Οδηγός setup για νέους στο ξύρισμα--μαχαίρι (straight razor)

Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Το θέμα αυτό φτιάχτηκε με σκοπό να βοηθήσει όλους αυτούς οι οποιοι θέλουν να ασχοληθούν με το straight razor , έχουν διαβάσει ένα κάρο πράγματα σχετικά με το πως να ξυρίζονται, έχουν μάθει πλατωνικά ποια κλίμακα είναι για αρχάριους κλπ. κλπ. και φτάνει η κατάλληλη ώρα της αγοράς....
-Τι να πάρω από τις 72 επιλογές με καλές κριτικές για κρέμα/σαπούνι?
-Τι πινέλο απ τις 2000 επιλογές?
-Και τέλος, ποια navaja de afeitar (straight razor) βρε αδερφέ? :megagrin

Μιας που ακόμα δεν ξέρεις αν θα μείνεις στο παραδοσικό ξύρισμα ή όχι, θα σου προτείνω πράγματα σε νορμάλ budget.

Βασικός κανόνας no.1
Παίρνω οποια κρέμα/σαπούνι να ναι που πιστεύω ότι θα μου αρέσει το άρωμα της και έχω διαβάσει καλές κριτικές για αυτή στον τομέα της προστασίας του δέρματος
Τέτοιες κατα τη γνώμη μου είναι:
α) οι proraso (άσπρη ή πράσινη) όπου θα τις βρείτε σε τιμή μεταξύ 4,80-7 στα ιντερνετικά καταστήματα.
β) οι Taylor of the old bond street (TOBS για συντομία). Εγώ και πολλοί ανα τον κόσμο τις θεωρούμε ως best value for money.Βγαίνει σε 2 εκδοχές, σωληνάριο και βαζάκι. Προτιμήστε το βαζάκι καθώς έχει διπλάσια ποσότητα προιόντος και διαφορά 1 ευρώ στην τιμή :dance5 . Η καλύτερη τιμή που έχω βρεί είναι στα 9 ευρώ.
γ) οι Speick, οι οποιες έχουν συστατικά από το φυτό speick που φυτρώνει στις Άλπεις.Σε σωληνάριο βγαίνει μόνο. Τιμή 4-5 ευρώ.

Βασικός κανόνας no.2
Το πινέλο είναι βασικό στοιχείο του hardware μας για αυτό φροντίστε να μην πάρετε απ το super market κάτι με 6 ευρώ ενώ με 16 ευρώ παίρνετε εργαλείο.Οι κύριες κατηγορίες είναι ανάλογα με το πόσο μαλακές είναι οι τρίχες:
α) από γουρούνι
β) από άλογο
γ) από ασβό
i) Pure badger
ii)Best badger
iii)Super badger
iv)Silvertip

α) Οι προτεινόμενες μάρκες που πρέπει να κοιτάξετε είναι 2: οι Omega και οι Semogue.
Γνωστό μοντέλο της omega είναι το professional 48, με μόλις 9 ευρώ
Γνωστό μοντέλο της Semogue είναι το 1305, με μόλις 14 ευρώ.
Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμη αλλά μπορείτε και να το ψάξετε μόνοι σας.

β) Αλόγου είναι μόνο τα ισπανικά vie long. Πολύ καλά μοντέλα είναι τα 13061 και 13800
Στο ίντερνετ στην ευρώπη βρίσκοντα μόνο σε αυτό το κατάστημα http://www.giftsandcare.com" onclick="window.open(this.href);return false;

γ) i. Pure Badger καλής ποιότητας κατασκευάζουν όλες οι γνωστές καλές εταιρίες (muhle, omega, rooney, kent, edwin jagger κλπ.)και σε διάφορες τιμές.
Ένα οποιοδήποτε στην τιμή μεταξύ 22 και 30 ευρώ είναι καλό. Η πρόταση μου θα ήταν αυτό της muhle http://www.shaving.ie/products/Muhle-Pu ... Brush.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ii) Πολλές επιλογές και εδώ, οι μάρκες αμέτρητες, γενικά ότι ισχύει και από πάνω.Τιμές που πρέπει να κειμανθείτε είναι από 25-35 ευρώ, όχι παραπάνω.Μια καλή πρόταση είναι της Muhle το μοντέλο 99 A 31.

