Εμπειριες...

milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Καλησπερα.Σημερα εκανε την πρωτη αποπειρα για ξυρισμα με τη φαλτσετα.Καταρχην να πω οτι ειχα γενια περιπου 2 βδομαδων.Εφτιαξα τον αφρο ανακατεψα αρκετη ωρα να πηξει τον εβαλα λιγο περιμενα και μετα πηρα τη φαλτσετα.Για να μην τα πολυλογω λοιπον δεν καταφερα να κοψω τα γενια μου.Σε καθε περασμα κοβονταν 4-5 τριχες το πολυ.Τωρα εξεταζω και καποιους αλλους παραγοντες γιατι δεν θελω να παραδεχτω οτι χαλασα τριαντα ευροπουλα ετσι :megagrin
Οπως πχ το οτι εχω σκληρες τριχες?(Παιζει?Μαλλον ολοι τις ιδιες τριχες εχουν στα γενια...) η οτι το μαχαιρι δεν ειναι καταλληλα ακονισμενο?Αυτο ειναι πιο πιθανο η οτι δεν καταφερα να εχω την κλιση τον 30μοιρων λογω του οτι δεν εχω καλη τεχνικη ακομα?Και αυτο παιζει.
Το ζητημα ειναι οτι δεν εκοβε τριχες και γενικα η αισθηση ηταν οτι μου τραβαει τις τριχες χωρις να τις κοβει.Ισως βεβαια φταιει και το οτι ειχα πολλων ημερων γενια.Δεν ξερω.
Το αποτελεσμα ηταν να τα κοψω με ενα αμαρκο ξυραφακι που την εκανε τη δουλεια αν και γρατσουναγε λιγο.Παντως το θετικο ηταν οτι χρησιμοποιησα το πινελο το οποιο ηταν καλη φαση και ειχε πλακα :D
Αυτα.Το σαπουνι ηταν ωραιο αν και δεν εχω καποιο μετρο συγκρισης ειχε μια παραξενη μυρωδια που ειχε φαση μαλλον ηταν το σανταλοξυλο.Ειναι 120γρ και ειχε και ενα ωραιο βαζακι
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το μετεφερα εδω, γιατι εκει που το ειχες βαλει σηκωνε διαγραφη (ουτε καν ανακυκλωση).. Μην ντρεπεσαι να ανοιξεις νεο νημα, εφοσον δεις οτι δεν υπαρχει!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τουλάχιστον το ευχαριστήθηκες Milan και αυτό είναι που μετράει.
Όπως έχουμε ψυλλιαστεί, υπάρχει θέμα με το ξυράφι σου.
Θα ήταν καλή ιδέα να αγοράσεις για αρχή μία μηχανή ασφαλείας. Με 25-30 ευρώ παίρνεις καλό πράμα.

Έτσι θα αρχίσεις να μαθαίνεις τα πινέλα σου και τα σαπούνια σου συνδυάζοντας και ποιοτικά ξυρίσματα.
Όταν θα αποφασίσεις να επενδύσεις, αγοράζεις καλό μαχαίρι.

Υπάρχει πάντως και ειδικό νήμα όπου το κάθε μέλος αναφέρει τις ξυριστικές του εμπειρίες καθημερινά και συζητιούνται από τα μέλη νήμα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καταρχήν καλώς ήρθες στο δύσκολο δρόμο του μαχαιριού. Οι λόγοι για τους οποίους δεν πήγε καλά το ξύρισμα σου είναι πολύ:

1. Τα γένια 2 εβδομάδων είναι ακατάλληλα για πρώτο ξύρισμα με μαχαίρι και γενικά για οποιοδήποτε ξύρισμα αρχάριου . Θέλουν μηχανή πρώτα.
2. Το μαλάκωμα και γενικά η προετοιμασία σου ήταν καλή; Έφτασες σε υψηλό βαθμό ενυδάτωσης;
3. Ο αφρός που δημιούργησες με το πινέλο ήταν ενυδατικός;
4. Τέντωνες καλά το δέρμα;
5. Οι μοίρες σου ήταν σωστές;
6. Ακόνισες καλά και σωστά το ξυράφι σου στο λουρί;
7. Είχες καλή τεχνική;
8. Το ξυράφι σου είναι Shave Ready;
Πρέπει σιγά σιγά να κάνεις σωστά όλα τα παραπάνω ώστε να διαπιστώσεις τι φταίει. Κατά την γνώμη μου ξεκινάμε από μία επόμενη προσπάθεια με γένια 2-3 ημερών ώστε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε: 1. Τα γένια 2 εβδομάδων είναι ακατάλληλα για πρώτο ξύρισμα με μαχαίρι και γενικά για οποιοδήποτε ξύρισμα αρχάριου . Θέλουν μηχανή πρώτα.
Απόστολε συμφωνώ σε όλα μαζί σου, αλλά αυτό να το προσδιορίσουμε λίγο
Κανένα άλλο ξυριστικό μέσο δεν είναι πιο δραστικό από το μαχαίρι σε γένια 2 εβδομάδων.
Εκτός, και αν εννοείς για πρώτο ξύρισμα σε αρχάριο, δηλαδή για κάποιον που δεν ξέρει να χειρίζεται το μαχαίρι. Αυτό ναι, σωστό είναι.
Αλλά σε γενικές γραμμές, και γένια 10χρόνων το μαχαίρι τα κόβει χωρίς καμία δυσκολία και ευκολότερα από οποιοδήποτε άλλο ξυριστικό εργαλείο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

milancountera έγραψε:...και ειχε και ενα ωραιο βαζακι
Αυτό είναι, η πιο σημαντική διαπίστωση.

ΥΓ. θα επανέλθω όταν χρειαστεί... Countera= Uganta
Γιάννης
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Ευχαριστω για τις απαντησεις :danke
Θα ξαναπροσπαθησω λαμβανωντας υποψην ολα τα παραπανω :megagrin
Τι παιζει με την ουγκαντα? :confused
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μεταφερθεί το θέμα στα μαχαίρια. Αλλά κι εσύ slur πιστεύω ότι θα μπορούσες, αν σου είναι εύκολο, να το ζητήσεις πιο ευγενικά από τους συντονιστές. Το ύφος σου, αν το προσέξεις, φαίνεται κάπως, αν μου επιτρέπεις, επιτακτικό.

Οι συντονιστές εργάζονται εθελοντικά και συμμαζεύουν το χώρο, ώστε να είναι χρήσιμος προς τους αναγνώστες. Νομίζω ότι οι παλιότεροι χρήστες θα πρέπει να προσέχουν περισσότερο την επικοινωνία μαζί τους.

Είναι και ο γραπτός λόγος που δημιουργεί συχνά παρεξηγήσεις, οπότε χρειάζεται περισσότερη προσοχή. :)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ευχαριστω για την επισημανση Αλεξ. Πραγματικα ετσι οπως το ειχα "ξεπεταξει" (σε αντιθεση με εσας, εμεις πρεπει να τσεκαρουμε Ο,ΤΙ εχει γραφτει, καπου μπορει να γινει καποιο λαθος), νομιζα οτι ηταν θεμα τις σαβετες. Λαθη ειμαστε, ανθρωπους κανουμε! :cool3 Επειδη για καποιο λογο με βγαζει μονο μια επιφανεια "Μεταβαση", παρακαλεσα τα παιδια να το κανουν οι ιδιοι - σε μενα μαλλον λογω Ubuntu κατι δεν θελουν τα γραφικα και δεν μπορω να το κανω με κανενα browser! :shocking :iirre
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

:gun
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”