κανένα ακόνισμα),εγω έφταιγα που δεν έκανα σωστά κάποια πράγματα...Σήμερα λοιπόν μπορώ να πω οτι ΑΠΟΛΑΥΣΑ ενα άς το πούμε σχεδόν τέλειο ξύρισμα...Με καλά τεντώματα σωστές γωνίες καλή προετοιμασία προσώπου-αφρού ολα πήγαν καλά με μοναδική παραφωνία την περιοχή γύρω απο το σαγόνι (με την πάροδο του χρόνου θα φτιάξει και αυτο).
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

καλημερα και καλως σας βρηκα
κι ειπα κι εγω σιγα σιγα να γινω κουλτουριαρης και πεταξα τα ξυραφια τα απλα μετα απο ενα προχειρο διαβασμα που εριξα στο φορουμ πριν ακομα εγγραφω κι αρχισα τα ψωνια
αγορασα λοιπον βουρτσακι με τριχα ασβου ενα πολυ οικονομικο περιπου 10 $
ενα straight razor carbon gold dolar αλλα 10 $
ειχα κι ενα παλιολαδακονο εδω και καθοτανε
ενα μπολακι απο την κουζινα τις γυναικας πορσελανινο
και ενα σωληναριο νιβεα για αφρο .
αφου και καλα ακονισα στο λαδακονο το ξυραφι , πηρα το μπολακι εκανα μπολικο αφρο και ξεκινησα
χριτσι χριτσι ολα πηγαν καλα απο την μια πλευρα την δεξια μιας και ειμαι δεξιοχειρας , λιγο με παιδεψε το κοματι στο πηγουνι , το πρωτο κοψιματακι ενα πολυ μικρο δεν ετρεξε ουτε αιμα ουτε τιποτα απλα με πανικοβαλε , ηρθε στην αριστερη μερια στο τελειωμα στο μουστακι αλλα ο μαστορας δεν μασαει απο τετοια , ειπα θα ειμαι πιο προσεκτικος και συνεχισα αλο ατυχημα δεν ειχα μιας και ηταν η πρωτη μου επαφη με ξυραφια θεωρο οτι ολα πηγαν απο πολυ καλλα μεχρι τελεια φυσικα και ενιωσα πιο αντρας , φυσικα και ενιωσα το δερμα μου πιο καθαρο , και φυσικα και θα το ξανακανω και πολυ συχνωτερα .
να αναφερω εδω οτι τα γενια μου ηταν αρκετα μακρυα ειχα πανω απο εβδομαδα να ξυριστω , κι ειναι και πολυ σκληρα . μπορω να πω ομως οτι το απολαυσα και ηταν μια τελετουργεια . φυσικα και εκανα τον τριπλο χρονο να ξυριστω απο τα συμβατικα ξυραφια αλλα κατ εμε αξιζε τον κοπο ..
ξανα καλως σας βρηκα ...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλή εύχομαι σε εσάς που ξεκινήσατε τη χρήση του καλύτερου ξυραφιού που υπάρχει κατα τη γνώμη μου, πολύ χαίρομαι!Η εξάσκηση και μόνο η εξάσκηση θα σας δικαιώνει ξύρισμα με το ξύρισμα, αργά και απαλές κινήσεις χωρίς να επαναπαύστε ποτέ.

@modguru το gold Dollar που δοκίμασες δεν είναι και το καλύτερο ξυράφι αν και ένα που είχα το είχα ακονίσει καλά και το έκανα να ξυρίζει αξιοπρεπές, αυτή τη στιγμή το έχω δώσει σε άλλον και κάνει πολύ καλά ξυρίσματα λέει!Σίγουρα θα χρειάζεται ακόνισμα και με τη παλιολαδάκονο που έχεις δε ξέρω κατα πόσο μπορεί να ακονιστεί.Πρέπει να είναι καλά ισιωμένη και δε ξέρω αν χρειάζεσαι και άλλες πέτρες ώστε να τελειοποιήσεις το ακονισμά σου.Επίσης δεν ανέφερες για κάποιο δέρμα που σίγουρα χρειάζεσαι για τη προετοιμασία του ξυραφιού πριν το ξύρισμα.Αν δεν έχεις σιγά σιγά να αποκτήσεις ένα.
Όλα αυτά στα λέω διότι μπορεί να σου τραβάει, να μη ξυρίζει καλά ,να σε ερεθίζει πράγμα που δεν αντιπροσωπεύει ένα πολύ και ακονισμένο ξυράφι, να μη νομίζεις ότι όλα τα ξυράφια είναι έτσι αν και είδα ότι το ευχαρτιστήθηκες!
Οτιδήποτε άλλο θέλετε να ρωτήσετε η να δηλώσετε μη διστάσετε να το κάνετε.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μαλιστα.. Ηardcore καταστασεις απο το πρωτο ξυρισμα.. Κατ εμε εχεις κανει λαθος επιλογη straight. Και αυτο φαινεται απο την τιμη του. Δεν θα πω τιποτε, τα κουσουρια του θα τα ανακαλυψεις μονος σου. Για το 2ο σου θα προτεινα να συμβουλευοσουν αυτα που γραψαν τα παιδια που κατεχουν το αθλημα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