Για τις άλλες δύο κατηγορίες δεν θα μιλήσω καθώς αναφέρονται στους μυημένους στο άθλημα, που έχουν κατασταλάξει και θέλουν να ασχοληθούν και έχουν πάρει απόφαση να δώσουν το κάτι παραπάνω.

Τέλος έφτασε η ώρα που όλοι περιμέναμε.Η στιγμή της αλήθειας :shocking
Ποια είναι η αγαπημένη μας?

Βασικός κανόνας no.3
Υπάρχουν διάφοροι τύποι ξυραφίων που μπορείτε να επιλέξετε. 3/8, 4/8, 5/8, 6/8, 7/8/,8/8
Επίσης full hollow,semi hollow.
Ποιο απ όλα είναι κατάλληλο για κάποιον που κάνει τώρα το έμπα του στο χώρο?

Κριτήριο no.1 : Ποτέ δεν κοιτάζουμε το πιο φτηνό αλλά ούτε και το πιο ακριβό.Το μεν φτηνό επειδή δεν θα είναι καλοφτιαγμένο θα μας εμποδίσει από τη θέληση μας να συνεχίσουμε και θα πιστούμε οτι τα straight razor γενικά δεν ξυρίζουν καλά.Από την άλλη, το ακριβό δεν μας ενδιαφέρει καθώς δεν ξέρουμε αν θα μας αρέσει το άθλημα.Οπότε γιατί να πετάξετε λεφτά αν τελικώς δεν είναι για εσάς?

Κριτήριο no.2 : Έχει να κάνει με τα full hollow και semi hollow. Tα full hollow είναι τα καλύτερα για έναν αρχάριο καθώς υπερτερούν στην ευγένεια που θα δείξουν στα μικρό-λαθάκια που θα κάνετε στην αρχή διότι έχουν κατασκευαστεί για πίο ελαφρά γένια. όμως τίποτα δεν είναι απόλυτο και το κοψιματάκι θα το κάνετε είτε με το ένα είτε με το άλλο :megagrin

Κριτήριο no.3 : Η τιμή που θα πρέπει να έχει το πρώτο μας straight.
Από 50 έως 80 ευρώ μπορείτε να βρείτε καλό ξυράφι το οποιο θα είναι NOS (New Old Stock), δηλαδή η εταιρία που το παράγει έχει κλίσει και τις έχουν ξεμείνει κάποια κομμάτια από μοντέλα της τα οποια μπορεί να έχουν κατασκευαστεί εδώ και 50 χρόνια και να μην έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ!Έτσι και αχρησιμοποίητο εργαλείο παίρνεται και σε πολύ συμφέρουσα τιμή.Εναλλακτικά των NOS μπορείτε να βρείτε μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση.Όμως σε αυτή την περίπτωση ζητήστε διεξοδικές φώτο απ τον πωλητή και ποστάρετε τες εδώ να τις τσεκάρουμε και εμείς και να πούμε την γνώμη μας αν είναι κάτι καλό ή όχι.Τέλος, και πιο ταιριαστό για ένα αρχάριο,μπορείτε να βρείτε καινούργιο μαχαίρι αν ανέβετε λίγο πιο πάνω, όπου με γύρω στα 90-120 ευρώ παίρνεται πολύ καλο εργαλείο όπως είναι το King cutter της Boker ή το Bismarck της Dovo .

Κριτήριο no.4 : Πάμε να μιλήσουμε τώρα για τα scales των straight razor, αυτά που λέγαμε παραπάνω, 3/8/, 4/8 κλπ.
Τα 2 καλύτερα μεγέθη για αρχάριο είναι τα 5/8 και τα 6/8.όχι πως δεν είναι καλά και για έμπειρο χρήστη.

-Τι έχουν τα 5/8 και 6/8 πρισσότερο από τα άλλα μεγέθη?
Ο λόγος είναι απλώς, βάρος. Αυτό σημαίνει καλύτερο κράτημα!Τα πιο μικρά από αυτά γλυστρούν εύκολα και κάνουν διάφορες και επικύνδυνες μανούβρες στα χέρια ενός αρχάριου.

Κριτήριο no.5 : Τι σημαίνει οτι ένα ξυράφι είναι shave ready?Ισχύει ή είναι μύθος?
Θα δείτε πολλές φορές σε διάφορα site που θα μπείτε για να αγοράσετε ξυράφι να αναφέρει μετά την περιγραφή του τον όρο, shave ready. Αυτό σημαίνει ότι το ξυράφι που πρόκειται να αγοράσετε δεν χρειάζεται καθόλου ακόνισμα (honing) και μπορείτε να με το που το πάρετε και αφού το περάσετε από το λουρί σας, να ξυριστείτε.Τώρα, το οτι το λέει δεν σημαινει οτι είναι έτσι. 99% των περιπτώσεων δεν είναι shave ready και ας το λέει στην περιγραφή.Άρα, μύθος.Όταν λοιπόν πάρετε το ξυράφι σας θα πρέπει να το δώσετε σε κάποιον μάστορα του είδους να σας το ακονίσει ώστε να γίνει τέλεια η κόψη του.Έχουμε το φόρουμ ένα θέμα που λέγεται τροχεία και εκεί αναφέρουμε σε ποιούς μπορείτε να δώσετε το ξυράφι σας.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν τα του straight για την τελική μας επιλογή έχουμε:
1)5/8 ή 6/8
2)Full hollow
3)Καινούριο στα 90-120 ευρώ (προτείνεται) ή NOS ή καλής κατάστασης μεταχειρισμένα

Για μάρκες κοιτάξτε το άρθρο του συμφορουμίτη slur για τις καλές μάρκες. Ξαναγράφω ορισμένες εξ αυτών που πρέπει να κοιτάξετε όπωσδήποτε:
α) DOVO
β) Thiers issard
γ)C.V. Heljestrand
δ) Dubl Duck
ε) Boker

Καλές αγορές!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ElNavajero την 20 Φεβ 2011, 11:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μάκη πολύ καλό το άρθρο σου, συμφωνω με τις επιλογές.
Απλά στο θέμα επιλογής του μαχαιριού για αρχάριου, θα πρότεινα την αγορά μόο καινούριου και μάλιστα να αναγραφει είναι το καταστημα ότι είναι shave ready.

Επίσης σε ότι αφορά τις τιμες, δεν έχω βρει κάτι που να αξίζει κάτω απο 58 € :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Απόστολε ανέβασα το price league σε 50-80 εναντι του 40-70 που έγραψα αρχικά.Με 45 είχα πάρει το δικό μου haljestrand το οποιο ήταν killer :dance3 .
Επειδή ο όρος shave ready ακόμα και όταν αναφέρεται, σχεδόν σε καμία των περιπτώσεων δεν ισχύει, δεν το ανέφερα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

ΟΙ οδηγός αυτός είναι πολύ καλά φτιαγμένος.
Επίσης είναι σχετικά σύντομος, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπερδεύει τον αρχάριο με βομβαρδισμό πληροφοριών που δεν μπορεί να αφομοιώσει μεμιάς.

Προτείνω, αφού ο Μάκης κάνει τις τελευταίες του αναθεωρήσεις και ότι βελτιώσεις νομίζει, να μπει το θέμα ψηλά σαν ανακοίνωση ώστε να μην χαθεί με το χρόνο και να μπορεί να τον βρίσκει αμέσως όποιο καινούργιο μέλος μπαίνει στο μέλλον με σκέψεις για αγορά μαχαιριού.

Ευχαριστούμε και πάλι Μάκη.