ευχαριστω πολυ και ιδου και τα πειστηρια του εγκληματος
http://i43.tinypic.com/2usk4ua.jpg
http://i40.tinypic.com/11sh8q8.jpg
http://i44.tinypic.com/nqs9za.jpg
http://i42.tinypic.com/21cwg03.jpg

φυσικα ελπιζω να αξιωθω να αγορασω μια καλυτερη λεπιδα αλλα ειπα να δοκιμασω για αρχη αν μπορω να τα καταφερω με αυτη και μετα να περασω σε πιο easy rider καταστασεις ..
το δερμα δεν το εχω στην κατοχη μου αυτη την στιγμη αλλα εχω παραγγειλει αυτο
http://www.ebay.com/itm/270662150893?ss ... 1497.l2649
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Απο το Πακισταν είναι σίγουρα.
Μάλλον πέταξες τα χρήματά σου αδίκως.
18 $ για ξυραφι και για δέρμα...και μόνο η τιμή έπρεπε να σε υποψιάσει.

Μην ξανακάνεις βεβιασμένες αγορές.
Εάν δεν μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα καλύτερα να καθυστερήσεις την αγορά αποταμιεύοντας, παρά να σπαταλάς χρήματα προσπαθώντας να γλυτώσεις χρήματα.
Αυτα τα 18 $ + τα μεταφορικά θα ήταν ηδη στο πουγκί σου.
Τώρα ξεκινάς με -18
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

αυτο το πηρα για το δερμα απο ξυραφι προσ το παρον την βολευω και φυσικα θα προβο σε αγορα πολυ καλυτερου μιας και το εβαυ ειναι γεματο απο ευκαιρειες τις dovo αλλα δεν θελω να βιαστω θελω πρωτα να δω οτι μπορω να τα καταφερω και μετα να περασω σε ακριβο εξοπλισμο ...
ευχαριστω παντως για τις συμβουλες να ειστε καλα
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Όπως είπαν και οι συνάδελφοι, ο εξοπλισμός σου θεωρητικά δεν είναι και ο καλύτερος αλλά από την στιγμή που σε κάλυψε στην πράξη, είσαι μια χαρά. Όταν με το καλό αγοράσεις καλύτερο ξυράφι, το Gold Dollar θα σου φανεί εξαιρετικά χρήσιμο για εξάσκηση στο ακόνισμα και πειραματισμούς!
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

καλημέρα και πάλι αν και το ξυράφι μου δεν κόβει όσο θα ήθελα ( έχω παραγγείλει πέτρα νερού 12000 για αυτό ) κατάφερα και ξυρίστηκα για δεύτερη φορά χωρίς κοψίματα . και εδώ θέλω να προσθέσω ότι άρχισα και χρησιμοποιώ χιαστά το ξυράφι δηλαδή κάποια σημεία του προσώπου τα κάνω με το δεξί χέρι κάποια άλλα με το αριστερό ( κι εδώ θέλω να επισημάνω ότι το αριστερό μου είναι παντελώς άχρηστο . ) και το υπερευχαριστήθηκα .. δεν νομίζω ποτέ να ξαναγυρίσω πίσω στα συμβατικά ξυράφια μιας που το ξύρισμα με την λεπίδα είναι φανταστικό ... περιμένω ακόμα ένα ξυράφι κάτι δέρματα και την πετρούλα μου για να τελειοποιήσω το κομμάτι ξύρισμα ..
σας ευχαριστώ πολύ για το φανταστικό φόρουμ που έχετε φτιάξει και με βοήθησε αρκετά .. ελπίζω να καταφέρω κι εγώ σιγά σιγά να βοηθήσω κάποια παιδιά στο μέλλον
φιλικά
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”