ΥΣ: Είναι πιστεύω πολύ σημαντικό αυτό που λέει ό Απόστολος, να είναι καλή η αγορά του πρώτου μαχαιριού γιατί αλλιώς θα απογοητευτεί ο αρχάριος. Εσύ βρήκες μαχαίρι ποιότητας με 45 ευρώ, όπως και εγώ τώρα που έχω διαβάσει αρκετά πράγματα μπορώ με την ίδια τιμή να βρω ποιοτικά ξυράφια στο ebay, όμως αυτό συνήθως δεν ισχύει για τον αρχάριο.
Είμαι και εγώ της γνώμης ότι πρέπει να αγοράζει ένα ξυράφι καινούργιο, σε τιμή που να κυμαίνετε από 50 έως 120 ευρώ. Αυτά δεν θεωρούνται ακριβά μαχαίρια.

ΥΣ2: Επίσης Μάκη, σκέψου να προσθέσεις αν θες 2 σειρές σχετικά με το θέμα του shave ready, διότι κακά τα ψέματα είναι το πρώτο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει ο νέος με την καινούργια του αγορά. Θα έχει και αυτός το Αμλετικό δίλλημα: «Φταίει το ξυράφι μου ή εγώ;» στα πρώτα του άτσαλα ξυρίσματα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε: Θα έχει και αυτός το Αμλετικό δίλλημα: «Φταίει το ξυράφι μου ή εγώ;» στα πρώτα του άτσαλα ξυρίσματα.
το κλέβω :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Οκ παιδιά. Ύστερα από προτροπή σας στο θέμα του καινούργιου ξυραφιού αλλά και της αναφοράς στο shave ready, έκανα αλλαγές και τα συμπεριέλαβα.Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Πράγματι προσπάθησα να το κρατήσω όσο πιο συμπικνωμένο γινόταν.
Καλή ιδέα που δίνεις slur στο να καρφιτσωθεί ωστε να μή χαθεί.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Κατι καλο που βρηκα στο ψαξιμο ειναι το εξης pdf για τα straight razors
http://www.shavemyface.com/downloads/Th ... -Shave.pdf
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eπειδη η πρωτη αποπειρα μπορει να ειναι αιτια καποιου να σταματησει την χρηση του straight θα
πρεπει να εχει υπομονη και για ενα διαστημα 1-2 μηνες να ξυριζει μονο ευκολες περιοχες με διαφορετικες
λαβες . Ετσι αφου αποκτησει εμπειρια και ανεση χειρισμου με το αριστερο η το δεξι χερι (ο καθε ενας θα βρει
τι τον βολευει , π.χ καποιος μπορει να γυριζει πολυ το κεφαλι και ετσι να δουλευει με το δεξι μονο ή να
αλλαζει χερι ) . Παντως εαν καταφερει να αλλαζει λαβες και χερι και αφου εξοικιωθει να ειναι το μαχαιρι
προεκταση του χεριου του τοτε και μονο τοτε να παει στα δυσκολα . Αφου το κανανε τα παλια χρονια που υπηρχε μονο το straight δεν βρισκω εναν λογο να μην γινεται και σημερα ( ισως μονος λογος ειναι οτι ζουμε
στην εποχη της ταχυτητας και ελειψη χρονου ) .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κάποιες χρήσιμες συμβουλές όσον αφορά το ξύρισμα, συντήρηση, στροπάρισμα κτλπ.Τη σελίδα αυτή μου την είχε στείλει εκτυπωμένη ένας Αμερικάνος απο όπου έχω αγοράσει 2 πολύ καλά ξυράφια και έχω μιλήσει γι'αυτόν πολλές φορές.

Εικόνα

To http://thesuperiorshave.com/" onclick="window.open(this.href);return false; είναι ένα πολύ καλό site που όπως αναφέρει ο τύπος βρίσκεις καλά δέρματα για στροπάρισμα και πολλά άλλα.Προσωπικά δεν έχω αγοράσει κάτι αλλά σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο δέρμα κρεμαστό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”